אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא ונצואלה הציג תוכנית כלכלית חדשה: "לא תמצאו פה את ציפורני קרן המטבע" צילום: איי אף פי

נשיא ונצואלה הציג תוכנית כלכלית חדשה: "לא תמצאו פה את ציפורני קרן המטבע"

בין השאר, הבוליבר פוחת ב-95% - לקראת הנפקת מטבע חדש שיוצמד למטבע הווירטואלי שהשיקה המדינה; התוכנית הכלכלית שהציג מאדורו כוללת גם את העלאת שכר המינימום

18.08.2018, 18:11 | שירות כלכליסט
ונצואלה ערכה פיחות של 95% למטבע שלה לקראת הנפקה מתוכננת של מטבע בוליבר חדש ביום שני הקרוב. הצעד הזה הוא חלק מתוכנית התאוששות כלכלית בת 90 יום שכוללת גם את העלאת שכר המינימום במדינה ונועדה להפחית את שיעור ההיפר אינפלציה.

קראו עוד בכלכליסט

המטבע החדש ייקרא הבוליבר הריבוני ויתבסס על המטבע הווירטואלי שהשיקה המדינה, הפטרו, שהשווי שלו מוערך כיום בסביבות 60 דולר, שהם 3,600 בוליבר ריבוני. שכר המינימום יעמוד על 1,800 בוליבר ריבוני, כך לפי הצהרתו של הנשיא ניקולס מאדורו. עוד הוסיף כי הפטרו ישמש לקביעת מחירי סחורות.

הצמדת השווי של המטבע החדש למטבע הווירטואלי, מיתרגמת בפועל לפיחות של 95% במטבע הנוכחי.

ניקולס מאדורו , צילום: איי אף פי ניקולס מאדורו | צילום: איי אף פי ניקולס מאדורו , צילום: איי אף פי

הצעדים הכלכליים הללו מגיעים בעוד המדינה סובלת ממיתון כלכלי חמור ומתמודדת עם היפר-אינפלציה, שלפי הערכות קרן המטבע הבינלאומית תטפס למיליון אחוז עד סוף השנה. "לא תמצאו פה את ציפורני קרן המטבע או מרשמים להיפטר מהנפט", הכריז מאדורו בנאום מהארמון הנשיאותי כשהוא מוקף בצוות הכלכלי שלו. "לא היו מעורבים פה יועצים שלא שמעו את זעקת העם".

מאדורו אמנם לא חשף פרטים נוספים על מערכת תמחור הדלק, אך טען כי הוא מעוניין בתוכנית שתכלול סובסידיות ישירות למפעילי כלי תחבורה ציבורית ולבעלי מכוניות פרטיות רשומים. הנהגים יכולים להירשם לקבלת הסובסידיות עד 30 באוגוסט. לדברי מאדורו, ונצואלה תחסוך 10 מיליארד דולר בזכות מערכת התמחור החדשה.

עם זאת, הכלכלנים נשמעים פחות אופטימיים. כך למשל הנקל גרסיה שעומד בראש Caracas consultancy Econometrica, טוען שההכרזה מעלה יותר שאלות מתשובות וקרוב לוודאי שתגרום לבלבול בקרב החברות והצרכנים. "שורת הצעדים היא שילוב של רעיונות לא ברורים וסותרים", הוסיף. "זה מנגנון מדאיג שמייצר אי וודאות לגבי אופן הוצאתו לפועל". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות