אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תנו לנו להיפגש עם נציגי חברות התרופות

תנו לנו להיפגש עם נציגי חברות התרופות

מי שחושב שרופא ירשום תרופה מסויימת לחולה רק אם יתנו לו נסיעה לכנס - טועה בגדול ואם יש כזה רופא יש להוקיעו ולטפל נקודתית. אבל מכאן לאסור על הקהיליה הרפואית להיפגש עם חברות הפארמה המרחק גדול וחייבים לעצור את חוזר המנכ״ל לפני שיהיה מאוחר

31.08.2018, 07:57 | פרופ' מיכאל שכטר

חוזר מנכ״ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב השפיל את הקהיליה הרפואית בישראל. האם הגיוני ומוסרי לדרוש מרופאים בישראל, האמונים על הצלת חיים ועושים לילות כימים לסייע בהחלמת המטופלים, שמתאריך 1 בנובמבר לא ייפגשו עם נציגי חברות התרופות והתעשייה הרפואית? האם מישהו חשב לאסור על עורכי דין בישראל להיפגש עם לקוחות מסוימים? האם מישהו הגביל נהגי מוניות מלהיפגש עם אוכלוסיה מסוימת? האם מישהו הגביל מורים מלהיפגש עם סוכני עזרי לימוד? האם מישהו הגביל עיתונאים מליצור קשר עם מישהו מהאוכלוסיה? אז מדוע לוקחים את זכות היסוד של אדם להיפגש עם מי שרוצה ושוללים זכות יסוד זאת המוקנית על פי חוק בישראל?

רופא. אילוסטרציה, צילום: shutterstock רופא. אילוסטרציה | צילום: shutterstock רופא. אילוסטרציה, צילום: shutterstock

מעבר לדריסה של חוק יסוד כבוד אדם וחרותו וחופש המקצוע יש כאן פגיעה בקידום הרפואה בישראל. יש לזכור שהמשאבים שהמדינה מקצה למחקרים קליניים כמעט ולא קיימת וללא חברות הפארמה והתעשייה אין מחקרים בישראל שמסייעים למוסדות הבריאות בישראל להתפתח ולהעניק שירות טוב יותר לאזרחי המדינה. חברות הפארמה והתעשייה הם לא אויבי הציבור אלא מסייעות לציבור.

מי שחושב שרופא פלוני ירשום תרופה לחולה רק כאשר יתנו לו נסיעה לכנס - טועה בגדול ואם יש כזה רופא יש להוקיעו ולטפל נקודתית. אבל מכאן לאסור על הקהיליה הרפואית להיפגש עם חברות הפארמה והתעשייה המרחק גדול וחייבים לעצור את חוזר המנכ״ל לפני שיהיה מאוחר. האווירה בציבור כנגד הרופאים לא מסייעת ולא תורמת למצב הרפואה הציבורית. דווקא בימים אלה של מחסור ברופאים ואחיות, עומס חולים על בתי החולים, צפיפות במחלקות, תורים ענקיים לניתוחים, תורים ארוכים לרופאים מומחים, דחיית ניתוחים כי אין כח אדם, והעדר תשתיות, הייתי מצפה מהתקשורת לפרסם כיצד למרות קשיים אלה מצליחים הרופאים בישראל להוריד תחלואה ותמותה ממחלות לב בישראל ולהציב את מדינתנו במקום הראשון בעולם בירידה בתמותה מהתקפי לב.

תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם בזכות הרופאים האחיות ואנשי הבריאות ולא בזכות אנשי תקשורת המחפשים סקופים צהובים במקום להביא את הטוב והעשייה לעיני הציבור. אני קורא לאנשי משרד הבריאות להתעשת ולבטל לאלתר את הסעיף המגביל פגישה של רופאים עם חברות הפארמה והתעשייה. תנו לנו הרופאים את הזכות להחליט עם מי להיפגש ועם מי לא. אנחנו מספיק בוגרים ומשכילים.

הכותב הוא מנהל היחידה למחקרים קליניים, מרכז הלב ע"ש לבייב, מרכז רפואי ע"ש שיבא והפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ל4 - למרות אי הדיוק לגבי הפגישה ביחידות
אינני רואה סיבה גורפת לאסור על מפגש רופא ביחידות עם נציגי חברות הפארמה. מה אתה רוצה שיעשו? שיקראו לזקנה מהמסדרון להיות נוכחת בפגישה? מערכת הבריאות הציבורית בישראל בקריסה. הקריסה באשמת המדינה וכנראה בכוונת זדון. הרופאים והאחיות מצליחים למרות המחסור החמור במשאבים, לספק רפואה סבירה. מי שבוטח ברופאים לקבל החלטות של חיים ומוות, יכול לתת בהם אמון גם בהחלטות אחרות. כן נדרש מנגנון פיקוח ודיווח על ניגוד אינטרסים שידאג להעניש את מי שסרח. ומי שלא סומך על ציבור הרופאים שאלוהים יעזור לו.
R  |  19.09.18
1.
שקרים מהתחלה, ולכן לא קוראים עד הסוף
קודם כל - אין איסור על פגישה עם נציגי חבאות התרופות --- יש איסור על פגישה !!!!!!!!!!!!!!לבד!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! עם נציגי חברות התרופות. פגישה שבה יש אדם נוסף, תביא להרתעת שני הצדדים מנתינת שוחד וקבלתו. ו - כן - טיולים לחו"ל הם סוג של שוחד. כך גם כל מיני טובות הנאה אחרות. אז - קודם כל - מעצם השקר הראשוני - שבו נאמר שיש איסור על פגישה עם נציגי החברות (כשזה לא המצב), ברור שמדובר כאן במשהו גדול הרבה יותר.
המגיב  |  31.08.18