אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירוגי האמינות של פייסבוק: כשצוקרברג קורא לך שקרן איור יונתן פופר

דו"ח טכנולוגי

דירוגי האמינות של פייסבוק: כשצוקרברג קורא לך שקרן

הרשת החברתית מתחילה לבחון את האמינות שלנו - ועלולה לקבוע כך מי שווה בעיניה ואת מי אפשר לצנזר, ורייזון מתגלה במלוא נכלוליותה במהלך שריפות הענק שהשתוללו בקליפורניה וחברת פורנו אמריקאית משיקה כלי שיאפשר להכניס את הצופים לסרטים

22.08.2018, 15:33 | לימור גיטלסון

מראה שחורה, גרסת פייסבוק

פייסבוק חשפה אמש דרך חדשה להילחם בפייק ניוז: שיטת ציונים של 1-0, שיוענקו למיליארדי הגולשים שלה בהתאם לאמינותם. מעתה יחליט אלגוריתם פייסבוק מיהו שקרן, ויסמן אותו אצלו. כמו עם כל המצאה גאונית לכאורה של פייסבוק, גם כאן הרקע להחלטה הגיוני לחלוטין; החברה מנסה לחסוך כסף ולהתייעל בסריקת הדיווחים על פייק ניוז - שהרבה מהם מזויפים אף הם ומשמשים כדי להשתיק דעות. פייסבוק, מצידה, רוצה לדעת אל מי להתייחס ברצינות וממי להתעלם.

קשה אפילו להתחיל לתחום את פוטנציאל הבעייתיות של ההחלטה המטופשת הזאת: בראש ובראשונה, שיטת הדירוג לא תעבוד ולא תוכל לעבוד במתכונת של שקיפות מלאה. פייסבוק לא רוצה לחשוף את שיטת הדירוג, כדי שמפיצי הפייק לא יוכלו לעקוף אותה - אך גם כדי שמי שדורג כשקרן לא יוכל לצאת נגדה. מבחינתה, היא זו ששולטת באמת האובייקטיבית, והמתכנתים ובודקי התוכן שלה הם שיישמו בשטח את המדיניות. כן, אותם נבעכים שמחליטים פעם אחר פעם לחסום או להקפיא חשבונות של קורבנות בריונות סייבר שמשתפות את צילומי המסך של הזוועות שנשלחות אליהן, בלי לחסום את המקור של המתקפות.

מיהו שקרן? הקיסר יחליט, איור יונתן פופר מיהו שקרן? הקיסר יחליט | איור יונתן פופר מיהו שקרן? הקיסר יחליט, איור יונתן פופר

בנוסף, צפוי הטריק של פייסבוק להפוך למשהו אחר לגמרי, כפי שקוקה קולה הומצאה לגמילה ממורפיום ופלסטיק הבועות נועד במקור להיות חומר בידוד לחממות: מה ימנע מהחברה מלהשתמש בה כדי לדרג ולסווג את כל דיווחי הפוסטים? ציוני פוגעניות? פורנוגרפיה? שנאה או ספאם? וכך, יתגלגל העניין ככדור שלג ויהפוך לדרך של פייסבוק להחליט מי מקבל עדיפות בהופעה בפיד, בשיתופים ובחשיפה במדיה החברתית באופן כללי. כמובן שאתיקה לא תהיה אבן הבוחן; לפייסבוק יש אינטרס לקדם משתמשים שנוהגים, למשל, לשתף תוכן של מפרסמים. והנה עוד משהו כיפי להרהר בו: גם שאר חברות עמק הסיליקון עלולות ללכת בעקבותיה, להתחיל לחלק לנו ציונים ותוך כדי כך - לחנך אותנו.

הזדמנות אחרונה להיות גזען

בעוד שיטת הציונים שנחשפה אמש מיושמת כבר יותר משנה, כ-5,000 אפשרויות שונות למיקוד פרסום, בין היתר ע"י אפליה על אתני או שייכות דתית - יהיו זמינות למפרסמים רק עד הסתיו הקרוב. אם בבעלותכם בית מלון אנטישמי או מאפייה איסלאמופובית, זה הזמן להכניס עוד כסף לקמפיין. זרז מרכזי לשינוי המתוכנן הוא, לא במפתיע, תביעה שהוגשה נגד פייסבוק על כך שמאפשרת למפרסמים בארה"ב להפלות אנשים בפרסום נדל"ן. מגיש התביעה הוא בן קרסון, ראש הדיור והפיתוח העירוני בממשל טראמפ ואחר משחורי העור הבכירים היחידים בממשלה הכי לבנה שידעה ארה"ב מאז האייטיז.

בן קרסון ודונלד טראמפ, צילום: רויטרס בן קרסון ודונלד טראמפ | צילום: רויטרס בן קרסון ודונלד טראמפ, צילום: רויטרס

לא בטוח איך הרשעה בנושא תפגע בפייסבוק אך היא ככל הנראה הונעה לפעולה - מה שסיקור מתמשך של פרופבליקה בשנתיים האחרונות לא הצליח לעשות - על ידי החשש לפגיעה בתדמית שלה.

אסון טבע? אז מה

ורייזון החליטה ככל הנראה לעלות לדרגת הרשע בסרטים המצויירים על ידי הוספת שמן למדורה, כמעט תרתי משמע, על ידי האטה קריטית ומכוונת של מהירות האינטרנט המסופקת למחלקת כיבוי האש בסנטה קלרה, קליפורניה. השיבוש הזה ארע בחודשים האחרונים, בהם השתוללו שריפות ענק ברחבי קליפורניה, גבו קורבנות בנפש ושרפו רכוש - עד שבחודש האחרון הוכרזו באופן רשמי כאסון טבע.

מחלקת כיבוי האש בסנטה קלרה, המשלמת על תוכנית גלישה ללא הגבלה עבור תרחישים דומים, יצרה קשר מיידי עם ורייזון להודיע על הבעיה בהאטה המכוונת והסכנה המיידית הנשקפת לחיי אדם, ושם נציגי ורייזון הרגועים הסבירו לכבאים כי הם מודעים להאטת הקצב, ולא מתכוונים להסירה עד שהנהלת מכבי האש - באמצע ניהול אירוע שריפת ענק, כן? - תיצור קשר עם נציגי המכירות. כמובן שתוכנית הדאטה החדשה יקרה יותר, מצריכה לפעמים גם תשתית חדשה, והבניין הבוער יחכה.

שריפת ענק בצפון קליפורניה, צילום: אם סי טי שריפת ענק בצפון קליפורניה | צילום: אם סי טי שריפת ענק בצפון קליפורניה, צילום: אם סי טי

המידע לגבי אופן הפעולה של וריזון נחשף כחלק מחומר ראיות לערעור על ביטול ניטרליות רשת, החלטה שנויה במחלוקת שהועברה על ידי ה-FCC שבועות אחדים טרם המקרה. מווריזון מסרו אמש כי הם מתנצלים, מבינים שהם לא יהיו בסדר, מבטיחים שבעתיד לא יכשילו את גורמי החירום במילוי תפקידם, שבעבר לא הכשילו כיבוי שריפות וכולי - ושבעצם, טעות של שירות לקוחות. טוב לדעת שבוורייזון מבינים סדר עדיפויות ויודעים על מי האחריות נופלת.

קצרצרים

1. בחברת הפורנו נוטי אמריקה החליטו לשמח לבב גולש והשיקו פיתוח AI שמאפשר לאנשים לשתול פרצופים של אחרים על סרטוני סקס. מדובר בכלי דיפ פייק, כלומר כזה שמסוגל לשלב בין התמונה והסרטון בצורה שנראית אותנטית למדי. עד כה, היו זמינים כלים אלה רק למפתחים יודעי ח"ן, ועתה יוכל כל אחד לשים את עצמו בסרט פורנו להנאתו. ואולם, כנראה שהכלי הזה ישמש בעיקר לבריונות מקוונת, שיימינג והטרדה; טכנולוגיות דיפ פייק כבר הופעלו בעבר בידי גברים שהחליטו לשים את פני האקסית שלהם על קליפ של כוכבנית פורנו.

2. החדשות מלאות בסיפורים מתסכלים? לגוגל יש פיתרון: הסייענית החכמה גוגל אסיסטנט תתחיל לספר לכם חדשות טובות כשתבקשו ממנה. לא מדובר בסופרלטיבים אישיים או סיפורי אגדה, אלא חדשות אמיתיות הממוקדות בנושא חיובי. כרגע התכונה החדשה ניסיונית, כפי שחוזרים ומדגישים בגוגל (כנראה בכדי להימנע מקיתונות זעם של גולשים על מוצר לא מושלם) אך בהנחה שהעולם סביבנו לא יהפוך לאוטופיה מוחלטת בימים הקרובים - סביר שיהיה לו ביקוש.

3. חברת בוש ביטלה את הרובוט קורי, שזכה לעניין רב כשנחשף בשנה שעברה. הוא תוכנן להיות רובוט משרת ביתי בעל יכולות של רמקול חכם, שפשוט נוסע אחריכם בבית. החברה הסבירה שקורי לא עמד בציפיות הפיתוח המקורי, ולא מצאה משקיעים למימון המיזם. ומדובר בסיפור יקר: כדי לבנות רובוט משרת פרקטי יש צורך בכמה קפיצות מדרגה בתחום הבינה המלאכותית. ייצורו ייפסק באוקטובר הקרוב ולקוחות שהזמינו מראש יקבלו את כספם בחזרה. המאוכזבים יוכלו להתנחם בזרועותיו הכלבלביות של הספוט מיני, אותו מתכוונת בוסטון דיינמיקס להשיק בשנה הבאה, אך עד אז ככל הנראה ייאלצו ליהנות מכישורי השיחה והאינטואיציה של הרומבה, או חברתם של בני האדם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
שיטת הניקוד של פייסבוק רעיון מצויין נראה איך יהיה הביצוע
מה שהכותבת אולי לא מבינה זה שבפייסבוק נכתבים ביום מליארדי פוסטים/הערות ותגובות אז אולי היה נחמד אם פייסבוק הייתה מחזיקה עשרות מיליוני עובדים לבדוק את אמינות הפוסטים, אבל זה לא אפשרי, מה שכן אפשרי זה פשוט לבנות מנגנון לבחינת אמינות ולפעול לפיו, כן אף מנגנון אוטומטי לא חף משגיאות, יש שגיאות בהגדרות המנגנון, יש בביצוע אבל זה יותר טוב מכלום, והחלופה של מערכי שרות לקוחות שמטפלים בתלונות ובודקים אותן הם לא ישימים, הגודל הופך את זה ללא אפשרי. יש גם את האחריות של הקורא, לא כול מה שמפרסמים בפייסבוק הוא אמת, הקורא צריך גם הוא להפעיל מסננים על מה שהוא קורא בדיוק כמו בחיים האמיתיים ובדיוק כמו שלמדנו שהעיתונות רחוקה מהאמת ונגועה באינטרסים אישיים/פוליטיים וכלכליים שמשפיעים על ה"אמת" הנכתבת
רמי  |  23.08.18