אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסנאטור הבכיר ג'ון מקיין הלך לעולמו בגיל 81 צילום מסך: Youtube

הסנאטור הבכיר ג'ון מקיין הלך לעולמו בגיל 81

ג'ון מקיין, גיבור מלחמה שנחשב לאחד מהבכירים במפלגה הרפובליקנית והתמודד מטעמה בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2008, הלך לעולמו לאחר מאבק במחלת הסרטן. רעייתו: "הוא הלך לעולמו כפי שהוא חי, בתנאים שלו, מוקף באנשים שאהב"

26.08.2018, 06:59 | ynet

ארצות הברית נפרדה מאחד מגיבוריה בעשורים האחרונים: ג'ון מקיין, אחד הסנאטורים הבכירים במפלגה הרפובליקנית בארצות הברית שהתמודד מטעמה בבחירות לנשיאות בשנת 2008, הלך הלילה (יא') לעולמו והוא בן 81. כך מסרה משפחתו. מקיין לקה לפני כשנה בסרטן המוח. ביום שישי האחרון הודיעו בני משפחתו על הפסקת הטיפולים הרפואיים. הנשיא דונלד טראמפ ספד למקיין. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו, הוא כתב: "שולח את תנחומיי הכנים ביותר ואת הערכתי למשפחתו של הסנאטור ג'ון מקיין. ליבנו ותפילותינו נתונים עימכם".

סינדי, רעייתו של מקיין, כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "ליבי שבור. אני כל כך בת מזל שזכיתי בהרפתקה של לאהוב את האדם המדהים הזה במשך 38 שנים. הוא הלך לעולמו כפי שהוא חי, בתנאים שלו, מוקף באנשים שאהב, במקום שאהב יותר מכל".

ג ג'ון מקיין | צילום: בלומברג ג

מייגן, בתו של מקיין ומגישת תוכנית הטלוויזיה האמריקנית The View, כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "אוהב אותך לעד אבא". בהודעה שפרסמה נכתב כי "הייתי עם אבי ברגעיו האחרונים, והוא היה איתי בהתחלת חיי. ב-33 השנים שחלקנו ביחד, הוא גידל אותי, לימד אותי, תיקן אותי, ניחם אותי, עודד אותי ותמך בי בהכל". היא שיבחה את "אהבתו, טיפולו ונוכחותו התמידית, שלעולם לא נכשלה" והוסיפה כי הוא הראה לה "מה זה להיות בן אדם".

מקיין היה מועמד לנשיאות ארצות הברית ב-2008 ונחשב לאחד הפוליטיקאים המוערכים ביותר בגבעת הקפיטול בוושינגטון. המתמודד הדמוקרטי שלו הפסיד באותן בחירות, הנשיא לשעבר ברק אובמה, ספד למקיין ומסר כי "מקיין ואני היינו בנים לדורות שונים והגענו מרקעים שונים לחלוטין. אבל למרות כל המחלוקות, היינו שותפים בנאמנות למשהו נעלה יותר - הרעיונות שעבורם נלחמו, צעדו והקריבו עצמם דורות של אמריקנים ומהגרים כאחד". הוא הוסיף כי "מעטים מאיתנו נבחנו כפי שמקיין נבחן בעבר, או נדרשנו להראות את האומץ שמקיין הראה. כולנו חייבים לו".

הסנאטור הרפובליקני הבכיר, ששירת בעבר כטייס בצי האמריקאי ונחשב לגיבור מלחמת וייטנאם, נבחר בנובמבר 2016 מחדש לכהונה שישית בסנאט. זמן קצר לאחר מכן הוא עבר ניתוח להסרת הגידול הסרטני וכן להסרת קריש דם מעל עינו השמאלית במרפאה בעיר פיניקס, אריזונה.

בעבר סבל מקיין ממלנומה (סרטן העור) לא חודרנית שהוסרה מגופו שלוש פעמים. הוא גם התגבר על כמה פציעות שמהן סבל לאחר שהיה בשבי במהלך מלחמת וייטנאם, אז הוכה ועבר עינויים על ידי שוביו מצפון וייטנאם.

הגיבור מהמשפחה הצבאית שנלקח בשבי

מקיין, בן למשפחה של בכירים בצבא האמריקאי, נולד ב-29 באוגוסט 1936, בבסיס צבאי באזור פנמה. אביו וגם סבו היו בתפקידים בכירים בצבא האמריקאי ושניהם הגיעו לדרגת אדמירל.

 

הוא המשיך את המסורת המשפחתית וכקצין בחיל הים האמריקאי, מטרתו המוצהרת הייתה להיות אדמירל כמו אביו וכמו סבו לפניו. אך מלחמת וייטנאם שיבשה את התוכניות. כטייס קרב הוא ביצע 22 גיחות הפצצה מעל צפון וייטנאם. ב-26 באוקטובר 1967, בגיחה ה-23 בשמי האנוי, הופל מטוסו של מקיין, והוא נשבה על ידי לוחמי הוייטקונג.

 

 

כשגילו שוביו כי מקיין הוא בנו של אדמירל, הם הציעו לשחררו הביתה, כדי להשפיל את אביו. אך ג'ון הבן סירב להשתחרר - כל עוד שבויים אמריקאים ותיקים ממנו, נשארים מאחור. הוא היה חמש וחצי שנים בשבי, חי בצינוק, ושם עונה עד אובדן הכרה. שתי ידיו נשברו - ולכן הוא לא היה מסוגל להרימן מעל ראשו.

 

כשהסתיימה המלחמה ארצות הברית קיבלה בדמעות את הקפטן עטור התהילה שירד בצליעה מכבש המטוס, לבוש במדיו הצחורים. הוא עדיין חלם להמשיך לעלות בסולם הדרגות ולהמשיך את שושלת האדמירלים במשפחתו, אך אחרי שדישדש במשך כמה שנים במערכת הצבאית, הגיע בסופו של דבר לפוליטיקה.

מקיין נבחר לראשונה לבית הנבחרים האמריקאי ב-1982 - ובין 1986 ועד גילוי מחלתו ב-2017 הוא כיהן כסנאטור מטעם מדינת אריזונה. תחומי התמחותו העיקריים היו נושאי חוץ וביטחון. בין השאר, הצביע מקיין נגד עינוי עצורי הטרור במתקן הכליאה הצבאי בגואנטנאמו - מפני שכשבוי לשעבר, הוא הכיר היטב את טכניקת החקירה השנויה-במחלוקת. הוא גם העלה את ישראל כדוגמה למדינה שבה בית המשפט העליון פסק נגד עינוי נחקרים.

ידיד ישראל

מקיין היה ידיד אמת של ישראל. הוא ביקר בארץ לא מעט פעמים, והכיר היטב את הפוליטיקאים הבכירים ואת בעיותיה של המדינה והאיומים על קיומה - ובראשם האיום האיראני.

 

 

מקיין במהלך העימות עם אובמה, צילום: בלומברג מקיין במהלך העימות עם אובמה | צילום: בלומברג מקיין במהלך העימות עם אובמה, צילום: בלומברג

 

לפני הבחירות לנשיאות ב-2008 טען מקיין - במאמר שפרסם ברבעון היוקרתי "פוריין אפיירז" - ש"אסור להגביל את המלחמה בטרור לארגונים שאינם מדינה". הוא הזהיר כי "אם איראן תחזיק בארסנל גרעיני, היא תפגין נכונות רבה יותר לתת חסות להתקפות טרור על אויבים גלויים, לרבות ארצות הברית וישראל, או אפילו להעביר חומרים גרעיניים לאחת מרשתות הטרור, בנות בריתה".

בעבר נשאל מקיין מהי התרופה לאיראן ותשובתו היתה לזמזם "בום-בום-בום איראן", על פי שירם של הביץ' בויז, "ברברה-אן".

בשנת 2013 מקיין הפך לאמריקאי הבכיר ביותר שנכנס לתוך שטח סוריה מאז פרוץ מלחמת האזרחים במדינה הערבית. כניסתו של מקיין לתוך המדינה נועדה להתריס נגד משטרו של בשאר אסד ולהגביר את הלחץ באותה תקופה על ממשל אובמה להתחיל לפעול צבאית נגד הרודן הסורי שטובח בעמו. מקיין ומפקד צבא סוריה החופשית נפגשו אז עם מנהיגי מורדים שבאו במיוחד מרחבי סוריה - מדמשק, מחלב, מחומס, מאידליב ומקוסייר - כדי לפגוש את הסנאטור האמריקאי הבכיר - ששהה בסוריה כמה שעות.

מקיין היה אחד המתנגדים הקולניים ביותר בקונגרס למדיניות החוץ של אובמה, אבל הוא לא חסך ביקורת גם מהנשיא הנוכחי טראמפ. במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות ב-2016 לא היסס מקיין למתוח ביקורת על טראמפ והתנהלותו, והמועמד הרפובליקני השיב לו באמירה שהוא אינו גיבור מלחמה משום שנפל בשבי הווייטנאמי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות