אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי יאסור על מפלגות להשתמש במידע שדלו מפייסבוק

האיחוד האירופי יאסור על מפלגות להשתמש במידע שדלו מפייסבוק

הצעת חוק חדשה שהוגשה באיחוד תגביל מפלגות ופוליטיקאים בהפצת חומרי תעמולה וקידום, במטרה למנוע מקרים של פגיעה בפרטיות הגולשים ולצמצם אפקטיביות של תעמולה זרה. ואולם, החקיקה לא תושלם לפני מאי הבא, מועד הבחירות לפרלמנט האירופי

27.08.2018, 14:00 | רפאל קאהאן

האיחוד האירופי פתח במערכה חדשה שנועדה להיאבק בניצול לרעה של המדיה החברתית בידי פוליטיקאים. הצעת חוק חדשה, שעיקריה פורסמו אמש בידי הפייננשל טיימס, תכלול קנסות גדולים על מפלגות שינצלו מידע אישי שדלו מרשתות חברתיות כדי לקדם קמפיינים. הקנסות, בנוסחה הנוכחי של ההצעה, יגיעו לכ-5% מסך התקציב השנתי של כל מפלגה ושחקן פוליטי.

קראו עוד בכלכליסט

"הכוונה היא לוודא ששערוריית קיימברידג' אנליטיקה לא תחזור על עצמה", מסר גורם רשמי באיחוד. החקיקה צפויה להשפיע רק על מפלגות בעלות פעילות כלל-אירופית, ולא על מפלגות מקומיות בכל מדינה באיחוד. זאת, משום שלאיחוד יש סמכות רק על גורמים פוליטיים שנבחרים לפרלמנט שלו, כגון מפלגת העם האירופית, המפלגה הסוציאליסטית או קבוצות הרפורמים והשמרנים. כדי להיכנס לתוקף, הטיוטה תזדקק לאישור של ממשלות המדינות החברות באיחוד וכן של הפרלמנט עצמו.

מליאת הפרלמנט האירופי, צילום: אי פי אי מליאת הפרלמנט האירופי | צילום: אי פי אי מליאת הפרלמנט האירופי, צילום: אי פי אי

מדובר בתהליך בירוקרטי ממושך, שלא מן הנמנע שלא יושלם לפני מאי 2019, עת ייערכו הבחירות הבאות לפרלמנט האירופי. באיחוד חוששים שגורמים אנטי-אירופיים ינצלו את הבחירות כדי להשפיע על הפוליטיקה המקומית מאינטרס זר. באיחוד לא נקבו בשמות, אך המתערבת הסדרתית הקבועה היא רוסיה, שישנן עדויות והערכות לפיהן ניסתה להשפיע גם על הצבעת הברקזיט, גם על הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 וגם על מעמדים פוליטיים רבים אחרים.

"אנחנו חייבים לייצר סינרגיה גדולה יותר בין הכללים לניהול קמפיינים בעולם האמיתי ובין אלה בעולם הדיגיטלי", הסבירה ורה ז'ורובה, נציבת המשפטים של האיחוד. "בוחרים זכאים לדעת מי מפעיל קמפיין, מי משלם עבורו ומה מטרתם", הוסיפה. מעבר לקנסות, האיחוד גם מתכנן להטיל מגבלות על הפצת קמפיינים פוליטיים ממוקדים ללא אישור מראש של הנמענים. מדובר בפרקטיקה שמכונה מיקרו טרגטינג, ומייצרת אפקט תיבת תהודה - חשיפה של משתמשים למידע ממוקד מבלי להציג עמדות מנוגדות או ביקורתיות אחרות.

אמנם מיקוד הודעות הוא חוקי על פי האיחוד, אך המטרה היא לוודא שהמידע על המשתמשים הושג באופן לגיטימי ובאישורם המלא. הקנסות יהוו את הנשק הכבד ביותר שהאיחוד יפעיל. תקנות ה-GDPR ששומרות על פרטיות אזרחי האיחוד האירופי אמורות להצטרף לסל הזה ולאפשר לאיחוד לפעול גם באופן מקומי. מהרגע שהחקיקה החדשה תופעל, היא תחזק את התקנות ותהווה גורם מרתיע שצפוי להקשות על דיסאינפורמציה אפקטיבית.  
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות