אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסך החלומות: מי רוצה טלוויזיית 8k בעשרת אלפים דולר?

IFA 2018

מסך החלומות: מי רוצה טלוויזיית 8k בעשרת אלפים דולר?

תערוכת האלקטרוניקה IFA, שנפתחת בימים אלה באירופה, היא חגיגה לחובבי המסכים. חברות כסמסונג ו-LG יציגו בה טלוויזיות דקות, ענקיות וחכמות מתמיד. מה זה בכלל 8K, מה זה נותן לצרכן והאם שווה את הכסף?

30.08.2018, 22:27 | ניצן סדן

תערוכת הטכנולוגיה IFA נפתחת בימים אלה בברלין; היא הגדולה מסוגה באירופה, ויוצגו בה סמארטפונים, מחשבים, מכשירים חכמים ביתיים וטלוויזיות. ואלו טלוויזיות מדהימות: שתיים מהן נחשפו, של סמסונג ושל LG, והתהדרו במסכים ענקיים של 65 ו-88 אינץ', באיכות תצוגה חדשה ובמחיר של החל מעשרת אלפים דולר.

קראו עוד בכלכליסט

מילת הבאז הכי לוהטת בתחום היא 8k - רזולוציית התמונה החדשה שהחברות מקוות להביא לכל בית. מה זה, למה זה טוב ומדוע זה כל כך יקר?

טלוויזיית 8k של LG, הגדולה מסוגה בעולם טלוויזיית 8k של LG, הגדולה מסוגה בעולם טלוויזיית 8k של LG, הגדולה מסוגה בעולם

מה זה בעצם 8k?

הכוונה היא לאיכות תצוגה גדולה פי ארבעה מ-4k, שבעצמה היתה פי ארבעה מ-Full HD. כשסופרים פיקסלים, מקבלים במסך 8k הרבה מאוד: 7,680 על 4,320 מהם - 33 מיליון . אפשר לקבל כך איכות תמונה כל כך גבוהה, שתיראה טובה יותר מהמציאות. כשצופים במשחק כדורגל, הרבה פרטים מטושטשים בגלל שאנחנו מתמקדים בשחקנים ובכדור. מסך ברזולוציה כזאת יוכל להציג כל פינה בפריים באיכות מדהימה. חוויית צפייה בסרטי טבע תוכל להיות אפילו מרשימה יותר: כל ענף, כל עלה, כל שערה בשפמו של אריה - הכל יוצג בצורה חדה, בולטת ומרהיבה.  

השוואת רזולוציות מסכים השוואת רזולוציות מסכים השוואת רזולוציות מסכים

על אילו טלוויזיות אפשר לצפות באיכות כזו?

בשלב זה, אין הרבה מהן: השבוע נחשפו טלוויזיית 65 האינץ' של סמסונג, טלוויזיית 88 האינץ' של LG, הגדולה ביותר בינתים ובשוק זמינה טלוויזיית 8k שארפ בגודל 70 אינץ', שהושקה עוד לפני כמה חודשים. מטבע הדברים, בתקופה הקרובה נוכל לראות עוד דגמים מבית חברות אחרות. המחיר פראי לחלוטין: החל מעשרת אלפים דולר.

טלוויזיית 8k של סמסונג, בגודל 65 אינץ טלוויזיית 8k של סמסונג, בגודל 65 אינץ' טלוויזיית 8k של סמסונג, בגודל 65 אינץ

מה עוד מקבלים במחיר הזה?

הטלוויזיות של ימינו הן הרבה יותר מסתם מסכים גדולים מאוד. אפיקי הפיתוח בתחום הזה מתחלקים לארבעה תחומים: תצוגה, עיצוב, צליל וממשק.

עניין התצוגה די ברור: לכל טלוויזיה מתקדמת יש פאנל שמאיר את המסך ומשפיע על איכות התמונה. ישנן כמה טכנולוגיות מובילות. למשל OLED, כלומר דיודות אור אורגניות, שמאפשרות ניגודיות גבוהה מאוד. אתם מכירים אותה; היא הבסיס לרבים ממסכי הסמארטפונים שבכיסכם. לסמסונג יש טכנולוגיה קצת שונה שנקראת QLED, ונשענת על רשת רכיבי הארה קטנים ביותר, שמאפשרים להציג צבעים בצורה עשירה במיוחד. טכנולוגיה ותיקה יותר היא LCD, המבוססת על רשת גבישים שדרכם עובר האור. היא מתאפיינת בטווח צבעים מוגבל יותר, אך זולה ומאפשרת בניית מסכים במחיר נגיש.

טלוויזיית 8k של שארפ, בגודל 70 אינץ טלוויזיית 8k של שארפ, בגודל 70 אינץ' טלוויזיית 8k של שארפ, בגודל 70 אינץ

סוגיית העיצוב נכנסה לתמונה כשהיצרניות קלטו שאנשים לא משדרגים את הטלוויזיות שלהם בתכיפות גבוהה - ושצריך לתת להם סיבה טובה יותר לעשות זאת מאיכות צבע ותמונה. כך נולדה תפיסת "הטלוויזיה כרהיט": מסכים דקים במיוחד, שעוביים מתקרב לזה של תמונות ממוסגרות. לטלוויזיות הללו יש גימורי זכוכית, אלומיניום ואפילו עץ - הכל כדי שתכניסו אותן הביתה.

פיתוחי הצליל הם אתגר הנדסי גדול: לא קל להכניס רמקולים איכותיים בעלי טווח צליל גדול לתוך מכשיר כל כך דק. החברות הגדולות שילבו מקרני קול ומעבדי אודיו מתקדמים מאוד במסכים שלהן, כדי שנוכל לקבל חוויה שמתיימרת לתת אפקט של קולנוע ביתי. כמובן שהטלוויזיות הללו לא מסוגלות להחליף סט של רסיבר ורמקולים מקצועיים, אך מדובר בציוד שמחירו מגיע לעשרות ואף מאות אלפי שקלים.

הופכים את הטלוויזיה לרהיט. מסך סמסונג הופכים את הטלוויזיה לרהיט. מסך סמסונג הופכים את הטלוויזיה לרהיט. מסך סמסונג

ואת הטוב ביותר שמרנו לקינוח: הממשק. כל הטלוויזיות החדשות הן חכמות - כלומר, מתפקדות כפלטפורמה עבור שירותי תוכן, מידע ואפליקציות. בדיוק כמו הסמארטפון שלכם. כדי להבטיח שימוש נוח, שולבו בטלוויזיות רבות רכיבי הפעלה קולית. ניתן לבקש מהטלוויזיה לעבור לערוץ ספציפי, להציג עדכון חדשות, מזג אוויר ועוד. החברה שמרוויחה מכך הכי הרבה היא גוגל; אסיסטנט, הסייענית החכמה שלה, מגיעה ליותר ויותר טלוויזיות, וכך לומדת ענקית הפרסום במה אתם אוהבים לצפות ולמכור את המידע למפרסמים. בנוסף, יש לטלוויזיות אינטגרציה עם סמארטפונים, שמאפשרת להשתמש בהם כשלט רחוק.

נשמע טוב. אבל איפה הקץ'?

גם אם מסתכלים מעבר למחיר, שללא ספק שמיועד כרגע רק לעשירים ופריקים של טכנולוגיה חדשה, יעבור זמן מה עד שימומש הפוטנציאל של מסכי ה-8k. זה שהמסך יודע להציג כל כך הרבה פיקסלים לא אומר שכל שידור שיגיע אליו יוצג כך. נכון להיום אין כמעט חברות שמייצרות תוכן ב-8k, כך שרוב מה שתראו בטלוויזיה היוקרתית יהיה תוכן ב-2k או 4k. אפילו נטפליקס, שכל סרטיה וסדרותיה מוצגות באיכות מעולה, עוד לא התחילה לצלם ב-8k.

הטלוויזיה תומכת 8k? חבל שהשידורים לא ב-8k, צילום: רויטרס הטלוויזיה תומכת 8k? חבל שהשידורים לא ב-8k | צילום: רויטרס הטלוויזיה תומכת 8k? חבל שהשידורים לא ב-8k, צילום: רויטרס

בן ווד, סמנכ"ל בחברת המחקר CSS, הסביר ל-CNBC ששידור באיכות 8k יחייב רוחב פס עצום, שלתשתיות התקשורת הקיימות פשוט אין - ויהיה על הספקיות להשקיע הון עצום כדי לשנות את זה. לפיכך, כנראה שתוכני 8k יגיעו אלינו רק עם פריסת רשתות דור חמישי, שיאפשרו העברת נפחי מידע עצומים בהשוואה למקובל כיום. מתי יגיעו תשתיות כאלה לתפוצה עולמית? תוך שנתיים-שלוש, אומרות ההערכות הכי אופטימיות. ומתי לישראל? קשה לדעת, אבל כנראה שהרבה יותר מאוחר.

אז מה מקבל מי שקנה טלוויזיית 8k?

כרגע, בעיקר מסך איכותי ביותר שהוא גם רהיט נאה בסלון - ואת היכולת לספר לכולם שקנה טלוויזיה במחיר של מכונית משומשת. אני סבור שאין סיבה לשדרג טלוויזיה לפורמט חדש לפני שיש מספיק תכנים שיאפשרו ליהנות ממנו בצורה מלאה.

לוגית, הגיוני שזה יעבוד הפוך: מוצרים חדשים יושקו במחיר זול, שיעלה ככל שניתן יהיה להפיק מהם יותר ערך. אבל העולם לא עובד ככה וחברות צריכות לממן את תהליכי הפיתוח והייצור - ולכן הטלוויזיות הללו כל כך יקרות. ואולם, חברת המחקר קאונטרפוינט סבורה שיש שוק למוצרי ה-8k כבר כיום - ושכרבע מיליון טלוויזיות כאלה יישלחו למפיצים עוד השנה. להערכתה, המספר הזה יטפס ל-7 מיליון יחידות עד 2022.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
ל-7 המחיר לא ירד כל כך מהר כמו OLED או QHD...
הנושא שאין תוכן ל-8K גם לא ציוד צילום. לא ברור באיזו מהירות ייוצר ציוד שכזה. יתרה מזאת עדין אין DVD 4K!!! כלומר הסרטים (כולל החדשים שבהם) עדין מגיעים עם מקסימום blu ray HD. אין סיבה ממשית לקפוץ לרזולוציה כזו כיון שלא ברור היתרון הממשי. בשביל זה צריך לצלם את אותו סרט בשתי מצלמות הראשונה 4K והשניה 8K ולהסריט ע"ג מסכים בהתאם בעת ובעונה אחת על מנת לנסות, ואולי, לראות הבדל אם קיים בכלל. לא לשכוח עיני האדם מטבען עייפות מאשר של בע"ח. אי לכך לא ברור כי הרזולוציה הגבוהה מאוד תורמת לשלמות התמונה. תשוו תמונה של LCD QHD למסך OLED HD ותראו כי האחרון נותן תמונה עשירה יותר למרות הרזולוציה הנמוכה יותר.
ישראלי בקנדה  |  31.08.18
לכל התגובות