אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניל סיימון, המחזאי היהודי אמריקאי זוכה הפוליצר והטוני נפטר בגיל 91 צילום: איי פי

ניל סיימון, המחזאי היהודי אמריקאי זוכה הפוליצר והטוני נפטר בגיל 91

בין מחזותיו הבולטים "הזוג המוזר", "טירונות" ו"יומן חוף ברייטון" עליהם גרף את פרס הטוני. בנוסף כתב את "יחפים בפארק" ו"אבודים ביונקרס", עליו גם הוענק לו פרס פוליצר לדרמה

26.08.2018, 19:10 | מאיה נחום שחל
המחזאי היהודי אמריקאי ניל סיימון נפטר היום (א') בארה"ב בגיל 91.

סיימון נולד ברובע ברונקס בניו יורק בשנת 1927 ונחשב לאחד המחזאים הבולטים בתיאטרון המודרני במאה ה-20. בין מחזותיו הבולטים: "הזוג המוזר", "טירונות" ו"יומן חוף ברייטון" שעליהם גרף את פרס הטוני.

בנוסף כתב את "יחפים בפארק", "אבודים ביונקרס" ועוד. על "אבודים ביונקרס" הוא זכה בפרס פוליצר לדרמה. ב-2004 הוא עבר השתלת כליה ובשנים האחרונות סבל מאלצהיימר.

בנוסף לעבודתו בתיאטרון כתב סיימון תסריטים לקולנוע, שלושה מהם היו מועמדים לאוסקר - "נערי הזהב", "the goodbye girl" ו-"California suite". בשנת 1983 נחנך תיאטרון על שמו בברודווי עם ההצגה "יומן חוף ברייטון". 

ניל סיימון , צילום: איי פי ניל סיימון | צילום: איי פי ניל סיימון , צילום: איי פי

ב-1948 החל לכתוב יחד עם אחיו תסריטים לטלוויזיה ולרדיו ובתחילת הדרך כתבו מערכונים לקומיקאים בהם ג'רי לואיס. היה מועמד 3 פעמים לפרס האמי על כתיבתו למופע של סיד סיזר ושל פול סילברס.

ב-1961 נפרד מאחיו ויצא לדרך עצמאית בכתיבה לתיאטרון. מחזהו הראשון "לך תקע בחצוצרה" הציג בברודווי מעל 700 פעמים וסלל את הקריירה ארוכת השנים שלו עם למעלה מ-40 מחזות שעלו בכל העולם.

סיימון כתב מחזות הומוריסטיים ברוח שנות ה-60 ("יחפים בפארק") ואוטוביוגרפיים בעלי נימה אישית ("פרק ב'"). וכן את הטרילוגיה הידועה על שנותיו הצעירות ונעוריו "יומן חוף ברייטון", "טירונות" ו"בדרך לברודווי".

ב-2006 זכה בפרס מרק טוויין להומור אמריקאי ממרכז קנדי בוושינגטון.

ב-2009 נערכה העלאה מחודשת של מחזהו "יומן חוף.ברייטון" בברודווי שזכתה לביקורות צוננות וירדה לאחר שבוע. סיימון, שנהג להגיב למבקרים, אמר באחד הראיונות על המקרה שהוא נדהם ואחרי כל השנים עדיין לא מבין איך בדיוק פועלת ברודווי או מה נעשה עם התרבות שלנו.

סיימון נישא 3 פעמים ויש לו שני ילדים מאשתו הראשונה וילדה שאימץ עם אשתו השלישית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות