אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש הסכם: המעונות יפעלו היום, המטפלות יקבלו מענקי חג בראש השנה ובפסח צילום: דודו בכר

יש הסכם: המעונות יפעלו היום, המטפלות יקבלו מענקי חג בראש השנה ובפסח

לאחר שביתה בת יום נפגשו הצדדים הלילה והגיעו להסכם שסלל את הדרך לפתיחת מעונות היום כבר הבוקר. במסגרת ההסכם תקבל כל עובדת במשרה מלאה מענקי חג בראש השנה ובפסח בסך 1,500 שקלים כל אחד. בנוסף, תוקם ועדה שתבחן את נושא התקינה במעונות

03.09.2018, 07:30 | שחר אילן
השביתה במעונות היום המפוקחים הסתיימה. זאת לאחר שבשעות הלילה המוקדמות הושג הסכם בין משרדי האוצר, העבודה והרווחה והארגונים המפעילים את המעונות. המטפלות יקבלו בראש השנה ופסח מענקי חג של 1,500 שקל, כלומר 3,000 שקל בשנת הלימודים הנוכחית. מעבר להסכמות אלו קיבלו הארגונים בעיקר הבטחות שכוללות כמקובל הקמת ועדה.

 

אתמול עם פתיחת שנת הלימודים השביתו הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים בראשות נעמת, ויצ"ו ואמונה, בהשבתת 1,400 המעונות שהם מפעילים שבהם כמאה אלף פעוטות. זאת, בדרישה לשפר את שכר המטפלות במעונות, מה שיאפשר להתגבר על המחסור הכבד במטפלות. ביקורת ציבורית קשה נמתחה על העובדה שהממשלה לא עושה מאמץ אמתי לסיים את השביתה. 

ילדה במעון (ארכיון), צילום:  דודו בכר ילדה במעון (ארכיון) | צילום: דודו בכר ילדה במעון (ארכיון), צילום:  דודו בכר

שר האוצר משה כחלון נתן אתמול, כמה ימים מאוחר מדי הוראה לנהל משא ומתן שיביא לסיום השביתה. על רקע זה נפח משא ומתן בהובלת סגן השר איציק כהן מש"ס שהסתיים בשעות הבוקר המוקדמות.

הוסכם כי המטפלות וצוות המעון יקבלו תוספת למענקי החג בסך של 1,500 ש"ח למשרה מלאה בחגי תשרי, ו-1,500 ש"ח נוספים בחג הפסח. מטפלות שעובדות בהיקף משרה נמוך יותר יקבלו סכום חלקי בהתאם. המענק יינתן רק בנת הלימודים הקרובה. המדינה תממן 75% משווי המענקים והארגונים 25%.

סיכומים נוספים:

הממשלה תקים ועדה לשיפור ובחינת המצב במעונות היום המפוקחים בראשות הממונה על זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה שתסיים את עבודתה עד סוף אפריל 2019. ישתתפו בוועדה נציגי אגף התקציבים ומשרד ראש הממשלה. הועדה תדון בעיקר בכמות המטפלות (היחס המספרי בין המטפלות לפעוטות) וכן תבחן את גובה התעריף לתלמיד במעונות. במקרה שתחליט על תוספות תקציב תצביע על מקורות למימונם.

משרד העבודה והרווחה יפעל לפישוט מנגנון ההכשרות המקצועיות למטפלות והארגונים יפעלו להרחבת היקף המטפלות שיעברו הכשרה.

בשנה הקרובה יוקצה תקציב ייעודי לארגונים למימון ניקיון המעונות שישחרר את צוותי המעונות לטיפול בילדים.

יו"ר ויצו העולמית פרופ' רבקה לזובסקי אמרה בתגובה ש"המאבק לקידום מעונות היום המפוקחים בישראל הוא מהחשובים והמוצדקים ביותר". לדבריה, "ההישגים שהושגו הלילה יקדמו את מצבן של המטפלות בטווח המידי, אך עיקר חשיבותם בהתחייבות המדינה, לראשונה מזה עשרות שנים - לשיפור משמעותי במצב ענף מעונות היום ותקינת המטפלות , בתהליך ציבורי מחייב"!

יו"ר נעמת גליה וולוך אמרה בתגובה ש״הלילה הושג אופק חדש לגיל הרך. נקבע כי תוקם במהירות ועדה ממשלתית עם תאריך יעד ברור, מקורות מימון ומסקנות כבר בחודש אפריל. בכדי להקל על המצוקה עד אז, קיבלנו תקציבים נוספים מהאוצר לטובת מענקים למטפלות, הכשרות, סיוע בעבודות פיזיות, פתיחת סל התעריפים".

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר ש"אני מצר על כך שהיינו צריכים להגיע לשביתה ובאותה נשימה מברך על ההסכמות". לדבריו, "עשינו צעד נוסף לשיפור איכות הטיפול בפעוטות ותיקנו עוול שנעשה למטפלות. עם חזרת הכנסת מפגרה נפעל לסיום הליך החקיקה של חוק הפיקוח על המעונות במטרה ליצור מנגון שישמור על שלומם והתפתחותם התקינה של ילדינו״

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות