אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגנטינה הולכת לצנע אחרי ש־60% ריבית לא בלמו את צניחת הפסו צילום: שאטרסטוק

ארגנטינה הולכת לצנע אחרי ש־60% ריבית לא בלמו את צניחת הפסו

בואנוס איירס הודיעה על יעד שאפתני של חיסול הגירעון עד סוף השנה הבאה. המטרה: שכנוע קרן המטבע לזרז סיוע בהיקף 50 מיליארד דולר

03.09.2018, 18:23 | רן אברמסון

אחרי שהבנק המרכזי הארגנטינאי לא הצליח לעצור את צלילת המטבע, הממשלה הטילה את כל כובד משקלה כדי לייצב אותו.

קראו עוד בכלכליסט

בשבוע שעבר העלה הבנק המרכזי של ארגנטינה את הריבית לרמה של 60% - הגבוהה בעולם. המהלך לא הצליח לעצור את צלילת הפסו שאיבד 50% מערכו לעומת הדולר מתחילת השנה. היום (ב') הודיעה הממשלה בבואנוס איירס על שורת צעדים תקציביים דרמטיים. הצעדים שעליהם הכריזו הנשיא מאוריסיו מאקרי ושר האוצר ניקולאס דוכובני נועדו להראות נכונות מצד ארגנטינה לעמוד במשמעת תקציבית חמורה יותר כדי שקרן המטבע הבינלאומית תאיץ את תוכנית הסיוע בהיקף 50 מיליארד דולר שאותה היא הבטיחה ביוני.

הנשיא מאקרי בתקופה יותר שמחה, צילום: איי פי הנשיא מאקרי בתקופה יותר שמחה | צילום: איי פי הנשיא מאקרי בתקופה יותר שמחה, צילום: איי פי

חשש מעוד חדלות פירעון

סבב הטלטלות האחרון של הכלכלה הארגנטינית החל ביום חמישי האחרון, כאשר הפסו איבד 15% מערכו לעומת הדולר. הבנק המרכזי של ארגנטינה מיהר להעלות את הריבית במדינה מ־45% ל־60%, אך המהלך לא עצר את הנפילה באופן מיידי, אך ביום שישי נסחר הפסו ביציבות יחסית. בסך הכל איבד הפסו מתחילת השנה כ־50% מערכו לעומת הדולר. החשש הוא שארגנטינה תגיע שוב למצב שבו היא לא תוכל לשרת את חובותיה, שנתיים וחצי בלבד אחרי ששבה לשוק החוב הבינלאומי, גובר לנוכח העובדה ש־80% מאגרות החוב של המדינה נקובות בדולרים. לפיכך שחיקת הפסו תקשה על הממשלה לפרוע אותן. בעקבות החשש, מחיר ביטוח האג"ח של ארגנטינה זינק לגבהים חדשים, ורק הביטוח לאג"ח של ונצואלה יותר יקר ממנו.

הנשיא מאקרי הודיע כי יפחית את מספר משרדי הממשלה מ־22 ל־9 בלבד, יבטל משרות שרים וסגני שרים וייעל את פעילות המשרדים. מדובר בממשלה הקטנה ביותר שתכהן בארגנטינה מאז ממשלת הנשיא ראול אלפונסין, שמילא את התפקיד בין 1983 ל־1989 והיה הנשיא הראשון שנבחר במדינה באופן דמוקרטי אחרי שלטון החונטה הצבאית. שר האוצר דוכובני, שימריא מחר לוושינגטון כדי להיפגש עם יו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד, הודיע על שורת צעדים שמטרתם לחסל את הגירעון התקציבי של ממשלת ארגנטינה עד סוף 2019. מדובר בשינוי חד לעומת יעד הגירעון שעליו סיכמה הממשלה ביוני עם קרן המטבע - 1.3% מהתמ"ג עד שנת 2019. עוד הודיע דוכובני כי בכוונת הממשלה לייצר עודף תקציבי בגובה 1% מהתמ"ג בשנת 2020.

האינפלציה לא תעצור

דוכובני הודיע על ביטול סובסידיות ממשלתיות על אנרגיה ותחבורה, שהאחריות עליהן תועבר לממשלות 23 הפרובינציות של ארגנטינה. בואנוס איירס מתכוונת לקצץ את הגירעון ב־0.2% נוספים באמצעות הורדת המשכורות במגזר הממשלתי וחיסכון בהוצאות התפעול של המגזר הציבורי.

צעד נוסף שאמור לסייע לממשלה, גם בייצוב שער הפסו, הוא הרחבת היטלי הייצוא שכבר הושתו על היצואנים לכל הענפים. ההיטלים הללו יהיו זמניים, והם עתידים להתבטל עד סוף שנת 2020. בנוסף, צפויה הממשלה להנמיך את מדרגת המס הנמוכה ביותר עבור מקבלי קצבאות רווחה. דוכובני הודיע כי גם עם הצעדים הללו במשרדו מעריכים כי האינפלציה בארגנטינה תגיע ל־42% השנה, והתמ"ג יצטמצם ב־2.4%. בסך הכל עתידים הצעדים לחסוך לממשלה הארגנטינאית הוצאות של 6 מיליארד דולר עד סוף 2019 ו־5.2 מיליארד דולר בשנת 2020.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות