אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזרחי יוצא לקרב על מספר האנשים שסייע להם להעלים מס צילום: עמית שעל

מזרחי יוצא לקרב על מספר האנשים שסייע להם להעלים מס

בינתיים יתמודד הבנק עם עוצר דיבידנדים וצורך למכור תיקי משכנתאות כדי להמשיך לצמוח

30.08.2018, 13:15 | רחלי בינדמן

מבעד הערפל הסמיך של חקירת האמריקאים נגד בנק מזרחיהתוצאות הכספיות החזקות של הבנק הלכו לחלוטין לאיבוד. פני האנליסיטים, כמובן המשקיעים ובטח גם ציבור לקוחות הבנק נשואות כולן לעתיד לבוא - כיצד תיגמר הפרשה שבגינה נאות הבנק להפריש עד כה רק מחצית מהסכום שדורשים האמריקאים - יותר ממיליארד שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

"כלכליסט" ממפה את הנקודות החשובות שעולים מהדוח:

1. מפריש תחת מחאה - לכל אורך הניסוח המשפטי הסבוך והפתלתל שכולל ביאור 10 של הדוחות הכספיים ניתן ממש לשמוע את התסכול של בכירי הבנק על יועציו

מזרחי טפחות הפריש 116.5 מיליון דולר לחקירת המס בארה"ב הבנק דחה בתחילת החודש הצעת פשרה של 342 מיליון דולר שהעביר לו משרד המשפטים האמריקאי - מזרחי טפחות הפריש סך הכול 170 מיליון דולר: "הקנס האמריקאי מושתת על תחשיב שכולל את אובדן המס שנגרם לרשויות האמריקאיות, ועל רכיב ההכנסות שהפיק הבנק מלקוחותיו"; בשל ההפרשה, רשם הבנק בסיכום הרבעון השני רווח נקי של 207 מיליון שקל, לעומת 400 מיליון שקל ברבעון המקביל רחלי בינדמן, 3 תגובותלכתבה המלאה

ביחס לגובה הקנס שדורשים האמריקאים וכמה הם חשים שהוא איננו מוצדק, בטח בהשוואה לקנסות שהושתו על בנקים אחרים (בדגש כמובן על בנק לאומי) ועד כמה הבנק דוחה בשאט נפש כמעט את המספר, ועד כמה הוא שלם ומרגיש בנוח עם ההפרשה הנמוכה הקודמת שביצע עד כה. למעשה ניתן לראות בבירור כי מדובר בהפרשה שמגיעה אך ורק מכוח דרישת בנק ישראל, מתוך חשש עתידי מתביעות ובמילים אחרות מסוג של "כסת"ח" ובניגוד גמור להגיון המשפטי של יועצי הבנק. מדובר בעמדה כה חריפה ונוקבת שמפתיעה בעוצמה שלה כפי שבאה לידי ביטוי בכתובים ומרמזת על העתיד לבוא - מזרחי יוצא לקרב גרסאות עם האמריקאים.

בנק מזרחי-טפחות, צילום: עמית שעל בנק מזרחי-טפחות | צילום: עמית שעל בנק מזרחי-טפחות, צילום: עמית שעל

2. נתונים מרתקים שרק מחכים להיחשף - מזרחי מציג לראשונה איך המוח האמריקאי חושב. על מה מושתת הקנס הגבוה. ובכן מדובר בשלושה מרכיבים עיקריים : הראשון שבהם הוא ההפסד הכספי מהכנסות מיסים שהאמריקאים מעריכים שנגרם להם כתוצאה מהסיוע של מזרחי ללקוחותיו להעלים אותם. השני הוא רכיב הרווח שנגרם לבנק מזרחי כתוצאה מאותו סיוע והשלישי הוא רכיב "העונש" - הקנס. במזרחי מבהירים כי האמריקאים לא הגישו פירוט של כל רכיב ורכיב אך ברור לחלוטין כי סלע המחלוקת העיקרי נסוב סביב כמות הלקוחות. לשיטת מזרחי, מסמך העובדות ששלחו לו האמריקאים ונחשף בכלכליסט מציג רק דוגמאות בודדות של מקרים שבהם בוצע בפועל סיוע ללקוחות להעלים מס, כמות שאמנם לא פורטה במסמך, אך בטח לא כזו שעולה בקנה אחד עם גובה הקנס הגדול. במילים אחרות - הקייס המשפטי שדרכו יצא מזרחי למלחמה באמריקאים יסוב בכלל סביב נתון עובדתי - כמה לקוחות העלימו מס בסיוע הבנק כאשר לשיטת מזרחי מדובר במספר נמוך משמעותית מזה שאותו מעריכים האמריקאים.

3. היקף ההוצאות המשפטיות לא מדווח - בניגוד לבנק הפועלים שעדכן כי הוציא עד כה מעל חצי מיליארד שקל בגין הוצאות משפטיות הקשורות עם פרשת העלמות המס, במזרחי בוחרים שוב ושוב שלא לחלוק את המידע הזה באופן נפרד אלא מכניסים את ההוצאות המשפטיות יחד עם כל ההוצאות השוטפות של הבנק. כמובן שיש לקחת את אותן הוצאות בחשבון כשמסתכלים על ההשלכות של הפרשה כולה ולהוסיף לסכום שהופרש עד כה - כאמור כ-600 מיליון שקל עוד כמה מאות מיליונים על הוצאות משפטיות.

4. מזרחי מבהיר שהוא סבור שיוכל לעמוד ביעדי הלימות ההון שהציב לעצמו בתכנית האסטרטגית ואף לשוב ולחזור לחלק דיבידנדים כבר בשנה הבאה כשהמשמעות הברורה היא בעיקר המשך ואולי אפילו האצה של מכירת תיקי הלוואות בדגש על משכנתאות לגופים מוסדיים. המוסדיים מצידם מחפשים בנרות אפיקי השקעה מניבים וסולידיים ויוכלו לנצל את החולשה שבה יוצא מזרחי למו"מ מולם כדי להשיג הלוואות בתנאים לא רעים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות