אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל אי-שביעות הרצון של החרדים: הסכם הגג של עיריית ירושלים מוטל בספק צילום: אוהד צויגנברג

בגלל אי-שביעות הרצון של החרדים: הסכם הגג של עיריית ירושלים מוטל בספק

ראש העיר ניר ברקת חתם על הסכם ל-20 אלף דירות חדשות, אך החרדים לא היו מרוצים מהרכב הדירות שלא כלל דיור לציבור החרדי ובינתיים מועד האישור במועצת העיר נדחה

02.09.2018, 19:15 | דותן לוי

הסכם הגג שנחתם בין עיריית ירושלים למדינה נמצא בסכנה וספק אם יצא לפועל, כך עולה בעקבות ישיבת מועצת העיר שהתנהלה לפני כשבוע בירושלים ולא כללה את הדיון בהסכם.

קראו עוד בכלכליסט

לאחרונה דיווחו בעיריית ירושלים כי הגיעו לשורת הסכמות שיאפשרו חתימה על הסכם גג במסגרתו ייבנו 20 אלף דירות חדשות בעיר הבירה, מהן 8,000 דירות בהתחדשות וכן להקמה של 3 מיליון מ"ר מתחמי תעסוקה חדשים שיגדילו את היקף ההכנסה לעיר. כחלק מההסכם המדינה הייתה צפויה להשקיע בעיר כ-1.4 מיליארד שקל בפיתוח תשתיות בשכונות הוותיקות.

אלא שמתווה להסכם לחוד והסכם חתום לחוד. על מנת להעביר את ההסכם, העירייה נדרשת לאשר אותו במועצת העיר. ההסכם אושר בוועדת הכספים, אבל כבר בוועדה הבהירו חברי הקואליציה החרדים לברקת, כי אם ההסכם יגיע למועצת העיר הם לא יאשרו אותו ולעת עתה ההסכם לא עבר לדיון. החרדים גם דרשו ששטחים נכבדים מרכס לבן יסומנו כאזורים לבנייה לחרדים, אבל המתנגדים טוענים כי אין בכך היגיון שכן התכנון לא תואם אופי בנייה חרדי וכי מראש לא מדובר באזור שבסביבתו ריכוז גבוה של אוכלוסייה חרדית.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, צילום: אוהד צויגנברג ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת | צילום: אוהד צויגנברג ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, צילום: אוהד צויגנברג

הסכם הגג עם העיר ירושלים הינו הסכם משמעותי, ולא בגלל יחידות הדיור שכלולות בו, אלא בשל התחייבות המדינה להשקעה רחבת היקף בעיר, וכן בשל התוכנית להגדלת השטחים המניבים של העיר לטובת תעסוקה, מסחר ומלונאות בהיקף כולל של כ-3 מיליון מ"ר בפרויקט הכניסה לעיר, לאורך ציר בגין כחלק מקירוי הכביש, צומת בייט, גבעת רם, פסגת זאב, הר חוצבים, מלחה, קריית יובל, אזור התעשייה עטרות, הגבעה הצרפתית ואזורים נוספים, שיביאו לצמצום משמעותי בחוסר הקיים בשטחי התעסוקה בעיר. בעיר מייחסים חשיבות גדולה לשטחים הללו שיזרימו כספים ויאפשרו לעירייה לשדרוג את רמת השירותים לתושב ולצמצום הפערים מול ערים אחרות.

סגן ראש העיר והמועמד לראשות העיר עופר ברקוביץ׳ אמר בתגובה: "זהו עוד כשלון של קומבינת ברקת&אלקין. יש כאן דיבורים גבוהה גבוהה ובשטח אין שום בנייה לצעירים. מי שחושב שכך צריך להתנהל ראש עיר כנראה שלא מבין את הנזקים לעתיד העיר". עוד הוסיף ברקוביץ׳: "זוהי עוד הוכחה לכך שפיזור הבטחות לא מצליח לקדם את הדברים החשובים ביותר לציבור, אלא רק את האינטרסים הצרים לטובת סידור עבודה של אלקין, ממשיך דרכו של ברקת. מצער שהשר האמון על עתידה של העיר, הצהיר בכל מקום כי הביא להסכם הגג, צריך להודות שהטעה את הציבור והוליך אותנו שולל".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "הסכם שיווק יחידות הדיור והתעסוקה מביא עמו בשורה גדולה לירושלים במגוון רב של תחומים, הוא יביא לחיזוקה ופיתוחה של בירת ישראל וייתן מענה לכלל האוכלוסיות בעיר. ההסכם יעלה לאישור מועצת העיר בהמשך במטרה לגבש סביבו הסכמה רחבה ולמצות מספר נושאים ותהליכים מול רשות מקרקעי ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות