אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל מטומי: "הפעולות שנקטנו לחיסול תנועות מזויפות ברשת פגעו בהכנסות"

מנכ"ל מטומי: "הפעולות שנקטנו לחיסול תנועות מזויפות ברשת פגעו בהכנסות"

ליעם גלין, שנכנס לתפקידו רק בינואר, תולה את הצניחה של 48% בהכנסות החברה לפרסום דיגיטלי גם בהתמקדות בשתי פעילויות ליבה בלבד. החדשות הטובות: מיטב דש הגדילה אחזקתה במטומי ל־10.4%

01.09.2018, 20:13 | דרור רייך

מטומי ממשיכה לדמם, כפי שחושפים הדו"חות הכספיים למחצית הראשונה של 2018 שפורסמו בסוף השבוע. חברת הפרסום הדיגיטלי בניהולו של ליעם גלין, שהחל לכהן כמנכ"ל בתחילת השנה, הציגה הכנסות של 73.3 מיליון דולר, ירידה של 48% לעומת הכנסות של 141 מיליון דולר במחצית המקבילה.

קראו עוד בכלכליסט

 

פיטרה 75 עובדים

הירידה בהכנסות נובעת, על פי מטומי, מהתמקדות בשתי פעילויות הליבה שלה. הראשונה היא טים אינטרנט (Team Internet), שעוסקת בניווט ופרסום ברשת. באחרונה הגדילה מטומי את אחזקתה בחברה הגרמנית ב־10% נוספים לאחזקה של 90% - שלב נוסף בדרך להשלמת רכישת החברה כולה בנובמבר הקרוב. ההתמקדות השנייה היא ב־MobFox, פלטפורמת פרסום למובייל באירופה, שאותה רכשה מטומי ב־2014 תמורת 17.6 מיליון דולר. על פי מטומי, שתי הפעילויות הללו צמחו ב־29% וב־10.5% בהתאמה. לגבי שאר פעילויות החברה - הפלטפורמה לקניית מדיה עצמאית myDSP ופעילות הווידיאו - נשארו רק ברמת תחזוקה ללקוחותיהן.

מנכ"ל מטומי ליעם גלין מנכ"ל מטומי ליעם גלין מנכ"ל מטומי ליעם גלין

אשתקד פיטרה מטומי 60 מתוך 400 עובדיה והודיעה כי המהלך נעשה כחלק מרה־ארגון כולל. במאי השנה היא פיטרה 15 עובדים נוספים כחלק מצעדים אלה. במטומי מועסקים כיום, לאחר גלי הפיטורים, כ־230 עובדים, 110 מהם בישראל.

הצרות של מטומי זלגו גם לסעיפים נוספים בדו"חות. הרווח הגולמי ירד ב־61% מרמה של 30.2 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2017 לרווח גולמי של 11.8 מיליון דולר במחצית הראשונה של השנה. ההפסד התפעולי גדל ב־87% להיקף של 15.1 מיליון דולר, והוביל להפסד נקי של 19.1 מיליון דולר, כמעט פי שלושה מהפסד של 6.5 מיליון דולר שנרשם בתקופה המקבילה.

גלין החליף בינואר את שגיא נירי, שכיהן כמנכ"ל מטומי שמונה חודשים בלבד. "התעשייה מאוימת מהעלייה המהירה בתנועה המזויפת ברשת, שמתבטאת בהופעה לא מדויקת של קליקים וחשיפה", הסביר מנכ"ל מטומי החדש. "מטומי נאלצת לנקוט פעולות חריגות, באמצעות כלים פנימיים וחיצוניים, כדי להבטיח הכנסות איכותיות, 'נקיות' ובנות־קיימא. המאמצים לחסל באופן יזום תעבורה כזאת השפיעו על הכנסות החברה, אך העלו באופן משמעותי את מדד האמון של התעשייה בפלטפורמה שלנו".

המניה צללה ב-50%

מניית מטומי, שהשילה 50% ממחירה מתחילת השנה, נסחרת במקביל בתל אביב ובלונדון. אך בנוסף לזעזועים שספגה בחודשים האחרונים, היא גם קיבלה חיזוק מכיוון בלתי צפוי. בית ההשקעות מיטב דש הגדיל את אחזקותיו בה מ־7.75% ממניות החברה ל־10.38% מהמניות, ובכך הפך למחזיק השלישי בגודלו במטומי אחרי הקרן הזרה פובליסיס גרופ (23.9%) והפרסומאי אילן שילוח (11.88%).

על פי אתר סטוקר, נכון לסוף הרבעון הראשון השנה, אחרי מיטב דש שנמצא במקום הראשון מבחינת האחזקות שלו במטומי, האחזקות של שאר בתי ההשקעות קטנות מאוד: מנורה שמחזיקה ב־1.9% ממניות מטומי נמצאת במקום השני, והראל עם 1.3% מהמניות נמצאת במקום השלישי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות