אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי שנים של היעדרות - קובי מימון הפך לבעל עניין רשמי באקויטל צילום: אוראל כהן

אחרי שנים של היעדרות - קובי מימון הפך לבעל עניין רשמי באקויטל

למרות ששמו של מימון נפקד מדו"חות החברות הבנות של אקויטל מאז 2010, במשק האנרגיה מייחסים לו השפעה רבה בענייניהן; רשות המסים מנסה כבר שנים לברר האם מימון הוא בעל השליטה בפועל באקויטל

16.08.2018, 16:02 | ליאור גוטמן ותומר גנון

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

חברת אקויטל, ששולטת בין השאר על נפטא, יואל וישראמקו, דיווחה לפני שעה קלה (ה') על בעל עניין חדש בחברה, הוא קובי מימון.

קראו עוד בכלכליסט

מימון הוגדר כנוכח/נפקד בענייני אקויטל שפועלת כחברת אחזקות שתחתיה ממספר רב של חברות העוסקות בשני תחומי פעילות: תחום הנדל"ן המניב והבנייה למגורים ותחום הנפט והגז. אקויטל פועלת בתחום הנדל"ן המניב בישראל ובאירופה, בעיקר באמצעות אחזקה בחברת איירפורט סיטי, שבה מחזיקה יואל ב-45.1%. בתחום הנפט והגז פועלת אקויטל בעיקר באמצעות אחזקותיה בחברת נפטא ובישראמקו.

למרות ששמו של מימון נפקד באופן רשמי מדו"חות כלל החברות מאז 2010, במשק האנרגיה מייחסים לו השפעה רבה בענייני כלל החברות השונות שם.

קובי מימון, צילום: אוראל כהן קובי מימון | צילום: אוראל כהן קובי מימון, צילום: אוראל כהן

עיון בדיווח מגלה שמימון מחזיק 5.01% באקוויטל, מה שכמובן מסווג אותו כ"בעל עניין". עוד מדווח שמימון בעל אזרחות ישראלית והולנדית כאשר האחזקות שלו הן לרבות באמצעות בת זוגו של מימון, מאיה ויצמן שברשותה כ-13.5 אלף ניירות ערך מתוך כ-750 אלף אותם מחזיק מימון.

רשות המסים חקרה

מימון שימש עד 2010, ובמשך שנים ארוכות, כראש קבוצת החברות אקויטל. לאחר מכן הוא עזב את ישראל וטען בתוקף שהוא רק שכיר בקבוצה. טענה מהותית מאוד לחבות המס שלו בישראל. הבעלים של כל העסק, כך טען מימון עד לא מזמן, הוא חברו חיים צוף.

כפי שנחשף במשפטו של ראש היחידה הארצית למודיעין שטח וחקירות ברשות המסים לשעבר דוד ואנונו, שהורשע על ידי השופט דוד רוזן בקבלת שוחד, רשות המסים מנהלת בהפסקות מאז 2010 חקירה בניסיון לברר האם מימון הוא בעל השליטה בפועל באקויטל.


 

חיים צוף, צילום: אוראל כהן חיים צוף | צילום: אוראל כהן חיים צוף, צילום: אוראל כהןבסוף 2015 נרשם עוד פרק מעניין בעלילה כששר האוצר משה כחלון, חברו מזה שנים רבות של מימון, העיד בבית המשפט בסכסוך בין מימון לבת זוגו ואם ילדיו לשעבר כרמלה וילנסקי. לפי העדות "קובי מימון הוא גורם דומיננטי וראש קבוצה של הרבה חברות גדולות". וילנסקי עצמה העלתה במשפט טענה שמימון מרחיק עצמו מהאחזקות בישראל באמצעות חברו צוף.

לאחר עדות כחלון, בעקבות מידע מודיעיני שהגיע ממקורבים למימון לרשות המסים, ברשות חשבו שאפשר בכל זאת לקשור את מימון לבעלות. אלא ששוב התברר כי הרשות מתקשה לאסוף ראיות המוכיחות שמימון בעל השליטה בחברות, או נהנה מהרווחים. הרשות פנתה גם לקבל מסמכים שונים שהוגשו בהליך משפטי שבו מעורב מימון כדי לנסות לברר האם הוא באמת מבעלי השליטה בחברות. ככל הידוע הרבה לא יצא מזה.

חוסר בהירות בנוגע לנושאי משרה בקבוצה אפיינו אותה כבר בימיה הראשונים, כאשר בין הדירקטורים שמימון מינה לאקויטל ב־2007 הופיעו ארבע חברות שעוררו תהיות בקרב משקיעים. לפי דיווח של הקבוצה באוקטובר 2007, יו"ר אקויטל היתה חברה בשם אורנג'סטון, ושלוש חברות העונות לשם בורדוסטון, בלקטסון ופינקסטון הופיעו כדירקטוריות. כתובתן של כל החברות היתה גרניט 8 בפ"ת - כתובתה של חברת יואל של מימון. לפי רשם החברות, כל החברות האלו פורקו מאז.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות