אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסדר טיעון לעו"ד של טראמפ: מודה ששילם בהוראתו לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס צילום: DREW ANGERER

הסדר טיעון לעו"ד של טראמפ: מודה ששילם בהוראתו לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס

מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של הנשיא במשך יותר מעשור, חתם על עסקה במסגרת החשדות נגדו על עבירות מימון בחירות, הונאה והעלמת מס. בבית המשפט אמר: "זה היה כדי להשפיע על הבחירות". במכה נוספת לטראמפ, יו"ר הקמפיין שלו לשעבר הורשע בשמונה סעיפים של הונאה

22.08.2018, 00:01 | שירות כלכליסט

שלוש עד חמש שנות מאסר וקנס כספי: מייקל כהן, ששימש במשך שנים עורך דינו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, הגיע אמש (ג') לעסקת טיעון עם התביעה בניו יורק, במסגרת האישומים נגדו בגין ביצוע עבירות מימון בחירות, הונאה נגד בנקים והעלמת מס. בכלי תקשורת אמריקניים דווח כי עסקת הטיעון כוללת מאסר בפועל של שלוש עד חמש שנים וקנס כספי גדול. ב-CNN דווח כי כהן, בן 51, הגיע למשרדי ה-FBI בניו יורק והסגיר את עצמו. כהן הודה בבית המשפט בסעיפים המיוחסים לו בהסדר הטיעון.

קראו עוד בכלכליסט

כהן אמר כי שילם לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס בהוראתו של "מועמד לתפקיד פדרלי" וכי מטרת התשלומים הייתה "השפעה על תוצאות הבחירות". בדבריו שיגר כהן רמז עבה כי המעשים בוצעו בהוראתו של הנשיא טראמפ, המועמד היחיד שאותו ייצג. טראמפ ערך הלילה עצרת בווירג'יניה המערבית ונמנע מלהתייחס להסכם הטיעון של איש סודו לשעבר.

עורך דינו של טראמפ וראש העיר ניו יורק לשעבר, רודי ג'וליאני, התייחס לעסקת הטיעון של כהן ואמר כי "האישומים נגד כהן לא מציגים טענות על פעולות לא חוקיות מצד הנשיא טראמפ. ג'וליאני אמר עוד כי מפעולותיו של כהן עולה דפוס של שקרים וחוסר כנות לאורך זמן רב. לני דיוויס, עורך דינו של כהן, מסר עדות תחת שבועה ואמר כי הנשיא טראמפ הורה לו לבצע פשע - לשלם לשתי נשים כדי להשפיע על הבחירות. דיוויס כתב: "אם מדובר בפשע שביצע כהן, למה שלא יהיה מדובר בפשע שביצע דונלד טראמפ?".

מייקל כהן, עורך הדין לשעבר של דונלד טראמפ, צילום: איי פי מייקל כהן, עורך הדין לשעבר של דונלד טראמפ | צילום: איי פי מייקל כהן, עורך הדין לשעבר של דונלד טראמפ, צילום: איי פי

עסקת הטיעון עם כהן עלולה להוות כאב ראש עבור הנשיא - היא מעלה את האפשרות שכהן יעביר מידע לתובע המיוחד רוברט מולר, שחוקר חשד להתערבות רוסית בבחירות לנשיאות וקשר בין גורמים רוסים ואנשיו של טראמפ. עם זאת, רשת CNN וה"ניו יורק טיימס" דיווחו כי העסקה הצפויה לא כוללת שיתוף פעולה של כהן עם הרשויות הפדרליות.

טראמפ הכחיש פעם אחר פעם את ההאשמות ל"מזימה" משותפת בין רוסיה לאנשיו, וכינה את חקירתו של מולר "ציד מכשפות". רוסיה גם הכחישה התערבות בבחירות. עם זאת, סוכנויות המודיעין האמריקניות מפנות אצבע מאשימה כלפי מוסקבה.

כהן היה איש סודו של טראמפ במשך יותר מעשור. הוא שימש עורך דינו במסגרת האימפריה העסקית שלו והמשיך לעמוד לצידו גם לאחר שנבחר לנשיא ארצות הברית. בחודשים האחרונים היחסים ביניהם החלו להתערער.

בחודש ינואר האחרון ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי כהן חתם על הסכם שתיקה עם שחקנית הפורנו סטפני קליפורד (שם במה סטורמי דניאלס) על סך 130 אלף דולר, על רקע מפגש אינטימי בינה לבין טראמפ בשנת 2006 - שנה לאחר נישואיו לרעייתו מלניה. דמי השתיקה הועברו לשחקנית בחודש שלפני הבחירות לנשיאות.

מימין: טראמפ וסטורמי דניאלס, צילום: גטי אימג מימין: טראמפ וסטורמי דניאלס | צילום: גטי אימג'ס מימין: טראמפ וסטורמי דניאלס, צילום: גטי אימג

קליפורד טענה בריאיון שבשנת 2011 גבר אלמוני איים עליה בנוכחות בתה התינוקת על מנת שתשמור על שתיקתה בעניין. "הייתי בדרך לשיעור התעמלות עם בתי", סיפרה קליפורד למראיין אנדרסון קופר. "ניגש אליי בחור ואמר לי: 'הניחי לטראמפ. תשכחי מהסיפור. איזו ילדה יפה, חבל שמשהו יקרה לאמה'".

חוקרי FBI פשטו על משרדו של כהן בחודש אפריל האחרון והחרימו מסמכים הקשורים בכמה תיקים שבהם הוא מעורב, כולל בפרשת תשלום דמי השתיקה. את צו החיפוש הוציא התובע המיוחד מולר. אז דווח כי ה-FBI החרים בין השאר תכתובות מיילים ומסמכי הקשורים במס ובעסקים. עו"ד לני דייוויס המייצג את כהן לא הגיב לדיווחים אודות חתימה על עסקת טיעון.

מכה נוספת לנשיא: יו"ר הקמפיין לשעבר הורשע

פול מנפורט, יו"ר הקמפיין של טראמפ לשעבר, הורשע אמש בשמונה מתוך 18 סעיפי האישומים נגדו, בגין הונאות מס. עשרת האישומים הנותרים בוטלו על ידי בית המשפט, לאחר שחבר המושבעים לא הצליח להגיע להחלטה לגביהם. לפי התביעה, מנפורט הסתיר מיליוני דולרים בחשבונות בנק זרים.

פול מנפורט, יו"ר הקמפיין של דונלד טראמפ לשעבר, צילום: איי אף פי פול מנפורט, יו"ר הקמפיין של דונלד טראמפ לשעבר | צילום: איי אף פי פול מנפורט, יו"ר הקמפיין של דונלד טראמפ לשעבר, צילום: איי אף פי

מנפורט, יחד עם שותפו, ריק גייטס, ששימש כיועץ בכיר במטה הבחירות של טראמפ, וחתם על עסקת טיעון, הועמדו לדין בשנה שעברה. גייטס סיפר בעדותו במשפט מנפורט כי הוא ומנפורט החזיקו ב-15 חשובונות בנק במדינות זרות שעליהם לא דיווחו לממשלה. הוא אף הוסיף כי אי הדיווח על החשבונות נעשה "בהוראתו של מר מנפורט".

טראמפ התייחס להרשעתו של מנפורט בעצרת שערך בווירג'יניה המערבית והגדיר אותה כ"חרפה". טראמפ אמר עוד כי הרשעתו של מנפורט "לא קשורה אליי ולקנונייה הרוסית" (הדרך שבה הוא מכנה את חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות