אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרקל צלצלה לארדואן: מארגנת פגישה של שרי האוצר משתי המדינות צילום: אי פי איי

מרקל צלצלה לארדואן: מארגנת פגישה של שרי האוצר משתי המדינות

קנצלרית גרמניה אמרה שבוע כי "לאף אחד אין אינטרס בערעור היציבות הכלכלית של טורקיה"; גרמניה היא השותפה הכלכלית החשובה ביותר של טורקיה, עם סחר בהיקף של 42 מיליארד דולר בין השתיים

16.08.2018, 12:30 | שירות כלכליסט

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הזכירה אתמול לנשיא טורקיה ארדואן שיש לו בת ברית פוטנציאלית בברלין. על רקע הסכסוך המתלהט עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, מרקל שוחחה עם ארדואן בטלפון במטרה לארגן פגישה בין שרי האוצר של שתי המדינות.

קראו עוד בכלכליסט

בפגישתם הצפויה של שרי האוצר של שתי המדינות, צפוי שר האוצר הגרמני אולף שולץ, לומר לעמיתו הטורקי, חתנו של ארדואן ראט אלבייראק, שכל תמיכה מצד גרמניה תלויה ב"מעבר טורקיה למדיניות פיננסית אמינה, בלתי תלויה, ועם שיעורי ריבית גבוהים יותר".

למרות שגרמניה לא מציעה כרגע סיוע כלשהו, השיחה שיקפה את האינטרסים הקיימים משני הצדדים כמו גם את יכולת ההשפעה של גרמניה בתור הכלכלה הגדולה באירופה. מקורב לקנצלרית אמר כי גרמניה לא רוצה שטורקיה תגיע לקריסה כלכלית מוחלטת ולכאוס. "לאף אחד אין אינטרס בערעור היציבות הכלכלית של טורקיה", כך אמרה מרקל השבוע.

אנגלה מרקל וארדואן (ארכיון), צילום: אי פי איי אנגלה מרקל וארדואן (ארכיון) | צילום: אי פי איי אנגלה מרקל וארדואן (ארכיון), צילום: אי פי איי

גרמניה מנסה לנרמל את היחסים בין שתי המדינות לאחר שורה של התנגשויות דיפלומטיות, ומרקל תארח את ארדואן בברלין ב-28 בספטמבר.

גרמניה היא השותפה הכלכלית החשובה ביותר של טורקיה, עם סחר בהיקף של 42 מיליארד דולר בין השתיים בשנה שעברה. כ-6,500 חברות בבעלות גרמנית מלאה או חלקית פועלות בטורקיה, והאחרונה ניצבת במקום ה-16 ברשימת שווקי היעד לייצוא גרמני, לפני יפן ומדינות אירפיות רבות אחרות. הקשרים ההדוקים האלה הם שגרמו בין היתר לאזהרות וביקורת מצד הקהילה העסקית בגרמניה שכוונו לנסיונו של ארדואן להגדיל את שליטתו על הבנק המרכזי של טורקיה, ופגיעתו בזכויות האזרח במדינה.

יואכים לאנג, המנהל בפועל של פדרציית התעשיות הגרמניות, אמר שהמהומה בשוק הטורקי משקפת "משבר אמון". לדבריו, "יש סכנה למיתון בטורקיה אם היציבות הכלכלית לא תושב על כנה. רק סביבה פוליטית יציבה תחזק את אמון המשקיעים הזרים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
בטח שמרקל תצלצל לארדואן
אתם יודעים כמה כסף גרמני יש בטורקיה שעלול לרדת לטימיון ולהוריד את כל גרמניה יחד איתו? ורק עכשיו היא נזכרה לצלצל אליו? הרי יש לו בעיות כבר כמה חודשים עוד לפני הבחירות שהיו ב24 ליולי. אז מה פתאום היא מצלצלת רק עכשיו? נראה לי שהיא כבר הרבה זמן על קו הטלפון הזה ומנסה לעזור לו כי הוא חרייט גדול. עכשיו הוא עצר עוד אזרח גרמני כורדי שבא לבקר את בני משפחתו בטורקיה. אנשים לא לומדים מניסיון של אחרים שום דבר הם תמיד חושבים "לי זה לא יקרה" ואופס זה קורה להם למחרת בבוקר. מי שנוסע עכשיו לטורקיה מסכן את החיים שלו. וחוץ מזה האידיוט בא לגרמניה בחודש ספטמבר אז נראה מה יקרה עד אז ואחרי זה. אם הוא לא יתן שיעזרו לו אז הוא יסחוף איתו את כל אירופה והמצב יעבור ככה בכל העולם. כולל ארצות הברית. אנשים מיסכנים ומסוכנים מנהלים היום את העולם. אנשים שאין להם שום הבנה בכלכלה.
אני  |  18.08.18
לכל התגובות