אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אונבו, האפליקציה הישראלית של פייסבוק, הוסרה מחנות אפל כי פגעה בפרטיות גולשים צילום: Facebook /Onavo

אונבו, האפליקציה הישראלית של פייסבוק, הוסרה מחנות אפל כי פגעה בפרטיות גולשים

האפליקציה, שפותחה בידי סטארט-אפ ישראלי אותו רכשה הרשת החברתית, מאפשרת גלישה ברשת וירטואלית שמסווה את מיקומו של המשתמש. ואולם, החברה אספה מידע משתמשים פרטי - מה שנוגד את מדיניות אפל וחוקי חנות האפליקציות שלה

23.08.2018, 09:14 | עומר כביר
פייסבוק הסירה מהאפסטור של אפל את אפליקציית ה-VPN אונאבו (Onavo), אחרי שאפל קבעה שהאפליקציה אוספת מידע על פעילות המשתמש במכשיר בניגוד לכללי השימוש של החברה.

קראו עוד בכלכליסט

האפליקציה פותחה על ידי חברה ישראלית באותו שם, שנרכשה בידי פייסבוק ב-2013 בעסקה של בין 150 מיליון ל-200 מיליון דולר. היא מאפשרת למשתמש לגלוש ברשת כשהוא מסווה את מיקומו האמיתי וכך, למשל, לגשת לשירותים שאינם זמינים במדינתו. ואולם, בניגוד לאפליקציות VPN אחרות, שגובות תשלום על השירות ומצפינות את כל התעבורה שעוברת דרכן, אונאבו ניטרה את פעילות המשתמש במכשיר, כולל באפליקציות שאינן מתוצרת פייסבוק, ואגרה את המידע.

צוות אונאבו והצוות של פייסבוק (בחלון הקטן), מתוך שיחת וידאו שבוצעה לכבוד רכישת החברה צוות אונאבו והצוות של פייסבוק (בחלון הקטן), מתוך שיחת וידאו שבוצעה לכבוד רכישת החברה צוות אונאבו והצוות של פייסבוק (בחלון הקטן), מתוך שיחת וידאו שבוצעה לכבוד רכישת החברה

בשנה שעברה דיווח הוול סטריט ג'ורנל שפייסבוק השתמשה במידע שאספה אונאבו כדי לנטר פעילות של שירותים יריבים, כולל סטארט-אפים שרשמו ביצועים טובים במיוחד. מידע זה סייע לפייסבוק בתכנון אסטרטגיית הרכישות ופיתוח המוצר שלה והיה בין הגורמים שהובילו לרכישת ווטסאפ ב-2014 והשקת שירות וידאו חי ב-2016.

עתה, נאלצה פייסבוק להסיר אותה מהאפסטור לאחר שאפל הבהירה לה שפעילותה מנוגדת למדיניות החברה. לפי הוול סטריט ג'ורנל, מוקדם יותר החודש הודיעה אפל לפייסבוק שאונאבו מפירה כללים חדשים שהוצגו ביוני, ושנועדו להגביל את איסוף המידע על ידי מפתחי אפליקציות. לפי אפל, האפליקציה גם הפרה חלק מהסכם המפתחים שאוסר על שימוש במידע בדרכים שלא קשורות ישירות לאפליקציה או לצורכי פרסום.

איסוף מידע? אפל מפרידה בין יישום ליישום

בשבוע שעבר נפגשו נציגים משתי החברות לכמה דיונים בנושא, לפחות אחד מהם התקיים במטה אפל. באחת הפגישות הציעו נציגי אפל שפייסבוק תסיר את האפליקציה ביוזמתה, והחברה נענתה להצעה. האפליקציה לא תיעלם ממכשירי משתמשים שכבר התקינו אותה, ומשתמשים שהורידו אותה בעבר אך הסירו את האפליקציה מהמכשיר יוכלו למצוא ולהתקין אותה מחדש. ואולם, פייסבוק לא תוכל להוסיף ולעדכן את האפליקציה, ומשתמשים שלא התקינו אותה מעולם לא יוכלו להוריד אותה. בנוסף, האפליקציה עדיין זמינה בחנות פליי של גוגל.

"אנחנו עובדים קשה כדי להגן על פרטיות ואבטחת המידע של המשתמשים באקוסיסטם של אפל", נמסר מאפל לוול סטריט ג'ורנל. "בעדכון האחרון של המדיניות שלנו הבהרנו בפירוש שלאפליקציות אסור לאסוף מידע על אפליקציות אחרות שמותקנות על המכשיר לצורכי אנליטיקה או פרסום/שיווק, ושהן חייבות להבהיר איזה מידע משתמש נאסף ואיזה שימוש נעשה בו".

מפייסבוק נמסר: "תמיד הבהרנו לאנשים שמורידים את אונאבו איזה מידע נאסף ואיזה שימוש נעשה בו. כמפתחים בפלטפורמה של אפל אנחנו מצייתים לכללים שהיא קבעה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות