אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
י.ח. דמרי: "ההאטה במכירת דירות בגלל מחיר למשתכן" צילום: אוראל כהן

י.ח. דמרי: "ההאטה במכירת דירות בגלל מחיר למשתכן"

חברת הבנייה הציגה ברבעון השני ירידה של 13% במכירת יח"ד לעומת הרבעון המקביל; לעומת זאת, הירידות בהכנסות, ברווח התפעולי וברווח הנקי נבעו משינוי שיטת הדיווח החשבונאי. אלמלא ההחלפה ל־IFRS 15 - היה נרשם שיפור בשלושת הפרמטרים

21.08.2018, 07:53 | יניב רחימי

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

חברת הנדל"ן למגורים י.ח. דמרי סבלה ברבעון השני של השנה מהאטה במכירת הדירות בישראל. החברה מכרה ברבעון 99 יחידות דיור חדשות, ירידה של 13% לעומת הרבעון המקביל, שבו נמכרו 114 דירות חדשות.

קראו עוד בכלכליסט

ההאטה במכירות התבטאה גם במלאי הדירות הלא מכורות של החברה, שעמד בסוף הרבעון השני - בפרויקטים שבנייתם כבר הסתיימה - על 107 יחידות דיור, זאת בהשוואה למלאי של 57 דירות בסוף הרבעון הראשון השנה. מגמה דומה ניכרת גם בפרויקטים בהקמה, שבהם מדווחת י.ח. דמרי על מכירת 33.9% מהדירות לעומת הרבעון הראשון השנה, שבמהלכו נמכרו 55.6% מהדירות בשלבי ביצוע שונים.

יגאל דמרי בעל השליטה ומנכ"ל חברת י.ח. דמרי, צילום: אוראל כהן יגאל דמרי בעל השליטה ומנכ"ל חברת י.ח. דמרי | צילום: אוראל כהן יגאל דמרי בעל השליטה ומנכ"ל חברת י.ח. דמרי, צילום: אוראל כהן

בי.ח. דמרי מפנים אצבע מאשימה לעבר תוכנית מחיר למשתכן ומציינים כי "משלהי שנת 2016 החלה להסתמן מגמת ירידה בהיקפי המכירה, אשר להערכת החברה, נגרמה בעיקר מבלימת הביקוש המיוחסת לתוכנית מחיר למשתכן, שיצרה חוסר ודאות לגבי מחירי הדירות". הדו"חות הכספיים של י.ח. דמרי גם לא מציעים למשקיעים בשורות טובות, שכן החברה מציינת שהמגמה הזאת צפויה להימשך.

בדו"ח רווח והפסד לרבעון השני מציגה י.ח. דמרי ירידה חדה של 22% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל, לסכום של 236 מיליון שקל, וצניחה של 48% ברווח הנקי המדווח, שעמד על 28 מיליון שקל. אבל השוואה של התוצאות הכספיות - בין הרבעון השני ב־2018 לרבעון המקביל ב־2017 - עלולה להוביל למסקנות מוטעות.

חברת הבנייה החלה ליישם מינואר האחרון את תקן החשבונאות IFRS 15, ולפיו היא מכירה בהכנסות ממכירת דירות לפי קצב התקדמות הפרויקט. זאת לעומת מדיניות הדיווח הקודמת, שבמסגרתה הכירה החברה בהכנסות ממכירת דירות חדשות רק במועד מסירתן לרוכשים. העובדה שבחברת י.ח. דמרי בחרו לא להציג את התוצאות על פי השיטה שקדמה לאימוץ התקן החדש הופכת את ההשוואה לנתוני 2017 לבעייתית.

על פי הביאור בדו"חות הכספיים, אם י.ח. דמרי היתה ממשיכה להציג את תוצאותיה לפי היטה הקודמת, ששימשה אותה עד סוף 2017, היא היתה רושמת צמיחה של 22% בהכנסות ושיפור של 10% ברווח הנקי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות