אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בזבוזי הביטקוין: כריית מטבעות קריפטו כבר שורפת 1% מכל האנרגיה בעולם

דו"ח טכנולוגי

בזבוזי הביטקוין: כריית מטבעות קריפטו כבר שורפת 1% מכל האנרגיה בעולם

המטבעות הווירטואליים מבזבזים חשמל בהיקף פראי שרק הולך ועולה, מה הסיכוי של IGTV מבית אינסטגרם להפוך למתחרה אמיתי ליוטיוב, אלון מאסק יורד מהעץ ומרגיע את המשקיעים ופייסבוק מזהה באיחור קמפיינים לטיפולי המרה שהוצגו ללהט"בים

26.08.2018, 15:59 | לימור גיטלסון

הם חופרים, אנחנו משלמים

"ביטקוין גומע 1% מהחשמל של העולם" העריך ארווינד נריינאן, פרופסור באוניברסיטת פרינסטון ומומחה קריפטולוגיה בכיר, בעדות שמסר בפני הסנאט בארה"ב. נריינאן מרחיב בעדותו גם לגבי שימושים חיוביים אפשריים באנרגיה באמצעות תשתיות בלוקצ'יין, למשל מקרר חכם שיכול לחשב עלויות שימוש באנרגיה, טמפ' ועוד משתנים כדי להחליט מתי לפעול ובאיזו עוצמה.

בעוד שהעובדה שביטקוין ודומיו הם מזללות אנרגיה עצומות אינה מפתיעה אף אחד, ייתכן והנתון הבא יהיה מפתיע במקצת: ההערכה כי כריית ביטקוין צורכת 1% מכל החשמל בעולם היא הערכה שמרנית שעשויה עוד להמשיך ולצמוח.

מערך כריית ביטקוין, צילום: בלומברג מערך כריית ביטקוין | צילום: בלומברג מערך כריית ביטקוין, צילום: בלומברג

בהערכתו, חישב פרופ' פרופסור נריינאן את השימוש האפקטיבי ביותר באנרגיה של כורי הקריפטו למיניהם - שכנראה לא חושבים יותר מדי על יעילות - ועל הערך הנוכחי של הביטקוין (כ-6,500 דולר). לראייתו, הצמיחה בבזבוז האנרגיה לכריית המטבעות תושפע מצמיחה בערך המטבע, מהצורך באוורור שרתי הכרייה למיניהם ועוד.

קשה למצוא את הצד החיובי מבחינה אקולוגית ומעשית בדבריו של הפרופ', כמו גם במציאות המתגבשת. בעוד התייעלות כריית הקריפטו תוכל לבצע שינויים מזעריים, התרומה של הביטקוין ודומיו לבזבוז אנרגיה וההשלכות האקולוגיות של כרייתם עצומים ובלתי הפיכים. המטבעות הווירטואליים אינם בעלי ערך אמיתי בזכות עצמם, כמו דבר שניתן לאכול או ללבוש, אך הפחם והגז הטבעי שנדרשים ליצירתם - אמיתיים ועוד איך.

יוטיוב, מאחוריך. הרבה מאחוריך

אם לא שמעתם עדיין על IGTV, שירות הווידאו הצעיר של אינסטגרם, התנחמו בכך שאתם לא לבד. בעוד פיצ'ר הסטוריז באינסטגרם היה להיט מיידי, שירות הצפייה שהושק ביוני האחרון עדיין לא הפך להצלחה, וספק אם יהיה כזה בעתיד. בחודשיים שבה אפליקציית IGTV נמצאת באוויר, ההורדות שלה צנחו בשיעור של 94% וברשימת ההורדות הפופולריות של אפל מקומה כעת 1,497, כשרק לפני שבועות אחדים היה 25.

"מה שאני הכי גאה בו, הוא שאינסטגרם נקטה עמדה וניסתה דבר חדש לחלוטין, שבכנות קשה מאוד לעשות", אמר מנכ"ל אינסטגרם, קווין סיסטרום, בראיון ל-TechCrunch. "וידאו אנכי במסך מלא לנייד בלבד. זה לא קיים בשום מקום אחר".

רץ על המסלול, לא ממריא. IGTV, צילום: androidpolice רץ על המסלול, לא ממריא. IGTV | צילום: androidpolice רץ על המסלול, לא ממריא. IGTV, צילום: androidpolice

סיסטרום אולי גאה, אבל הייחודיות של הפורמט יכולה להיות מה שישלח אותו לבית הקברות של הרשת. ב-IGTV אין אפשרות לחפש דברים היפר-ספציפיים כמו ביוטיוב, אלא רק לפי יוצרים. גם הנוחות של שיתוף מחדש של סרטונים קיימים כמו בווימאו או בטוויץ' לא קיימת, ואיכות הסרטונים - בעקבות העריכה הנדרשת - לא מזהירה. "כל דבר גדול מתחיל בקטן" הזכיר סיסטרום באופטימיות.

ואולם, ייתכן שהגודל כן קובע: אם אישיות פופולרית כמו קיילי ג'נר, שגרמה להפסדים של מיליארד דולר לסנאפצ'ט בציוץ אחד, לא הצליחה להביא יותר מ-11,000 צפיות לראיון בלעדי בIGTV, על כתפי מי מוטלת האשמה?

"יוטיוב מציעה את חוויית הצריכה הפאסיבית הכי טובה, סטוריז (של אינסטגרם) את חוויית הצריכה האינטראקטיבית הכי טובה, מה מציעה IGTV?" תוהה קייסי נייסטט, כוכב יוטיוב עם יותר מ-10 מיליון עוקבים. השאלות מה מציעה IGTV, והאם העולם מעוניין במה שהיא מציעה, ייענו בהמשך דרך טרנד ההורדות והצפיות. מה שבטוח הוא שאם הטרנד הנוכחי יימשך, IGTV לא תהיה לייט בלומר אלא תמצא את עצמה על אותו מדף מאובק עם גוגל פלוס - בדרך לשכחה.

סליחה, התבלבלתי

אופרת הסבון של טסלה נמשכת: לאחר פלירט קצר אך מרגש עם משקיעים סעודיים וראיון דומע עם הניו יורק טיימס, מנכ"ל ומייסד החברה אילון מאסק הודיע כי בוטלו התוכניות להפיכת החברה לפרטית והיא תישאר בבורסה. מה שהתחיל כהכרזה מסחררת בטוויטר לפני שבועיים וחצי נגמר בקול ענות חלושה בבלוג החברה, כשמאסק הכריז בשעת לילה מאוחרת בסוף השבוע האחרון על השינוי לשינוי בתכניות. ההכרזה נתקבלה בשמחה והקלה על ידי מחזיקי המניות כמו גם חברי הדירקטוריון של טסלה, שאמרו כי הם "לחלוטין תומכים באילון".

פרטית? ציבורית? מאסק יורד מהעץ, צילום: רויטרס פרטית? ציבורית? מאסק יורד מהעץ | צילום: רויטרס פרטית? ציבורית? מאסק יורד מהעץ, צילום: רויטרס

על אף כל התמיכה והשמחה, מסתמן כי למאסק לא הייתה הרבה ברירה בנושא; סביר שמדובר באילוצים רגולטוריים, לחץ חברי הדירקטוריון והיעדר מימון הולם שהובילו אותו לרדת מהעץ עליו טיפס. דבר אחד שכן הרוויח מאסק מההתנהלות המדאיגה שלו לאחרונה, הוא מינוי מנהל תפעול ראשי ע"י דיקרטוריון החברה. המהלך אמור לסייע לו להפחית את הלחץ, להשלים שעות שינה ואולי אף להחזיר מניה ליושנה.

קצרצרים

1. פייסבוק ממשיכה לכבות שריפות או להתעלם מקיומן, כך קרה שגולשים שהביעו עניין בנושא "מגדר" נחשפו לפרסומים התומכים בטיפולי המרה ומציעים לבני נוער להט"בים "לרפא" אותם מנטייתם המינית. אמנם הפרסומים המדוברים הוסרו בינתיים מהאתר, ופייסבוק נקטה צעדים למניעת אפלייה בפרסום לאחרונה, אך הקידום ההומופובי הממומן עדיין זכה לחשיפה באתר במשך מספר שבועות טרם ההסרה. חשיפה של הטלגרף היא שהובילה להורדת הפרסום, אך קשה לכמת את מידת הנזק שכבר נגרם. בפייסבוק הגיבו בלקוניות כי "המודעות עברו על כללי פייסבוק והוסרו".

להט"ב בפייסבוק עדיין לא זוכים להגנת החברה להט"ב בפייסבוק עדיין לא זוכים להגנת החברה להט"ב בפייסבוק עדיין לא זוכים להגנת החברה

 

2. בעיירת ניוהאוסן בשווייץ מריצים מאז מרץ השנה פיילוט של אוטובוס אוטונומי, והתוצאות מראות שיש סיבה לאופטימיות. האוטובוס בן 11 המושבים, המכונה טרפיזיו, פועל על מסלול קבוע והשלים אותו כבר 8,000 פעמים בלי להרוג אף אחד. בעיריית ניוהאוסן מעודדים מהתוצאות ומתכננים כבר להשיק קו נוסף באותה מתכונת. מדובר במסלול בכביש פתוח, אך בן 10 דקות בלבד וכרגע הוא פועל עם דיילים שמקבלים את פני הנוסעים. הנחיצות אינה כל כך לוגיסטית אלא בעיקר פסיכולוגית להימצאות משגיח ברכב, וכמו כפתור דמה בתוך מעלית, משמשת בעיקר להרגעת הנוסעים.

 

3. IGTV לא לבד: השידורים החיים בתשלום של יוטיוב עצמה לא מצליחים לעמוד בציפיות: קרב אגרוף מאוד מתוקשר בין שתי אושיות יוטיוב, לוגן פול ו-KSI קיבל הרבה יותר צפיות דווקא בטוויץ'. הקרב פורסם במשך חודשים כאירוע הגדול ביותר ביוטיוב, ותשלום של 10 דולר לצפייה נגבה בהתאם. בעוד 773,000 צופים שילמו על התענוג, יותר מיליון צופים חוו את החבטות המוצדקות לפניו של לוגן פול דרך טוויץ', ועוד כמה עשרות אלפים דרך טוויטר ואפליקציות אחרות. מעניין לראות איך והאם תצליח יוטיוב לשוב לזירה, ולהתחרות בהצלחה על עיני וארנקי הקהל.

4. בוושינגטון הבירה חוגגים את הצלחתה של טכנולוגיית זיהוי פנים חדשה, שהושקה לפני שבוע וכבר ברביעי שעבר סייעה לתפוס מהגר בלתי חוקי. שירות המכס ומשמר הגבול האמריקאיים תפסו אזרח קונגולזי שהגיע בטיסה מברזיל כאשר הוא מנסה להיכנס עם דרכון צרפתי אמיתי גנוב, ועיכבו אותו לחקירה. במהלך חיפוש מעמיק יותר התגלתה תעודת הזהות האמיתית שלו, מוסתרת בנעל. לדברי הרשויות, הכלי הביומטרי מבטל את יכולתם של אנשים להשתמש בכלי זיהוי גנובים למטרות פלילים וטרור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות