אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתן אשל מקדם את מינוי דניאל הרשקוביץ לנציב שירות המדינה צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

נתן אשל מקדם את מינוי דניאל הרשקוביץ לנציב שירות המדינה

יד ימינו של רה"מ שהורחק לצמיתות משירות המדינה פועל למנות את שר המדע לשעבר לתפקיד

16.08.2018, 06:56 | אדריאן פילוט

נתן אשל, יד ימינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהורחק לצמיתות משירות המדינה עקב התנהגות בלתי הולמת והורשע על ידי בית דין משמעתי של נציבות שירות המדינה, הוא האיש שמקדם את מינויו של פרופ' דניאל הרשקוביץ לנציב שירות המדינה, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

אשל, ששימש כראש הסגל של נתניהו בין 2009־2012, הורשע ביחס בלתי הולם כלפי עובדת. הרשקוביץ, פרופ' למתמטיקה, כיהן כשר המדע והטכנולוגיה ויו''ר הבית היהודי, כנשיא אוניברסיטת בר אילן וכדיקן הפקולטה למתמטיקה בטכניון.

מועמדותו, שנחשפה ב"כלכליסט" בינואר, חזרה לשולחן אחרי שהוועדה לבחינת מועמדים לנציב שירות המדינה בראשות השופט בדימוס חנן אפרתי, פסלה באופן חסר תקדים ב־23 ביולי את עפרה ברכה, המועמדת של נתניהו לתפקיד.

הסיבות לפסילתה של ברכה, מנהלת אגף במשרד הפנים, חסויות אך הערכות הן כי היא איננה בעלת הכישורים והניסיון הנדרשים לתפקיד ואף חמור מכך, מועמדותה עלתה על רקע קשרים הדוקים עם לשכת נתניהו: היא אמה של שני ברכה, הרל"שית של נתניהו ואשת הקשר לאשת ראש הממשלה; היא גם אחותה של רונית לוגסי, עובדת בכירה ומהוותיקות בלשכתו של נתניהו, בתפקיד שנחשב לרגיש מאוד.

מימין נתן אשל ופרופ מימין נתן אשל ופרופ' דניאל הרשקוביץ | צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן מימין נתן אשל ופרופ

צל על התהליך

בדצמבר נחשף בתקשורת כי אשל הוא זה שהציע וקידם גם את מועמדותה של ברכה לתפקיד. אשל ידוע בקרבתו הרבה לאשת ראש הממשלה שרה נתניהו, הידועה בהשפעתה הרבה במינויים.

אשל אמור להיות מנותק לחלוטין מענייני המדינה אחרי שבית דין של הנציבות הרשיע אותו בעבירות חמורות והוא הודה באותן עבירות במסגרת הסדר טיעון שנאלץ לחתום על רקע חשש לזליגת התיק לפסים פליליים, תוך הסכמתו להרחקתו לצמיתות משירות המדינה.

תפקידיו השונים של הרשקוביץ מעניקים לו רקע רחב במדיניות וממשל. הוא עומד בכל תנאי הסף הנדרשים לתפקיד הנציב – ניסיון וטוהר מידות – זאת בניגוד לברכה.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי ועדת אפרתי לבחינת מועמדים לנציב שירות המדינה צפויה להתכנס לראשונה ביום שלישי הקרוב כדי להתחיל לדון במועמדותו של הרשקוביץ. לפי הערכות, מועמדותו לא צפויה להיתקל בהתנגדות של הוועדה, אולם מעורבותו של אשל עלולה להטיל צל על התהליך.

גם הבת בתמונה

 

בתוך כך, נציבות שירות המדינה חייבת להכריע בימים אלו בסוגיה רגישה ביותר הקשורה ישירות לאשל. לפני שבוע החליטה ועדת איתור בנציבות השירות למנות את ראובן פינסקי למנכ''ל המנהלת של השירות הלאומי, מוסד בעל יוקרה רבה בעולם הדתי-לאומי.

אלא שלפני יומיים התבקשה ועדת האיתור להתכנס שוב ולדון במועמדותו של פינסקי מחדש, אחרי שאחת המועמדות טענה כי המינוי אינו עומד בתנאי הייצוג ההולם ושוויוני. המועמדת היא יפעת סלע - בתו של אשל. הדבר כבר הספיק לעורר סערה בנציבות שכן אין זה מקובל שאחרי הודעת מינוי של הנציבות, היא חוזרת בה ומנהלת דיון נוסף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות