אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נכנסו לתוקף המכסים הנוספים שהטילה ארה"ב על יבוא סיני ב-16 מיליארד דולר צילום: איי אף פי

נכנסו לתוקף המכסים הנוספים שהטילה ארה"ב על יבוא סיני ב-16 מיליארד דולר

במקביל הטילה הממשלה הסינית מכסים על יבוא אמריקאי בשווי זהה על מוצרים כמו פלדה, מכוניות וציוד רפואי. משרד המסחר הסיני: "נגיש תלונה רשמית נגד ארה"ב לארגון הסחר העולמי"

23.08.2018, 09:09 | שירות כלכליסט
סבב המכסים הנוסף שהטילה ארה"ב על יבוא סיני נכנס היום (ה') נכנס לתוקף. מדובר במכסים על סחורות סיניות בשווי של 16 מיליארד דולר, ובבייג'ינג מיהרו להגיב בהטלת מכסים משלהם על סחורה אמריקאית בשווי זהה.

קראו עוד בכלכליסט

ההסלמה הנוכחית במתיחות בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם מגיעה בעוד שאתמול נפגשו נציגים מטעם שתי המדינות לדון בנושא בוושינגטון.

החל מחצות (שעון ניו יורק) החלה ארה"ב לגבות מכס נוסף של 25% על 279 מוצרים סינים המיובאים למדינה, ביניהם מוליכים למחצה, כימיקלים, פלסטיק, אופנועים וקטנועים חשמליים. במקביל נכנסו לתוקף גם המכסים הסינים.

הממשלה הסינית הודיעה בתגובה כי תטיל מכסים על יבוא אמריקאי בשווי 16 מיליארד דולר על מוצרים כמו פלדה, מכוניות וציוד רפואי. במקור המוצרים היו אמורים לכלול גם נפט אבל בייג'ינג החליטה לא להכליל את הנפט, דבר שעשוי להצביע על כך שבסין שוקלים מחדש את עוצמת התגובה, זאת לנוכח ההאטה בכלכלה, הקלות שבה מוכרי הנפט יוכלו למצוא קונים חדשים ומעל לכל - התלות המתגברת של הסינים בנפט זר.

ממשרד המסחר הסיני נמסר כי המדינה "מתנגדת בחריפות" לסבב המכסים האמריקאי ובכוונתה להילחם במהלך. עוד נמסר בהודעה כי הממשלה תגיש תלונה רשמית נגד ארה"ב לארגון הסחר העולמי.

נשיא סין שי ג נשיא סין שי ג'ינפינג ודונלד טראמפ אשתקד | צילום: בלומברג נשיא סין שי ג

המכסים האמריקאים הנוכחיים מצטרפים לסבב קודם, עליו הוכרז ביולי, אז הוטלו מכסים על יבוא סיני בשווי 34 מיליארד דולר.

במקביל נמשכים המגעים בין המדינות, אך ההערכה היא כי לא יובילו לפשרה. "אני לא רואה סיום למחלוקת בקרוב", הגיב סקוט קנדי, סגן מנהל במחלקה ללימודי סין במרכז למחקר אסטרטגי ובינלאומי. "הפער בין ממשל טראמפ והסינים הוא גדול כמו האוקייאנוס, ונראה שהוא רק הולך ומתרחב, מכיוון שהממשל האמריקאי בטוח שידו על העליונה", אמר ל-CNBC. "אבל לא נראה שהסינים מתכוונים לוותר, ככה שאני מעריך שצפויות הסלמות נוספות והטלת אשמה, ולא תהיה פשרה בזמן הקרוב".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ איים להטיל מכסים גבוהים על סחורות סיניות בשווי מעל 500 מיליארד דולר אלא אם סין תסכים לשינוי מהותי בכל הקשור לחוקים הנוגעים לקניין רוחני, תוכניות סבסוד לתעשיות ומבנה המכסים. עם זאת, בסין מכחישים את ההאשמות ומתעקשים כי הם מצייתים לחוקי ארגון הסחר העולמי. "כל אחד מהצדדים בטוח שהוא מנצח ושיש לו את היכולת לעמוד בלחץ שמפעיל הצד השני", הוסיף קנדי שציין כי הכלכלה הסינית ממשיכה לצמוח על אף הירידות בשוק ההון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות