אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחזיקים באפריקה השקעות: "פועלים ולאומי מנסים להסתתר מאחורי כונסי הנכסים, ולהעלות טענות חסרות בסיס" צילום: אוראל כהן

המחזיקים באפריקה השקעות: "פועלים ולאומי מנסים להסתתר מאחורי כונסי הנכסים, ולהעלות טענות חסרות בסיס"

המחלוקת בין מחזיקי האג"ח לבנקים נוגעת למתחם תעשייתי בשטח של כ-260 דונם באזור מוסקבה, המחוזק בידי אפריקה תעשיות ושועבד לטובת אפריקה השקעות בעבור הלוואה; הכונסים של החברה מבקשים לבטל את השיעבוד; עורכי הדין גיא גיסין ואופיר נאור טוענים כי הבנקים מנסים לנצל את העובדה שמחזיקי האג"ח של אפריקה השקעות הצליחו להגיע לשלבים האחרונים של אישור הסדר חוב כדי ליצור עמדת לחץ

01.09.2018, 15:44 | יניב רחימי
"שני הבנקים הגדולים בישראל (פועלים ולאומי, י"ר) מנסים להסתתר מאחורי כונסי הנכסים שמונו מטעמם, ולהעלות טענות חסרות בסיס, בניסיון לקושש לעצמם תמורות שלא מגיעות להם בדין" - כך טוענים עורכי הדין גיא גיסין ואופיר נאור המייצגים את מחזיקי איגרות החוב של אפריקה השקעות.

במכתב שהשניים שלחו בסוף השבוע לכונסי הנכסים של אפריקה תעשיות, עורכי הדין גיל אורן ועופר שפירא, נטען שהבנקים לאומי ופועלים, שכונסי הנכסים מונו מטעמם, מנסים לנצל את העובדה שמחזיקי איגרות החוב של אפריקה השקעות הצליחו להגיע לשלבים האחרונים של אישור הסדר חוב כדי ליצור עמדת לחץ וירטואלית.

המחלוקת בין מחזיקי איגרות החוב של אפריקה השקעות לבנקים פועלים ולאומי נוגעת למתחם תעשייתי בשטח של כ-260 דונם באזור מוסקבה. המתחם מוחזק על ידי אפריקה תעשיות שביולי השנה הוצא לה צו כינוס נכסים קבוע ומונו לה כונסי נכסים.

במהלך 2016 שעבדה אפריקה תעשיות את המתחם התעשייתי לטובת אפריקה השקעות בעבור הלוואה של 50 מיליון שקל. לפני כמה שבועות הגישו כונסי הנכסים של אפריקה תעשיות בקשה למתן צו מניעה שאוסר על מימוש השיעבוד על המתחם התעשייתי על ידי הנאמן למחזיקי איגרות החוב של אפריקה השקעות ובהמשך הגישו בקשה לביטול השיעבוד.

עו"ד גיא גיסין, צילום: אוראל כהן עו"ד גיא גיסין | צילום: אוראל כהן עו"ד גיא גיסין, צילום: אוראל כהן

עו"ד אופיר נאור, צילום: עמית שעל עו"ד אופיר נאור | צילום: עמית שעל עו"ד אופיר נאור, צילום: עמית שעל

לטענת הכונסים, עורכי הדין אורן ושפירא, השיעבוד על המתחם שניתן לאפריקה השקעות בטל וחסר תוקף ולכל הפחות נדחה מפני השיעבודים השוטפים שאפריקה תעשיות יצרה קודם לכן לטובת הבנקים פועלים ולאומי.

הכנ"ר תמך בעמדת הנאמן ולדעתו אין מקום לקבל את גרסת כונסי הנכסים, בין היתר משום שקיים השתק מצד הבנקים שלא פעלו במשך שנים להגיש הסתייגות למרות שידעו על השיעבוד לטובת אפריקה השקעות. בסופו של דבר פסק השופט איתן אורנשטיין שדין טענות כונסי הנכסים של אפריקה תעשיות ביחס לבטלות השיעבוד, כמו גם להיותו נדחה מפני השיעבודים הצפים, להידחות.

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בבית המשפט, השופט אורנשטיין נענה לבקשת כונסי הנכסים של אפריקה לעיכוב ביצוע זמני של החלטתו על מנת לאפשר להם הגשת ערעור לבית המשפט העליון. במכתב שנשלח מטעם הנאמן למחזיקי איגרות החוב של אפריקה השקעות, הרמטיק נאמנות, לכונסי הנכסים של אפריקה תעשיות, האחרונים נדרשו לוודא שככל שתוגש גם לבית המשפט העליון בקשה לעיכוב ביצוע, תצורף אליה התחייבות אישית חתומה הן על ידי הכנוסים והן על ידי הפועלים ולאומי לפיצוי על כל נזק שיגרם למחזיקי איגרות החוב של אפריקה השקעות כתוצאה מעיכוב הביצוע.

לטענת הנאמן, משמעות עיכוב ביצוע החלטת בית המשפט "צפויה להביא לעיכוב ויתכן אף סיכול של ממש להסדר הנושים כולו". התמורות הצפויות למחזיקי איגרות החוב של אפריקה השקעות במסגרת ההסדר מוערכות בטווח של 2.5-2.3 מיליארד שקל, מתוך חוב כולל בהיקף של כ-3 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות