אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רני צים: "אנחנו לא מושפעים מאמזון, השוק שלנו לא ייפגע" צילום: תומי הרפז

רני צים: "אנחנו לא מושפעים מאמזון, השוק שלנו לא ייפגע"

חברת הנדל"ן המניב, שהחלה להיסחר בתל אביב במרץ, הציגה צמיחה של 11% בהכנסות משכירות ועלייה של 10% ברווח מהשכרת נכסים לעומת הרבעון המקביל. המרכזים המסחריים שפתחה באום אל־פאחם ובירכא יקבלו ביטוי רק ברבעון הבא

22.08.2018, 19:43 | יניב רחימי

חברת הנדל"ן המניב המסחרי רני צים, שמניותיה החלו להיסחר בתל אביב במרץ השנה, הציגה צמיחה של 11% בהכנסות משכירות וניהול נדל"ן ועלייה של 10% ברווח מהשכרת נכסים ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר ומנכ"ל החברה רני צים ייחס בשיחה עם "כלכליסט" את העלייה בהכנסות משכירות לשיפור בשיעורי התפוסה: "במרכז המסחרי במעלות חתמנו על הסכם עם הולמס פלייס לפתיחת חדר כושר בשטח של 1,100 מטר, והמתחם עבר ל־100% אכלוס. אין לנו שטחים פנויים נכון לרגע זה".

לרני צים ארבעה מרכזים מסחריים בבית שאן, בערד, במעלות ובנתיבות. בנוסף לכך היא שותפה (44%) בשני מרכזים מסחריים במגזר הערבי, שממוקמים ביישובים אום אל־פאחם וירכא. אישורי האכלוס לשני המרכזים הללו התקבלו רק בשלהי הרבעון השני, וההכנסות מהן עדיין לא באות לידי ביטוי בדו"חות.

"כשיצאנו להנפקה לפני חצי שנה, הצגנו ברוד שואו את היעדים שלנו. אמרנו ששני המתחמים, באום אל־פאחם ובירכא, ייפתחו במהלך יוני. הם נפתחו באכלוסים של 100%. זו לא משימה פשוטה לפתוח שני קניונים באותו חודש עם 100% אכלוס. ההכנסות מהם יבואו לידי ביטוי בין הרבעון השלישי לרביעי, כי לרוב החנויות מקבלות גרייס של חודש וחצי־חודשיים להתאמת החנות לכניסה".

רני צים, צילום: תומי הרפז רני צים | צילום: תומי הרפז רני צים, צילום: תומי הרפז

כשנשאל אם שני המרכזים המסחריים הללו כבר פעילים, ענה כי "החנויות עובדות ופתוחות. הפדיונות של השוכרים גבוהים מהציפיות שלנו ואנחנו מצפים לעודפי פדיון גם באום אל־פאחם וגם בירכא. אם בתכנון הפדיונות היו של 1,300־1,400 שקל למ"ר, כעת זה יותר מ־2,000 שקל למ"ר. זה מראה את הפוטנציאל של המגזר הערבי, ושהרשתות בקניונים שלנו מרוויחות הרבה".

רני צים יוזמת פרויקט גדול בכפר סבא, שכולל שטחי מסחר ומשרדים. בדו"חות צוין שנבחנות אפשרויות למכירת זכויות הבנייה למשרדים, או לשיתוף פעולה בבניית הבניין. "להערכתי נקבל בכפר סבא היתר בנייה בחודש הקרוב", אמר צים ל"כלכליסט". "תוכנית העבודה היא להכניס שותפים למשרדים בכפר סבא, ולהערכתי גם זה יקרה בקרוב".

בשבועות הראשונים של רני צים בבורסה, קיבלה החברה כתף קרה מהמשקיעים. המניה ירדה ב־15%, ולאחרונה חזרה לשווי שלפיו הונפקה, 250 מיליון שקל.

"כבעל השליטה, ההנפקה של החברה בבורסה היא מהלך אסטרטגי. רצינו לצאת להנפקה לפי שווי של 300 מיליון שקל, ובסוף יצאנו לפי 200 מיליון שקל לפני הכסף", ציין צים. "אין לי ספק שהמשקיעים יבינו לאן אנחנו מכוונים, אם זה פיתוח השוק של המרכזים המסחריים במגזר הערבי, ואם של מרכזים מסחריים בפריפריה. המניה תגיב בהתאם תוך כדי תנועה. לא באנו לשוק לחצי שנה. יש לנו פעילות ייזום רבה שתתבטא בדו"חות החברה ברבעונים הבאים".

עם האתגר הגדול בשוק הקמעונאי, הרכישות המקוונות, צים חושב שהמרכזים המסחריים של החברה יכולים להתמודד. "אנחנו לא מושפעים מאמזון, אנחנו הבייסיק של מרכזי הקניות. אנחנו לא קניונים של 600 ו־700 שקל למ"ר. שכר הדירה אצלנו הוא עד 100 שקל למ"ר. אין סיכוי שהשוק הזה ייפגע. אמזון פה, אנחנו מרגישים את אמזון והכל בסדר. הדו"חות שלנו מצוינים והם רק יהיו יותר טובים. אנחנו לא מחכים שאמזון תיכנס, כבר לפני שנתיים התחלנו לעשות שינויים - להכניס יותר חדרי כושר, יותר בנקים, מרכזי חוגים שהם לא קשורים לחלופות שיש באינטרנט. עשינו כבר את כל ההתאמות האלה, אז אנחנו מרגישים מאוד בנוח עם כל גוף שייכנס לארץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות