אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

קפה נואר בת"א ישלם 300 אלף שקל לעובדים על פגיעה בהתארגנותם

הנהלת המסעדה טענה כי הוועד שהקימו העובדים אינו חוקי וביה"ד פסק תחילה לטובתה. העובדים ערערו, והיום התקבלה פסיקה לטובתם. ככל הנראה בין 15-12 עובדים יתחלקו בפיצויים

27.08.2018, 18:27 | רעות ברנע
התפתחות דרמטית במאבק העובדים בקפה נואר בתל אביב: בית הדין האזורי לעבודה בת"א קבע היום (ב') כי המסעדה פגעה בהתארגנות העובדים הצעירים ותשלם לעובדיה 300 אלף שקל. מדובר ככל הנראה ב-15-12 עובדים. 

קראו עוד בכלכליסט

קפה נואר פועל כבר למעלה מ-20 שנה עחלק מקבוצת נואר המפעילה גם את המסעדות "סבסטיאן" בהרצליה ואולם האירועים "הקומה הרביעית". לפני כשנה וחצי קבוצה של עובדים במקום המורכבת ממלצרים, ברמנים, טבחים ושוטפי כלים, התאגדו באמצעות הסתדרות הנוער העובד והלומד במטרה להסדיר את תנאיהם הסוציאליים.

שביתה בקפה נואר (ארכיון) שביתה בקפה נואר (ארכיון) שביתה בקפה נואר (ארכיון)

זו היתה התאגדות תקדימית בענף המסעדנות, שנחשב ענף פרוץ בכל הנוגע לזכויות הללו. המחאה כללה שביתות חלקיות והפגנות של העובדים מול המסעדה.

בהמשך הגיע הסכסוך אל בית הדין האזורי לעבודה בת"א שפסק לטובת הנהלת המסעדה וקבע כי הוועד שהקימו העובדים איננו יציג. על החלטה זו ערערו העובדים באמצעות ההסתדרות לבית הדין הארצי, שקיבל את הערעור בדצמבר האחרון וקבע כי יש לבחון מחדש אם מסעדת קפה נואר פגעה בהתארגנות העובדים, והחזיר את הדיון לביה"ד האוזרי לעבודה בת"א.

היום ניתן בביה"ד האזורי בת"א פסק הדין בערעור, שקבע הפעם לטובת העובדים כי הנהלת המסעדה תשלם להם סכום של 300 אלף שקל בעבור פגיעה בהתארגנות. זהו אמנם סכום קטן בהרבה מזה שתבעו העובדים – 2.2 מיליון שקל, אך עדיין מדובר בפסק דין תקדימי בענף הזה.

על גובה הסכום נכתב בפסק הדין: "בנסיבות תיק זה, משמדובר בהפרות מצטברות ומתמשכות, עם השלכות קשות על ההתארגנות, סכום הפיצוי צריך להיות גבוה מהמוזכר לעיל.

"מנגד, נתנו דעתנו לכך שמדובר במעסיק קטן מבחינת מספר העובדים (אין בידינו נתונים מוכחים בדבר איתנותה הכלכלית של המשיבה) ואנו מבקשות לקבוע קביעה מרתיעה אך שתוצאתה לא תוביל לפגיעה במסעדה אשר תוביל לפגיעה בעובדים. כן שקלנו את העובדה שמדובר בניסיון התארגנות ראשון במשיבה, ואת התרשמותנו כי הטעויות בחלקן נעשו בתום לב, ובטרם הייתה המשיבה מודעת לגבולות המותר והאסור בהתארגנות", נאמר בפסק הדין.

את הסתדרות הנוער העובד ייצגו עוה"ד ארנה לין, אסנת לונגמן, אייל וייס, לחן שריד ואריאל דניאלי ממשרד עו"ד ארנה לין ושות'. את קפה נואר ייצגו עוה"ד שלמה בכור ודוד בכור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

35 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

35.
קנס מטורף
קנס של 300,000 שח למסעדה, מצליחה ככל שתהיה, עלול לפגוע בה אנושות ולהוביל לסגירתה. ייתכן והיה מקום לקנס בגין פגיעה ההתארגנות, אבל מישהו פה ממש נסחף. יתרה מזאת, מדובר בעובדים שנהנו מתנאי שכר מעולים, ביחס לענף המסעדנות וביחס לשוק העבודה הכללי - על מה ולמה הם החליטו להתאגד ? הזוי
נאור  |  01.09.18
לכל התגובות