אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קליפורניה מחזירה את ניטרליות הרשת - ויוצאת למלחמה בטראמפ צילום: מרויטרס

קליפורניה מחזירה את ניטרליות הרשת - ויוצאת למלחמה בטראמפ

החוק מחזיר בדלת הקדמית את תקנות ניטרליות הרשת מתקופת ברק אובמה שאסרו על הטיית השימוש ברשת בידי הספקיות, ובוטלו בהוראת הנשיא דונלד טראמפ; מדובר במדינה הרביעית - והחשובה ביותר - בארה"ב שמחוקקת חוק כזה

01.09.2018, 14:02 | רפאל קאהאן

בית המחוקקים של קליפורניה העביר אמש (שישי) את חוק ניטרליות הרשת הדרקוני ביותר עד כה. החוק שאמור להיכנס לתוקף ברגע שיחתום עליו מושל המדינה, ג'רי בראון, מחזיר בדלת הקדמית את תקנות ניטרליות הרשת מתקופת ברק אובמה שבוטלו על ידי ה-FCC, רשות התקשורת הפדרלית, בהוראת הנשיא דונלד טראמפ.

קראו עוד בכלכליסט

ניטרליות רשת הפכה לשדה קרב בין הבית הלבן לבין המדינות בארה"ב. החוק הקליפורני הוא הרביעי שנחקק בידי מדינה בארה"ב בנושא והחשוב ביותר. כלכלת קליפורניה היא הגדולה ביותר בארה"ב, וחלק ניכר מתעשיית ההייטק והתקשורת האמריקאית ממוקמת בה. השפעת החוק עשויה לגרום או לחקיקה של חוקים מקבילים נוספים במדינות אחרות או לפחות יישומו בפועל של חוק דומה בידי חברות שמעוניינות לפעול בה, בדומה לאופן שבו חוק הפרטיות האירופי הכריח חברות רבות מחוץ לאירופה להתאים את עצמן אליו.

החוק החדש אוסר על חסימה, האטה מכוונת של גלישה או תיעדוף גישה לאתרים מסוימים לעומת אחרים. אבל לא רק. החוק גם אוסר על חברות תקשורת לאפשר גישה חופשית שלא נספרת במנוי הסלולר או האינטרנט לשירותים או אתרים מסוימים. כך למשל ספקיות לא יכולות לאפשר גישה חינם לנטפליקס. במקום, הן חייבות לספק את אותן ההטבות לקטגוריות של אפליקציות, בדוגמה האמורה - לכל קטגוריית אפליקציות הזרמת הווידאו כמו הולו, אמזון וידאו ושירותים מקבילים בנוסף לנטפליקס.

מפגינים נגד ביטול ניטרליות הרשת, צילום: Newsweek מפגינים נגד ביטול ניטרליות הרשת | צילום: Newsweek מפגינים נגד ביטול ניטרליות הרשת, צילום: Newsweek

החוק הקליפורני הוא סוג של תנועה מגונה ל-FCC בהובלת אג'יט פאי, מינוי אישי של טראמפ, שהאג'נדה שלו הפוכה ב-180 מעלות מזו של בית המחוקקים של קליפורניה. עם זאת ה-FCC לא נשאר חייב והוסיף תקנה שאוסרת על מדינות לחוקק חוקי ניטרליות רשת. התוצאה היא שככל הנראה יהיה צורך בהתערבות של ערכאה משפטית, אולי אפילו של בית המשפט העליון. כאן דווקא יש לקליפורניה יתרון תקדימי, מאחר שבפעם האחרונה שה-FCC ניסתה למנוע ממדינות לחוקק חוקים בנוגע לאינטרנט היא ספגה מפלה.

מעבר למשמעויות העסקיות שלו, החוק גם משמש סוג של ברומטר שיסייע לתומכי או מתנגדי טראמפ לקראת הבחירות לבית הנבחרים שייערכו בנובמבר הקרוב. ככל שטראמפ לא יצליח ליישם את האג'נדה שלו על קליפורניה, התדמית שלו עשויה להיסדק, דבר שישרת את מתנגדיו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה