אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופ' אהוד דודסון נבחר למנכ״ל שירותי בריאות כללית צילום: אפרת זיסמן

פרופ' אהוד דודסון נבחר למנכ״ל שירותי בריאות כללית

דודסון מכהן מ-2013 כמנכ"ל בית החולים סורוקה בבאר שבע. בעבר שימש כמנהל הרפואי של מחוז דן בכללית ואחר כך של מחוז צפון וגם כמנהל המרכז הרפואי מאיר בכפר סבא; ועד העובדים התנגד לבחירת אדם מחוץ למערכת

02.09.2018, 13:00 | אדריאן פילוט

פרופ' אהוד דודסון נבחר למנכ״ל שירותי בריאות כללית, במקום נועז בר ניר, שהודיע ביולי במפתיע על עזיבתו בתום שנה בתפקיד.

קראו עוד בכלכליסט

דודסון, בעברו רופא אוגדתי בדרגת סגן אלוף, היה המנהל הרפואי של מחוז דן בכללית ואחר כך של מחוז צפון, ושימש מנהל המרכז הרפואי מאיר בכפר סבא. כמו כן כיהן כסמנכ"ל וראש חטיבת בתי החולים בכללית, ומאז 2013 מנהל את בית החולים סורוקה.

יו''ר הדירקטוריון, אלי אדמוני, אמר כי דודסון הוא "עתיר נסיון ואחד מהמנהלים הבכירים ביותר במערכת הבריאות. בכל תפקידיו הקודמים, הוא הביא להתקדמות יוצאת דופן תוך שימת דגש על איכות רפאוית בלתי מתפשרת" כתב אדמוני במכתב ששיגר לפני דקות אחדות".

מועמדותו של דודסון נחשפה ב"כלכליסט" יחד עם זו של אמיר לוי, לשעבר הממונה על אגף התקציבים באוצר. ועד העובדים של כללית התנגד עקרונית למינוי אדם מחוץ למערכת, והיא ככל הנראה שהכריעה בסוף של דבר לטובת דודסון.

במהלך המירוץ למנכ"לות, היה ברור כי בבחירה הזו אין מקום ל"לקיחת סיכונים" והמנכ''ל הנבחר אינו יכול להתפטר אחרי שנה בלבד, כפי שקרה במקרה של המנכ"ל לשעבר נועז בר ניר שהתפטר ביולי השנה.

פרופ פרופ' אהוד דודסון | צילום: אפרת זיסמן פרופ

גורמים המכירים את הפוליטיקה הפנימית בכללית מסרו ל"כלכליטס" כי יו"ר הוועד, פרופסור בן חמו, הוא זה שהתעקש על דודסון והטיל וטו מינוי אדם מחוץ למערכת.

יצוין כי עם בחירתו של בר ניר אמר אז בן חמו: "עד היום כל המנכ"לים חוץ מאביגדור קפלן נבחרו מבין מנהלי הקופה. יש כאן סמנכ"לים מוכשרים ובמינוי הזה הדירקטוריון משדר שהוא לא מאמין ולא מעריך את המנהלים של הארגון. אם ימונה מנכ"ל מבחוץ אנחנו נפעל כפי שנמצא לנכון והשקט סביב יחסי העבודה לא ישמר".

בחודש יולי הודיע כאמור במפתיע המנכ"ל דאז נועז בר ניר על פרישה מתפקידו בתום שנה אחת בתפקיד. הוא הסביר את התפטרותו בשחיקה בתקציבים המועברים לקופה וברגולציה המכבידה על פעילותה. דירקטוריון הקופה הגדולה ביותר במדינה, יתכנס בקרוב על מנת להודיע על ועדת איתור לבחירת מחליף לבר ניר.

בר ניר אמר בשיחה עם "כלכליסט" כי "בסוף היום, מערכת הבריאות הולכת לכיוון לא טוב וכמנכ"ל קשה לי עם זה. המערכת במשבר ואין לה סיכוי. אם אתה לא בית חולים ממשלתי אין לך סיכוי, ואנחנו בבעיה גדולה של גירעונות בבתי החולים של הקופה. במערכת הבריאות, במקום לעבוד ביחד, אנחנו עובדים הרבה פעמים אחד נגד השני. ניסיתי לעשות דברים רבים, לאגד את קופות החולים, לאגד את בתי החולים הציבוריים - אבל הדברים זזים מאוד מאוד לאט".

במכתב ההתפטרות ששלח בר ניר לדירקטוריון הקופה, הוא נימק את הסיבות שהובילו אותו להחלטה ובראשן – השחיקה בתקציבים המועברים לקופה על ידי המדינה והרגולציה המכבידה. לדבריו, לאור המצב הקיים "אי אפשר לתת לאזרח הישראלי את מה שמגיע לבריאותו. מאז כניסת חוק הבריאות לתוקף ב-1994, נתח הבריאות בהוצאה הלאומית ירד מ-7.9% ל-7.3% בעוד שיעור צרכני הבריאות הכבדים, הקשישים, גדל ב-20%, תוך גידול בהוצאה הפרטית, תופעה שהיא חריגה מאוד יחסית למדינות ה-OECD".

בר ניר ציין עוד בהמשך המכתב סיבות נוספות להחלטתו, בהן הפערים בתקצוב בתי החולים הממשלתיים של המדינה אל מול תקצוב בתי החולים שבבעלות כללית, ונקב במאמציו לספק שירות שיוויוני לכלל מבוטחי הקופה תוך התמקדות בהשקעה בטכנולוגיות מודרניות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות