אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דנקנר המשיך לחיות באלפיון - עד המכה מהעליון צילום: אוראל כהן

דנקנר המשיך לחיות באלפיון - עד המכה מהעליון

מאז שאיבד את אי.די.בי, דנקנר שידר עסקים כרגיל והקפיד לשמור על אורח חיים גבוה. מהאאודי החדשה עם הנהג הצמוד ועד הווילה ששכר בהרצליה פיתוח: הוא המתין לזיכוי שיחזיר אותו למסלול

29.08.2018, 23:17 | גולן חזני

שליחתו לכלא על ידי שופטי בג"ץ אתמול השלימה את הליך נפילתו של נוחי דנקנר מאיגרא רמא לבירא עמיקתא. דנקנר הפך ממי שהיה בעבר לבעליו של הקונצרן הגדול במשק לאדם שיתחיל בקרוב לרצות עונש מאסר של שלוש שנים. עם זאת, נדמה שלאורך השנים שחלפו מאז שאיבד את אי.די.בי, דנקנר חי בהכחשה והקפיד לשמור על אורח חיים גבוה, וזאת תחת התרחיש היחיד שבו הוא הסכים להאמין – זיכוי מוחלט שיפתח לו שוב את הדלת לעשיית עסקים בהיקפים אדירים.

קראו עוד בכלכליסט

האמונה הזו נבעה קרוב לוודאי גם מהעובדה שעד היום הוא משוכנע כי לא עבר כל עבירה ובטח שלא התכוון לעבור. גם בסביבתו משוכנעים שהפחד העז מכישלון הוא שדחף אותו להתנהלות באותה הנפקה. הדרך של דנקנר למעלה היתה כמעט כולה רצופת הצלחות. זה היה הכישלון המהותי הראשון שלו ודנקנר התקשה להתמודד עמו.

העסיק מזכירה ונהג

ההמראה שלו מאז רכש את השליטה באי.די.בי ב־2004 ועד לשיא ב־2008 היתה מטאורית. הוא הפך לאיש העסקים החזק במשק עד שאילן בן דב, קולגה במועדון הטייקונים לשעבר, אמר כי הוא ראוי למשרת ראש הממשלה. בנקים, חברות ביטוח וגם התקשורת, העניקו לו יחס מפנק.

אבל אז פרצה המחאה החברתית, מול ביתו התנהלו הפגנות, ובמקביל רפורמת הסלולר וההפסדים בקרדיט סוויס דרדרו את אי.די.בי. ההנפקה ב־2012 שהיתה האירוע שבעטיו נכנס לכלא, היתה מאמץ אחרון שלו להשאיר את אי.די.בי נושמת – ובידיו. גם בתקופה של המשפט, וגם אחרי פסק הדין של שופט המחוזי חאלד כבוב, התעקש דנקנר לנהל את האירוע לבדו והחליט ללכת עד הסוף.

מימין: הווילה של דנקנר בהרצליה פיתוח שאותה מכר אשתקד, והווילה הסמוכה שבה הוא מתגורר כיום בשכירות, צילום: אוראל כהן, יריב כץ מימין: הווילה של דנקנר בהרצליה פיתוח שאותה מכר אשתקד, והווילה הסמוכה שבה הוא מתגורר כיום בשכירות | צילום: אוראל כהן, יריב כץ מימין: הווילה של דנקנר בהרצליה פיתוח שאותה מכר אשתקד, והווילה הסמוכה שבה הוא מתגורר כיום בשכירות, צילום: אוראל כהן, יריב כץ

הסירוב של דנקנר להישבר, הביא אותו לצעדים חסרי תקדים ולא כלכליים. הוא התעקש לעמוד בתשלום חובותיו האישיים לבנקים. החזר החובות נעשה מכספי המשפחה וחברים. אביו יצחק דנקנר הוא איש אמיד שהונו נאמד במאות מיליוני שקלים. נוסף על כך ככל הידוע דנקנר קיבל הלוואות מבעלי הון מאיזור הקווקז בעלי זיקה לדת.

זה סייע לו לשמור על אורח החיים שבו חי לפני הנפילה. במקום הווילה שנאלץ למכור ברחוב שלמה המלך בהרצליה פיתוח הוא עבר לווילה שכורה אחרת ברחוב סמוך, המשיך להעסיק מזכירה ונהג, ולאחרונה אף רכש אאודי A6 חדשה.

הוא גם נסע לחו"ל עם חתנו טל אנגלנדר בניסיון לתפור עסקאות של מיליארדים בין קונצרנים סינים גדולים לחברות מערביות. לא ברור אם עד היום הצליח לתפור עיסקה כזו.

עדיין הוזמן לאירועים

האלפיון העליון לא נטש והמשיך לכבד את דנקנר, והוא הוזמן לאירועים של עידן עופר, מאיר שמיר, ישי דוידי ואחרים. מצד שני באירועים אלה ניתן היה להבחין ברגרסיה. בעוד שבתקופות הזוהר מיד עם הכניסה הוא היה מוקף ב־20–30 איש, הרי שלאחר הנפילה היו אילו בעיקר שיחות של אחד על אחד עם אורחים, במיקום צדדי.

בשנים האחרונות הוא גם התקרב לדת. הוא מניח תפילין מדי בוקר ולקראת פסק הדין גם ביקר ככל הידוע בקברי צדיקים. אתמול בבוקר יצא לשחיה, חזר לחצר, שם התאספו חבריו הקרובים, דן טהורי, קונדה, ואחרים.

הבשורה הגיעה בשלבים, ובתחילה הוא עדיין סירב להאמין כי לא קיבל הודעה רשמית. מרגע שזו הגיעה, התחלפה האווירה בחצר הבית למועקה. עם זאת, מקורביו סבורים שלאחר המאסר הוא יצליח שוב לעשות עסקים במגזר הפרטי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות