אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם אל על מקרקעת את כחלון?

פרשנות

האם אל על מקרקעת את כחלון?

במפלגת כולנו חשבו שיש להם קמפיין מושלם: תשדיר בחירות שמוקרן פעמיים בכל טיסה. אבל שבועיים אחרי שהתשדיר היה אמור לעלות לשמים ולשידור - אף נוסע לא צפה בכחלון גאה בעצמו. ההסברים לכך טסים ליעדים שונים

04.09.2018, 08:12 | צבי זרחיה
קמפיין הבחירות של שר האוצר משה כחלון, שאמור היה לעלות כבר לפני שבועיים במטוסי אל על — מקורקע לפי שעה וטרם עלה למטוסיה. תשדיר הבחירות אמור היה להיות משודר פעמיים, לפני ואחרי מבזק החדשות המשודר בתחילת הטיסה בכל המטוסים, מלבד הדרימליינר החדיש. מדוע הפרסומת של כחלון לעצמו לא המריאה? הגרסאות לכך מתפצלות, וכל אחת טסה ליעד שונה.

מהרגע שהתברר שהקמפיין אינו משודר, אל על חזרה על תגובה אחידה: "מערכות הבידור נמצאות בשדרוג". התשובה הזאת היתה סבירה לימים ספורים, אבל אחרי יותר משבוע עלתה דאגה לנוסעי אל על: האם דווקא בתקופה הרותחת של סוף אוגוסט הם אינם נהנים מסרטים ותוכניות טלוויזיה?

קראו עוד בכלכליסט

את מבזק החדשות מפיקה קשת המחזיקה בערוץ 12. את הפרסומות שבאות לפניו ואחריו, מוכרת חברת פרסום אחרת. בסופו של דבר, קשת מעבירה לאל על מוצר אחד: מבזק חדשות עטוף בפרסומות. מערכת הווידאו דווקא עובדת היטב, הנוסעים רואים סרטים בטיסות — זאת רק יחידת השידור של המבזק החדשות על פרסומותיו, שאינה משודרת לנוסעים.

הקמפיין של כחלון במטוס. בינתיים אפשר לראות אותו רק בהדמיית פוטושופ הקמפיין של כחלון במטוס. בינתיים אפשר לראות אותו רק בהדמיית פוטושופ הקמפיין של כחלון במטוס. בינתיים אפשר לראות אותו רק בהדמיית פוטושופ

תקלה מופלאה

 

מה התקלה שאינה מאפשרת לשדר דווקא את המבזק שנוסעים כה רבים ממתינים לו? כפי שאפשר לצפות, כלל לא בטוח שמדובר בעניין טכני. כאשר יחידת השידור הזאת מועברת לאל על, היא צריכה לאשר את הפרסומות שמופיעות בה. ונראה שאל על לא אישרה את התשדיר של כחלון.

עד כה, לא שודרו תשדירים פוליטיים במטוסי החברה מעולם. "כלכליסט" פנה כמה פעמים לאל על בשאלה האם בכוונתה לשדר את התשדיר של כולנו, ותמיד ניתנה אותה התשובה: "הנושא בבדיקה". גורמים פוליטיים מעריכים שאל על חוששת שהתשדיר יגרור תגובות נוסעים רוגזות, שחלקם אף יזהו את אל על עם המפלגה.

מ"כולנו" לא נמסרה תגובה. כפי שנחשף ב"כלכליסט" לפני שבועיים, במפלגה תיכננו שנוסעי החברה יצפו בתשדיר "כחלון הביטחון שלך" פעמיים בכל טיסה, מישראל ואליה, עד אחרי החגים. על פי חישובי המפלגה, הפרסומות היו משודרות ב־40 טיסות ביום כך שהיו צופים בהן כחצי מיליון איש — חשיפה נאה לקמפיין שמוערך בכמה עשרות אלפי שקלים בלבד. אבל חופשת הקיץ כבר הסתיימה, מאות אלפי ישראלים חזרו לארץ אחרי שגילו כמה זול בחו"ל, ואיש עדיין לא צפה בתשדיר. אתמול סירב דובר אל על להגיב לכל שאלה בנושא.

מנכ"ל אל על, גונן אוסישקין. המערכת בשדרוג או שהנושא בבדיקה? , צילום: סיון פרג מנכ"ל אל על, גונן אוסישקין. המערכת בשדרוג או שהנושא בבדיקה? | צילום: סיון פרג' מנכ"ל אל על, גונן אוסישקין. המערכת בשדרוג או שהנושא בבדיקה? , צילום: סיון פרג

שרה נתניהו בהופעת רטרו

 

בזמן שהתשדיר של שר האוצר נשאר בארץ, אל על הוכיחה שכשהיא רוצה, היא יודעת לשלב מטוסים, פוליטיקה ותקשורת.

לפני כשבועיים, בטקס לכבוד קבלת מטוס דרימליינר חדש מהצי שרכשה החברה, הוזמנה אליו אשת ראש הממשלה שרה נתניהו, שהופיעה כשהיא לבושה במדי דיילת. כזכור, נתניהו עבדה בעבר כדיילת בחברה וכך, לפי הידוע, גם פגשה את בנימין נתניהו. שרה לבשה מדים שעוצבו בסגנון המדים ששירתו אותה בתקופתה, וגם המטוס החדש נצבע בעיצוב ששירת את אל על בשנות השמונים.

הופעת הרטרו של שרה היתה גימיק תקשורתי שזכה לסיקור נרחב. נראה שבחברה לא התרגשו מהביקורת שציינה ששרה נתניהו היא למעשה דמות פוליטית, וכנראה בעלת מהלכים שלטוניים.

רק בשבוע שעבר חשפה המשטרה בבית המשפט שעל אף שהיא אינה מחזיקה במשרה ציבורית רשמית, שרה נתניהו חשודה בקבלת שוחד בתיק בזק־וואלה (תיק 4000). נציג המשטרה חשף זאת בתגובה לשאלה האם שרה נתניהו ידעה שיש קשר בין ההטבות השלטוניות שבזק דורשת, ושלבסוף גם קיבלה, לבין הסיקור החיובי של שני בני הזוג נתניהו באתר וואלה.

בסוף 2019 יפוג ההסכם בין המדינה לבין חברות התעופה הישראליות אל על, ארקיע וישראייר על השתתפות המדינה בכיסוי חלק מהוצאות האבטחה הכבדות שלהן. בין 2013 ל־2017 העבירה המדינה לחברות אלה 3.3 מיליארד שקל, סכום עתק שאם ייפול על כתפי החברות, עלול להביא לקריסתן.

אם הבחירות יסתיימו כפי שהסקרים צופים, נראה שגם לאחריהן ראש הממשלה יהיה בנימין נתניהו, רעיית ראש הממשלה תהיה שרה נתניהו ושר האוצר יהיה משה כחלון. אין ספק, שאל על תזדקק לתמיכה של שלושתם בדרך להארכת ההסכם. אם הסרטון של כחלון לא יעלה בסוף למסכיה, זה עוד עלול לחזור אליה בטיסת המשך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות