אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר הפד: "העלאות הריבית האיטיות אך הקבועות יימשכו" צילום: בלומברג

יו"ר הפד: "העלאות הריבית האיטיות אך הקבועות יימשכו"

ג'רום פאוול אמר בכינוס הנגידים השנתי בג'קסון הול: "אם הצמיחה החזקה בהכנסות וביצירת מקומות עבודה תמשיך, יש מקום להוסיף העלאות הדרגתיות נוספות". פאוול הביע אופטימיות לגבי העתיד, ועם זאת ציין שהפד "יעשה ככל הדרוש" כדי להימנע ממשבר פיננסי נוסף

24.08.2018, 17:18 | שירות כלכליסט

ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל רזרב האמריקאי אמר היום (ו') בנאומו בוועידת ג'קסון הול, כי הוא מצפה שהעלאות הריבית האיטיות אך הקבועות יימשכו, זאת מכיוון שהבנק המרכזי מחפש את האיזון הנכון בין קידום צמיחה והגבלת התרחבות מוגזמת.

 

קראו עוד בכלכליסט

לדברי פאוול בכינוס הנגידים השנתי בעיירה שבמדינת ויומינג בארה"ב, המדיניות של הפד נועדה להבטיח כי אינו פוגע במומנטום הכלכלי מחד אך מוודא שהצמיחה תחת שליטה מנגד. "המדיניות הנוכחית של העלאות ריבית הדרגתיות לוקחת בעיני ברצינות את שני הסיכונים הללו", אמר. "אם הצמיחה החזקה בהכנסות וביצירת מקומות עבודה תמשיך, יהיה מקום להוסיף העלאות הדרגתיות נוספות".

בנאום הזוכה להתעניינות מרובה, הביע פאוול אמון בכלכלה ואמר כי אינו מאמין שהאינפלציה תצא מכלל שליטה.  

מאז דצמבר 2015 - אז הוחלט על העלאת הריבית הראשונה שבע שנים לאחר שהפד הוריד אותה לרמה אפסית בעקבות המשבר הפיננסי - קובעי המדיניות בבנק אישרו עוד 6 העלאות ריבית של 0.25% כל אחת. לדבריו של פאול, התנאים הנוכחיים בשוק מצדיקים גישה הדרגתית שכזו. "הכלכלה חזקה, האינפלציה קרובה ליעד של 2%, ומרבית האנשים שמחפשים עבודה, מוצאים אחת", הדגיש. "עמיתיי בבנק ואנוכי עוקבים מקרוב אחר הנתונים, ואנחנו קובעים את המדיניות המוניטארית כך שתתמוך בצמיחה מתמשכת, בשוק עבודה חזק ובאינפלציה הקרובה ל-2%".

ג ג'רום פאוול בג'קסון הול | צילום: בלומברג ג

פאוול המשיך והביע גם אופטימיות לגבי העתיד. "אמון משקי הבית והעסקים יציב, יש שיעורים בריאים של יצירת מקומות עבודה חדשים, הכנסות בעלייה ותמריצים פיסקאליים בדרך, לכן יש סיבה טובה לצפות שהביצועים החזקים האלה ימשיכו", הסביר. עם זאת, ציין כי יש סיכונים בארה"ב ומחוצה לה שעלולים בהמשך לחייב שינוי במדיניות.

פאוול אף התחייב כי הפד "יעשה כל הדרוש" כדי להימנע ממשבר פיננסי נוסף או מתקופה נוספת שבה שיעורי הריבית נותרים קרוב לאפס למשך זמן רב.

נאומו של פאוול מגיע לאחר שבתחילת השבוע העביר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ העביר ביקורת על התנהלותו. הנשיא טען כי "אינו נלהב" מהחלטת הבנק המרכזי להעלות את שיעור הריבית. עוד הוסיף כי הוא "צריך לקבל הרבה יותר עזרה מהבנק הפדראלי".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: גטי אימג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: גטי אימג'ס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: גטי אימג

מוקדם יותר היום אמר ג'יימס בולארד, נשיא שלוחת הפדרל ריזרב בסנט לואיס, כי הבנק המרכזי לא צריך להעלות את הריבית פעם נוספת השנה. בראיון ל-CNBC מוועידת הנגידים בג'קסון הול אמר בולארד כי "אם זה היה תלוי בי, הייתי קופא על מקומי, ומנסה להגיב למידע כשיגיע".

לפי מרבית ההערכות, הפד צפוי להעלות את הריבית בישיבתו הקרובה בספטמבר. לדברי בולארד, "אני לא רואה לחצים אינפלציוניים כרגע. אני אמנם נץ בתחום הזה, אבל אני לא רואה אותם מתפתחים. הוא הוסיף כי להערכתו, הצמיחה של כלכלת ארה"ב תאט בשנה הבאה. "אני חושב שזו תהיה שנה טובה, בין השאר בזכות התמריצים הפיסקאליים. אבל הנקודה היא שב-2019 וב-2020 נחווה האטה לעומת השנה הנוכחית".

ג ג'יימס בולארד | צילום: בלומברג ג

בכינוס שנערך אשתקד אמרה יו"ר הפד לשעבר ג'נט ילן, כי המערכת הפיננסית בטוחה יותר כיום מבזמן המשבר, אך הסכנות עדיין קיימות. ילן התייחסה לפעולות הבנק המרכזי לאחר המשבר הגדול שפרץ ב-2007. לדבריה הלקחים נלמדו, אך יש לשננם משום שהסיכונים 'המוכרים מדי' נותרו בעינם.

"אף פעם אנחנו לא יכולים להיות בטוחים שמשברים חדשים לא ייווצרו", אמרה לפני שנה ילן. "ולכן חשוב שנזכור את לקחי המשבר טריים בזכרונותינו ולא נשכח את הנזק הכואב שהביא עימו המשבר. אם נפעל בהתאם - יש לנו סיבה לקוות שהמערכת הפיננסית והכלכלה יחוו משברים מועטים וידעו להתאושש מכאלו בעתיד באופן מהיר ויעיל יותר - וכך ייחסך ממשקי הבית הכאב שממנו סבלו במשבר שהתרחש לפני עשור".

יו"ר הפד לשעבר, ג יו"ר הפד לשעבר, ג'נט ילן | צילום: צילום מסך מ־ CNBC יו"ר הפד לשעבר, ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות