אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תיק חפץ: הקבלות של שרה נתניהו והקלטות מהלשכה צילומים: גדעון מרקוביץ, אלכס קולומויסקי

תיק חפץ: הקבלות של שרה נתניהו והקלטות מהלשכה

"כלכליסט" חושף את האוצר שמצאו החוקרים בפשיטה על ביתו של ניר חפץ: קלסר עם הקניות של שרה נתניהו ושעות של הקלטות מתוך לשכת רה”מ

04.09.2018, 14:46 | תומר גנון

קלסר אדום שעליו רשום "שרה נתניהו קבלות", 30 קלטות שמע קטנות, מארז של 25 דיסקים, שלושה מכשירי הקלטה ושלושה התקני דיסק־און־קי — זהו חלק מהשלל שמצאו חוקרי המשטרה ורשות ניירות ערך כשפשטו על חדר העבודה של יועץ התקשורת לשעבר של משפחת נתניהו, ניר חפץ, עם פתיחת החקירה הגלויה בתיק בזק־וואלה (תיק 4000) בפברואר.

קראו עוד בכלכליסט

חפץ הסביר לחוקרים, כי הקלסר שנמצא בביתו ברעננה הכיל קבלות שנתנה לו רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, כדי שיוכל להציגן כהוכחה שהיא שילמה מכיסה על מוצרים ושירותים שקיבלה. בין הקבלות היתה גם קבלה לכאורה של תשלום על שירותים סיעודיים שניתנו לאביה. נתניהו התמודדה עם פרסומים שהפכו לחקירה פלילית, לפיהם השיתה הוצאות פרטיות על קופת המדינה, כמו התשלום למטפלת הסיעודית של אביה. ביוני האחרון הוגש נגדה כתב אישום על פרשה אחת, בה היא חשודה בהזמנת מזון על חשבון המדינה.

חפץ עבד פעמיים בצמידות לראש הממשלה בנימין נתניהו ומשפחתו. בין 2009 ל־2010 החזיק בתפקיד הממלכתי של ראש מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה. בין 2014 ל־2017 הוגדר כדובר של בני הזוג נתניהו, אף שאת שכרו קיבל בעיקר מהליכוד.

לדברי חפץ, ב־30 קלטות השמע מתועדות שיחות שערך בלשכה כשהיה ראש מערך ההסברה, משום שחש שבכירים בלשכה מנסים לחבל בעבודתו ולהסית נגדו את ראש הממשלה. חפץ, כך נודע, חשש בעיקר שראש לשכת נתניהו אז, נתן אשל, פועל נגדו.

ביוני פרסם העיתונאי גיא פלג בחברת החדשות, כי באחת ההקלטות מתועדת שיחה מ־2010 בין חפץ לחשב המשרד אז יוסי שטראוס, שממנה עולה שבני הזוג נתניהו ניסו לכאורה לגלגל הוצאות פרטיות על הקופה הציבורית, מתשלום אלפי דולרים על מיני בר במלון ועד העסקת עובדים בקניות לבני הזוג.

בתיק 4000, שבו נעצר ונחקר חפץ בטרם חתם על הסכם עד מדינה, נחקר חשד לפיו בעל השליטה בקבוצת בזק, שאול אלוביץ', שיחד את ראש הממשלה, אשתו שרה ובנו יאיר. על פי החשד, בני המשפחה קיבלו סיקור חיובי באתר וואלה שהיה בשליטת אלוביץ’, בתמורה לאישור שנתן נתניהו כשר התקשורת לעסקת בזק־yes. בעסקה זו רכשה בזק הציבורית שבשליטת אלוביץ’ את מניות yes שהחזיק אלוביץ' באופן פרטי באמצעות חברת יורוקום, תמורת סכום שנע בין 680 מיליון שקל ל־1.05 מיליארד שקל. ההכנסות מהעסקה היו חיוניות לאלוביץ’ לנוכח התחייבויות של החברות בקבוצת יורוקום שבשליטתו לבנקים.

מימין: שרה נתניהו וניר חפץ. רעיית ראש הממשלה ביקשה להוכיח שהיא משלמת מכיסה על מוצרים ושירותים שקיבלה, הסביר חפץ, צילומים: גדעון מרקוביץ, אלכס קולומויסקי מימין: שרה נתניהו וניר חפץ. רעיית ראש הממשלה ביקשה להוכיח שהיא משלמת מכיסה על מוצרים ושירותים שקיבלה, הסביר חפץ | צילומים: גדעון מרקוביץ, אלכס קולומויסקי מימין: שרה נתניהו וניר חפץ. רעיית ראש הממשלה ביקשה להוכיח שהיא משלמת מכיסה על מוצרים ושירותים שקיבלה, הסביר חפץ, צילומים: גדעון מרקוביץ, אלכס קולומויסקי

חקירת הפרשה טרם הסתיימה, והיא מעכבת את הכרעת הפרקליטות בשתי פרשיות שבהן אלוביץ' הוא החשוד המרכזי בעבירות מרמה ודיווח. בראשונה חשוד אלוביץ’ שבזכות מניפולציות חשבונאיות של בכירי yes ובזק, הוא הצליח לקבל 110 מיליון שקל שהיו מותנים בהצלחת העסקה. הפרשייה השנייה עוסקת במרמה של הוועדות הבלתי תלויות שהקימה בזק כדי לאשר את עסקאות בעלי העניין שבהן אלוביץ’ היה מעוניין: עסקת בזק־yes ועסקת חלל תקשורת־yes שהיו שוות לחברות בקבוצת יורוקום שבשליטת אלוביץ' כשני מיליארד שקלים.

במשרד המשפטים שוקלים לפצל את התיקים ולהגיש כתבי אישום בשתי הפרשיות שעוסקות בעבירות ניירות ערך, בעוד שתיק 4000 ימשיך להיחקר במקביל להשלמות חקירה בתיקי ראש הממשלה הנוספים.

מטעמה של שרה נתניהו ומסנגורו של ניר חפץ, עו”ד אילן סופר, לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

142 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

142.
ללכת ישר, לא יהיה חשש מכלום
מתרשמת שכל מי שנכנס לעבוד שם, מיד תיעד דברים כדי שיהיו לו הוכחות הדבר הנכון והעוזר ביותר לכולם זה פשוט להיות ישר. ואז... גם אם יגידו לך שיש משהו מרשיע מבעלים של תקשורת מסויימצת, הם יכולים להגיד עד מתי שבא להם. מי שישר לא חושש מכלום. מנהל הכל בבטחון עצמי גבוה ובגאווה רבה. ומבין אם מי יש לו עסק.
,  |  16.01.21
לכל התגובות