אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניו יורק השוק רותח, בתל אביב הרבה פחות צילום: אוראל כהן

בניו יורק השוק רותח, בתל אביב הרבה פחות

השנה העברית עומדת להסתיים והנתונים מעידים על התכווצות של 12% בהיקף גיוסי ההון, לצד זינוק במימושים שביצעו בעלי עניין

05.09.2018, 08:12 | צלי גרינברג

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט 

הבורסה בתל אביב מסכמת את השנה העברית תשע"ח ברגרסיה קלה. הגיוסים במניות רשמו ירידה של 12%, מכירות של מניות על ידי בעלי עניין זינקו ב־22%, והמחזור היומי הממוצע של האג"ח הממשלתיות ירד ב־4% לעומת השנה העברית הקודמת. 

קראו עוד בכלכליסט

8.7 מיליארד שקל גויסו בהנפקות והקצאות פרטיות של מניות בתשע"ח לעומת 9.9 מיליארד שקל בשנה הקודמת. חברות הנדל"ן בלטו השנה עם גיוסים המהווים 37% מהסכום שגויס בהנפקות והקצאות פרטיות, לעומת כ־30% בתשע"ז. מתוכם, כ־5.8 מיליארד שקל גויסו בהנפקות לציבור, בעוד בתשע"ז גויסו כ־6.6 מיליארד שקל. ההנפקות הבולטות של השנה העברית החולפת היו פתאל, גלוברנדס וכלל משקאות.

במקביל חלה עלייה במימושים של בעלי העניין. אלה הגיעו ל־7.3 מיליארד שקל בתשע"ח, ואחזקות הציבור במניות עלו מ־52% לפני שנה ל־57% כעת. בניגוד לפעילות הערה של הנפקות ומימושי בעלי עניין, מחזור המסחר היומי הממוצע דווקא התכווץ ב־5% ל־1.05 מיליארד שקל לעומת 1.105 מיליארד אשתקד.

מדדי המניות הגדולים סיכמו שנה של עליות. מדד ת"א־35 עלה בכ־17% לאחר שאת אשתקד סיכם בירידה של כ־2%. בבורסה מציינים כי לעלייתו תרמו בעיקר המניות הדואליות, הנסחרות בנאסד"ק.

מדד ת"א־35 השיג תשואה דולרית של כ־19% בשנת תשע"ח - נמוכה אמנם מתשואת מדד נאסד"ק 100, שעלה ב־28% והגיע לשיא כל הזמנים, אך גבוהה לעומת בורסות מובילות באירופה שעלו 5% לכל היותר. מסיכום הבורסה עולה עוד כי את השפעתן החיובית של מניות הטכנולוגיה, שעלו בכ־14%, מיתנו מניות הנדל"ן, שעלו בכ־1% בלבד.

הבורסה בת"א , צילום: בלומברג הבורסה בת"א | צילום: בלומברג הבורסה בת"א , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות