אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת Airbnb תובעת את עיריית ניו יורק, להגנה על פרטיות המשכירים

חברת Airbnb תובעת את עיריית ניו יורק, להגנה על פרטיות המשכירים

החברה נדרשה להעביר פרטים אישיים של בעלי נכסים שמושכרים דרכה, אך טוענת בתוקף שמדובר בפגיעה בזכויות הציבור. זאת, תוך שמידע פנימי של Airbnb מראה שרוב משכירי הדירות בה כלל לא גרים בנכסים שהם מציעים

26.08.2018, 09:49 | עומר כביר

חברת Airbnb תובעת את עיריית ניו יורק בעקבות חוק חדש שמחייב את החברה להעביר לעירייה שמות וכתובות של מארחים.

קראו עוד בכלכליסט

התביעה הוגשה בסוף השבוע לבית המשפט הפדרלי במחוז הדרומי של ניו יורק, בעקבות חוק שאישרה מועצת העיר ביולי כחלק ממאמציה להגביל את פעילותם של שירותי שיתוף דירות, ולבלום השכרת נכסים מסוימים. בין השאר, החוק מחייב את Airbnb וחברות דומות למסור לעירייה את רשימת המארחים בפלטפורמה על בסיס חודשי.

"החוק מחייב פלטפורמות שיתוף בתים למסור כמות חסרת תקדים של מידע פרטי ומי שהם מזמינים לבתיהם לסוכנות ממשלתית... שעובדת כתף אל כתף עם חוקרים פרטיים שנשכרים וממומנים על ידי לובי המלונות", טענה Airbnb בתביעה. "אין סיבה מוצדקת, ביקורת שיפוטית או מגבלות אמיתיות על השימוש במידע זה. מדובר בניסיון לא חוקי לעקוף מגבלות קיימות על פעולות הממשל שמפר זכויות חוקתיות בסיסיות שמוגנות על ידי התיקון הראשון והתיקון הרביעי (חופש הביטוי וההגנה מפריצה או תפיסה שרירותית מצד השלטון, ע"כ)".

Airbnb , צילום: שאטרסטוק Airbnb | צילום: שאטרסטוק Airbnb , צילום: שאטרסטוק

כריסטיאן קלוזנר, מנהל המשרד לאכיפה מיוחדת, הסוכנות העירונית שאחראית לחקירת השכרות לא חוקיות ב-Airbnb, אמר בתגובה לתביעה שהחוק יעזור לפעול נגד אנשים שמפירים את החוק על בסיס קבוע, ושקודם לכן ניתן היה לאתר רק באמצעות טיפים אנונימיים. "החוק מספק לעיר מידע חיוני שדרוש לה כדי לשמור על בטיחות מבקרים, ולהבטיח שתושבים ירגישו בטוחים בבתיהם ובשכונותיהם, והעיר תגן עליו", אמר לאתר recode.

התביעה הוגשה יום אחרי שאתר The Informarion חשף נתונים פנימיים של Airbnb, שלפיהם מספר הולך וגדל של נכסים בפלטפורמה שמושכרים לאורך כל השנה על ידי מארחים שכלל לא חיים בהם. כיום, מספרם של נכסים אלו גדול יותר ממספר החדרים הפרטיים שמושכרים בדירה שבה גר מארח.

לפי המידע, בשבוע שהתסיים ב-16 ביוני נוספו ל-Airbnb כ-65 אלף נכסים שהושכרו בפעם הראשונה. 27% מהם הוגדרו כבתים מלאים שמושכרים ב-Airbnb לאורך כל השנה, כלומר נכסים שמנוהלים באופן מקצועי לצרכי השכרה. זאת, לעומת 24% מהנכסים החדשים בתקופה המקבילה ב-2017. במקביל, שיעור החדרים הפרטיים ירד מ-25% ל-22%.

הקטגוריה הגדולה ביותר היא עדיין בתים פרטיים שמשמשים למגורי המארחים ושמושכרים רק חלק מהשנה, אך גם חלקם בנכסים החדשים ירד מ-47% ל-46%. קטגוריית מלונות הבוטיק החדשה יחסית עלתה מ-2% ל-3%. לדברי The Information, מידע משבועות אחרים מצביע על מגמות דומות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות