אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרקליטות מחוז צפון סגרה את התיקים נגד ראש עיריית צפת וראש עיריית קריית שמונה צילום: דוברות המפלגה ישראל ביתנו

פרקליטות מחוז צפון סגרה את התיקים נגד ראש עיריית צפת וראש עיריית קריית שמונה

ההחלטה התקבלה על דעת פרקליט המדינה והמשנה לפרקליט המדינה. חלק מהפרשות נגנזו בעילה של חוסר ראיות וחלקן בעילה של חוסר אשמה

30.08.2018, 14:52 | נעמי צורף
פרקליטות מחוז צפון הודיעה אתמול (ד') על סגירת התיקים נגד ראש עיריית צפת אילן שוחט וראש עיריית קריית שמונה ניסים מלכה. ההחלטה התקבלה על דעת פרקליט המדינה והמשנה לפרקליט המדינה (פלילי). חלק מהפרשות נגנזו בעילה של חוסר ראיות וחלקן בעילה של חוסר אשמה.

שוחט נחקר בחשד שבעת בניית בית מגוריו קיבל ראש העיר הנחות מבעלי מקצוע וספקים שונים, אשר ניתנו לו לבקשת קבלן פלוני בתמורה לטובות הנאה שקיבל אותו קבלן מהעירייה. אולם מהפרקליטות נמסר כי לאחר בחינת מכלול הראיות נמצא כי אין ראיות ברמה הנדרשת בפלילים, על מנת להוכיח כי שוחט היה מודע לכך שההנחות שקיבל ניתנו בשל התערבותו הקבלן האמור. כמו כן לא נמצאו ראיות מספיקות לכך שראש העיר נתן תמורה לקבלן בגין הנחות אלה. בנסיבות אלה הוחלט לגנוז את התיק לגביו מעילה של העדר ראיות מספיקות.

אילן שוחט, צילום: אוראל כהן אילן שוחט | צילום: אוראל כהן אילן שוחט, צילום: אוראל כהן

שוחט נחקר בפרשה נוספת בחשד למתן שוחד בחירות בכך שמינה אדם לתפקיד בעירייה, בתמורה לתמיכה פוליטית מצד משפחתו של אותו אדם. גם בפרשה זו לא נמצאו ראיות מספיקות ברמה הנדרשת בפלילים, על מנת להוכיח כי שוחט הבטיח את המינוי הנטען, או כי פעל לקידומו. כמו כן לא נמצאו ראיות מספיקות על מנת להוכיח שהליך המינוי של אותו אדם לא היה ענייני. בנסיבות אלה הוחלט לגנוז גם פרשה זו מעילה של העדר ראיות מספיקות.

בנוסף נחקר גם בחשד לשיבוש הליכי משפט ולטיוח תלונת צעירה ממשפחה נזקקת נגד קרוב של שוחט בתמורה לעזרה כלכלית. מחומר הראיות שנאסף עולה כי שוחט סייע למשפחת הצעירה הן לפני הגשת התלונה והן לאחריה. בנסיבות אלה לא ניתן יהיה להוכיח את הקשר הנדרש בין הסיוע הכלכלי לטיוח התלונה, ולפיכך הוחלט לגנוז פרשה זו מן העילה של העדר ראיות מספיקות.

ניסים מלכה ראש עיריית קריית שמונה, צילום: טל שחר ניסים מלכה ראש עיריית קריית שמונה | צילום: טל שחר ניסים מלכה ראש עיריית קריית שמונה, צילום: טל שחר

כמו כן, הוחלט לסגור פרשה בגינה היה חשוד במרמה והפרת אמונים בגין מתן טובות הנאה ורכישת טובין מכספי העירייה עבור מקורבת כיוון שלא נמצאה אשמה פלילית. נכתב כי בחינה יסודית של חומר הראיות שנאסף בעניין זה מלמדת כי לא נמצאו ראיות המלמדות על רכישת טובין למקורבת, וכי האישה הייתה זכאית לטובות ההנאה שקיבלה, בהתאם לקריטריונים אובייקטיביים שנקבעו.

מלכה נחקר גם הוא במסגרת מספר פרשות כאשר בשלוש מהן עלה חשד לכך שקיבל תרומות בבחירות 2013 משלושה אנשי עסקים בעיר בתמורה לקידום ענייניהם בעירייה. נכתב כי חומר הראיות שנאסף בעניין זה, מלמד כי שניים מאנשי העסקים הללו תרמו למטה הבחירות של מלכה בבחירות 2013, אך מדובר בתרומות שניתנו על פי חוק. לגבי איש העסקים השלישי, לא נמצאו ראיות המלמדות כי תרם למערכת הבחירות של מלכה. כמו כן לא נמצאו ראיות כי ניסים מלכה פעל לקידום ענייניהם של אנשי העסקים הללו בעיר, או שהיה בכוונתו לעשות כן. בנסיבות אלה הוחלט לגנוז פרשיות אלה מהעדר אשמה פלילית. בנוסף נחקר חשד לשיבוש הליכי חקירה. אף לכך לא נמצאה ראיה נגד ראש העיר ולפיכך הוחלט לגנוז חשד זה, וזאת מן העילה של העדר אשמה פלילית.

חשד נוסף שנחקר נגע להבטחה שלכאורה ניתנה על ידי מלכה לחבר מועצת העיר, לפיה ימנה אותו למשרה ציבורית, בתמורה לתמיכתו בישיבת מועצה במינוי שראש העיר היה מעוניין בו. בחינה יסודית של חומר הראיות שנאסף בעניין זה, מלמדת כי אין ראיות המצביעות כי ראש העיר הבטיח הבטחה כלשהיא בעניין זה. בנסיבות אלה הוחלט לגנוז פרשה זו מהעדר אשמה פלילית.

כמו כן נחקר חשד לעבירה של הלבנת הון, בשל חשד מלכה עשה שימוש בחשבון בנק של קרוב משפחה תושב חוץ. ממצאי החקירה בעניין זה מלמדים שההעברות הכספיות שנעשו בחשבון קשורות להשקעות של בעל החשבון בישראל, ולפיכך הוחלט לגנוז פרשה זו מהעדר אשמה פלילית.

בנוסף נחקר חשד למימון בחירות אסור בבחירות 2013. נכתב כי בחינה מעמיקה של חומר הראיות שנאסף בעניין זה הובילה למסקנה, כי אין די ראיות ברמה הנדרשת בפלילים על מנת לבסס כתב אישום, ולפיכך הוחלט על גניזת פרשה זו מהעדר ראיות מספיקות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות