אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תורת הפערים: ההבדל בין לאומי למזרחי טפחות צילום: אוראל כהן

תורת הפערים: ההבדל בין לאומי למזרחי טפחות

הטענות נגד מזרחי טפחות חמורות פחות מאלו שהועלו כלפי לאומי. ייתכן שההסבר טמון בזמן שחלף

27.08.2018, 08:17 | רחלי בינדמן

ההאשמות שעולות מהמסמך ששלח משרד המשפטים האמריקאי לבנק מזרחי טפחות הן ללא ספק חמורות ומעידות על דפוס פעולה בעייתי מצד עובדי הבנק. אבל אם משווים את כתב העובדות של מזרחי טפחות לזה של בנק לאומי, ניתן לראות שישנו פער משמעותי בנימה ובמידת החומרה שמייחסים האמריקאים למזרחי טפחות, מה שמעלה את השאלה מדוע הבנק נדרש לקנס גבוה משמעותית משל לאומי?

קראו עוד בכלכליסט

חומרה פחותה או שינוי בסטנדרטים?

כתב העובדות של לאומי נפרס על פני 57 עמודים שמפרטים את המעורבות של המנהלים הבכירים שכיוונו מלמעלה את הבנקאים שנשלחו עם ויזת תייר לפגוש לקוחות אמריקאים בזהות בדויה בפארקים ובבתי קפה. כתב העובדות אף מתאר כיצד בכירי לאומי ביקשו לנצל את המשבר שאליו נקלע בנק UBS, שהיה הראשון שנדרש לשלם קנס על סיוע בהעלמות מס, כדי לגייס לקוחות. העובדות מתארות התנהלות שיטתית, מכוונת ומאורגנת מגבוה.

אלדד פרשר מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, צילום: עמית שעל אלדד פרשר מנכ"ל בנק מזרחי טפחות | צילום: עמית שעל אלדד פרשר מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, צילום: עמית שעל

לעומת זאת, כתב העובדות של מזרחי טפחות נפרס על פני 18 עמודים בלבד, והטענות שמתוארות בו מחווירות לעומת אלו של לאומי. אין אזכור למעורבות של ההנהלה הבכירה (למעט יוסי רוט, שהיה בכיר בסניף לוס אנג'לס), הגם שהיא גילתה אוזלת יד בכל הנוגע לאכיפת נהלים ועצימת עיניים לנוכח המתרחש — עצימת עיניים שעשויה להתפרש כהסכמה.

לפערים האלו יש כמה הסברים. הראשון הוא שהמקרה של לאומי חמור משל מזרחי טפחות. אך ייתכן גם שהסיבה נעוצה בכך שמדובר בצוות חקירה אחר שפועל באופן שונה ושמציב רף אחר. בנוסף, ישנו סיכוי שבמקרה של מזרחי טפחות החוקרים התקשו לשים יד על הוכחות בשל התנהגות זהירה יותר של הבנק בהשוואה ללאומי. כמו כן, מאז שנסגרה פרשת העלמות המס של לאומי חלפו ארבע שנים. כמו כן, לא מן הנמנע שבפרק הזמן הזה האמריקאים החמירו את הדרישות שלהם והחליטו לנקוט אמצעי הרתעה נוקשים יותר.

פרשר עלול להיכנס לקו האש

אף שהאמריקאים אינם נוקבים בשמם של מנהלי מזרחי טפחות בכתב העובדות, הוא כולל האשמות חריפות נגד התנהלות עובדי מזרחי טפחות בסניף בלוס אנג'לס ובסניף בשוויץ, מה שמציב את מנכ"ל הבנק אלדד פרשר בסיטואציה לא פשוטה. ב־2004 פרשר מונה לסמנכ"ל, חבר הנהלה וראש החטיבה הפיננסית של מזרחי טפחות, תוך שהוא משמש כיו"ר מזרחי טפחות שוויץ. במסגרת התפקיד, שבו אחז עד שמונה למנכ"ל בסוף 2013, פרשר היה אחראי על הפעילות הבינלאומית של הבנק. מכיוון שמסמך העובדות מטיל על הבנק את האחריות על ההתנהלות של עובדיו ומציג אותו כמי שכשל באכיפת המדיניות והנהלים, פרשר עלול להיכנס לקו האש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מזרחי טפחות אשם בדיוק כמו הפועלים ולאומי
לכן נראה לי שצריך להתחשבן עם מי שמלאו תפקידי מפתח והייתה להם זיקה ישירה בתוקף תפקידם למעשי הנבלה בארה"ב בשוויץ. מה שתנועה בפרשייה הזו.. שאדםמן השורה שהיה נתפס במעשים דומים של הלבנות הון בישראל .. רשות המיסים שלנו הייתה כבר ובוחנת אותו לאבק.. והיה כבר בכלא מזמן. שאלתי.. מה עשתה הפרקליטות שלנו והיכן בנק ישראל המפקחת על הבנקים שמתאפייני בשתיקה רועמת הזמינה שאלות נוקבות מאד. מסתבר שכאשר מדובר בבנקים.. יש להם חשש כבד להתמודד נגד העבריינים הבכירים הגמלאים תפקידי מפתח בהם.
איפתניק  |  12.10.18