אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי טבע קריית שמונה החלו בשביתה: חוששים לעתיד התעסוקתי צילום: זהר שחר

המשבר בטבע

עובדי טבע קריית שמונה החלו בשביתה: חוששים לעתיד התעסוקתי

העובדים במפעל מיגדה חוששים שהמפעל ייסגר למרות ההצהרות על מכירתו - בדומה למפעל באשדוד; ההנהלה לא נענתה לדרישת העובדים לקבל את הדוחות הכספיים של המפעל ואת הפרוטוקולים של הדיונים

02.09.2018, 12:24 | דרור רייך

למרות השיפור היחסי במצבה של חברת טבע, חרב הקיצוצים מעל עובדי החברה עדיין לא תמה. הבוקר (א') נודע למשקיעי החברה כי 250 עובדי מפעל "מיגדה" שבקריית שמונה החלו בשביתה על רקע חששותיהם מעתידם התעסוקתי.

קראו עוד בכלכליסט

מפעל טבע בקריית שמונה עומד למכירה, ולא ייסגר כפי שחשבו העובדים בתחילה. זאת כחלק מתוכנית ההבראה הגדולה של טבע שמטרתה חיסכון של 3 מיליארד דולר עד סוף 2019 באמצעות פיטוריהם של 14 אלף עובדים מתוך 56 אלף עובדי חברת התרופות הישראלית בכל ברחבי העולם.

עובדי טבע בקריית שמונה שובתים, צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות עובדי טבע בקריית שמונה שובתים | צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות עובדי טבע בקריית שמונה שובתים, צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות

            

אבל מאז סכסוך העבודה שהוכרז בתחילת יולי, העובדים מרגישים שהם נקלעו למבוי סתום במו"מ מול הנהלת החברה ועל כן נקטו בצעד של שביתה.

על פי מידע שהגיע לכלכליסט, עיקר המחלוקת נע סביב דרישת העובדים לקבל את הדוחות הכספיים של המפעל ואת הפרוטוקולים של הדיונים בדבר מכירתו, דרישה שעד כה לא נענתה מצד ראשי טבע. יתרה מכך, העובדים חוששים מכך שגורלם יהיה דומה למפעל באשדוד – בתחילה הצהרות על מכירה ואח"כ סגירת המפעל.

"יש אולי חמישה או שישה קונים פוטנציאלים, ואנחנו יודעים שטבע רוצה למכור את המפעל, אבל אנחנו לא יודעים מה יהיה עם העובדים" סיפר לכלכליסט יו"ר ההסתדרות במרחב גליל עליון, יונה פרטוק. "אין לנו אלטרנטיבה כמו עובדי מפעל אשדוד לעבוד באשקלון, או ברחובות, אם רוכש זר יקנה ויבחר להעביר את המפעל להודו או אירלנד, אנחנו בבעיה, אין פה פרנסה והעובדים מודאגים".

"אני חייב שהעובדים יירגעו , מדובר באוכלוסייה לא חזקה, עם משכורות סביב המינימום, לא רבים על משכורות של 20 או 30 אלף שקל בחודש" המשיך פרטוק. "מי שגוזר קופונים היום זה החבר'ה למעלה, שמקבלים אופציות ומענקים. אם ההורים מתגרשים לפחות שהילדים לא יפגעו".

כוונת הנהלת טבע היא כאמור למכור את פעילות המפעל שלה בקריית שמונה, אך בהחלטתה זו היא אינה משתפת את העובדים, אולי מחשש לביטול עסקה, למרות השפעתו המכרעת על עתידם התעסוקתי.

לאחרונה החלו העובדים לנקוט בצעדים ארגוניים ובשעה זו מקיימים העובדים אסיפות הסברה ונמנעים מכל פעילות באתר. העובדים טוענים כי מנהלי טבע לא משתפים אותם בנתונים והם נתונים בעלטה כבדה כשאפשרויות התעסוקה שעומדות לרשותם באזור מוגבלות ביותר.

מטבע נמסר כי "כפי שהודענו בדצמבר - כחלק מתהליך הרה-ארגון שטבע מיישמת גם בישראל - אנו פועלים למכירת אתר מיגדה בקריית-שמונה 'כעסק חי' המבטיח המשכיות תעסוקתית לעובדי האתר. מידע זה תוקשר לעובדים בהגינות ובשקיפות מלאה. נמשיך לפעול להידברות עם נציגות העובדים וההסתדרות במטרה לפעול יחד לטובת החברה ועובדיה כאחד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות