אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוליסות הביטוח האמריקאיות שנרכשו ע"י משקיעי א.ד.ר יוכלו להמשיך לפעול

פוליסות הביטוח האמריקאיות שנרכשו ע"י משקיעי א.ד.ר יוכלו להמשיך לפעול

לאחר שנאמן א.ד.ר עו"ד שמרון הקפיא את העברת הכספים, השופטת רות רונן קבעה לאחרונה: "נאמן א.ד.ר יוסיף לטפל בכספים המגיעים למשקיעים או בהעברת כספים מצדם כדי לא לפגוע במשקיעים אלה"

04.09.2018, 18:59 | רחלי בינדמן

לאחר שלפני שלושה חודשים הטיח עו"ד דוד שמרון, הנאמן של חברת א.ד.ר כלכלה בטוחה, נגד התנהלות החברה ואמינותה במסגרת המרצת פתיחה שהגיש לבית המשפט הכלכלי בת"א, ניתן לפני מספר שבועות פסק דין של השופטת רות רונן שמאפשר לחברה להמשיך לקיים את פוליסות הביטוח האמריקניות שכבר שווקו על ידה, אף על פי ששיווקן למשקיעים בוצע ללא פרסום תשקיף.

מדובר בחברה שעוסקת מאז 2014 בשיווק מוצר פיננסי שמאד פופולרי בארה"ב – מכירת פוליסות ביטוח חיים של אזרחים אמריקאיים שמעוניינים למכור אותן באופן שהמשקיע משלם את פרמיות הביטוח החודשיות שהם היו אמורים לשאת בהם ומקבל את כספי הביטוח במקרה של מותם. מדובר בסוג של הימור שחור שבו מותם של אותם בעלי פוליסות יזכה את המשקיעים בכסף.

השופטת רות רונן השופטת רות רונן השופטת רות רונן

עד כמה שזה נשמע נורא, בפועל המשקיעים נכנסים בנעליהן של כל חברת ביטוח – רק מהצד השני של המתרס. חברת הביטוח מבצעת חישובים אקטוארים שבוחנים את תוחלת החיים הממוצעת בשוק מתוך ציפייה לגבות יותר פרמיות מהמבוטחים מאשר התשלומים שתשלם לשארים שלהם במקרה של מותם. גם במקרה זה המשקיע מבצע ניתוח דומה.

אלא שהסיפור בעניינו עוסק לא במוסריות או באטרקטיביות של המוצר אלא בשיטה שבה שווק למשקיעים. לקראת סוף אפריל קבע בית המשפט לנוכח פניית רשות ניירות ערך שמדובר במוצר שעונה על הגדרת נייר ערך ולכן ניתן לשווקו למספר משקיעים העולה על 35 רק דרך פרסום תשקיף שיחסה תחת בדיקת הרשות שתוודא שהמידע המלא וכלל הסיכונים שבהשקעה יוצגו למשקיעים.

בפנייה של עו"ד שמרון שכאמור עובד עם החברה כנאמן של כספי המשקיעים מאז 2014 הוא טען שלא ידע על ההתנהלות של החברה שלטענתו הוסתרה ממנו ודרש להקפיא את כל פעולות העברות הכספים שנתבקש לבצע על ידי החברה לצורך המשך תשלום הפרמיות.

אלא שכאמור לפני מספר שבועות קבעה השופטת רות רונן מהמחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, כי הנאמן לכספי המשקיעים יכול להמשיך ולשלם כספים עבור פוליסות ביטוח קיימות אשר כבר שווקו ונמכרו לציבור ככלי השקעה קודם לפסק הדין של השופט כבוב הקובע כי הן נחשבות נייר ערך, בעקבות החלטה זאת, עו"ד דוד שמרון המשמש כנאמן לכספי המשקיעים במיזמי פוליסת הביטוח המשווקים על ידי החברה ימשיך לטפל ולהעביר את כספי הפוליסות הללו, וזכויותיהם של המשקיעים ישמרו במלואן.

באפריל השנה קבע השופט חאלד כבוב מהמחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב כי מדובר במוצר שהוא נייר ערך, ולכן באם שווק ונמכר ליותר מ-35 משקיעים אזי חלה חובת פרסום תשקיף על החברה אשר במסגרתו יוצג למשקיעים המידע המלא והסיכונים הגלומים בהשקעה זו. כמו כן, הורה השופט כבוב לחברה להפסיק את פעילות השיווק והמכירה של פוליסות ביטוח חדשות לציבור בתוך 14 יום ממועד מתן פסק הדין, ובזמן הזה עליה להידבר עם רשות ני"ע כדי למצוא פתרון שיאפשר את פעילותה.

בעקבות החלטה זו, עו"ד דוד שמרון אשר משמש כנאמן של כספי המשקיעים, פנה לבית המשפט וביקש הבהרות כיצד עליו לנהוג בכספי המשקיעים.

בתשובה לכך, עוה"ד נועה הבדלה אלעד פלפל ומורן ביקל, ממשרד ברנע ג'פה לנדא ושות', שמייצגים את חברת א.ד.ר כלכלה בטוחה בע"מ, טענו כי פסיקת בית המשפט הכלכלי לגבי הצורך בתשקיף רלוונטית לגבי כל פעולות השיווק והמכירה מעתה ולהבא, אך לגבי הפוליסות ששווקו ונמכרו קודם למתן פסק הדין כבר אין מקום לפרסם תשקיף בדיעבד על עסקה שנסתיימה בפועל. זאת ועוד, הימנעות מתשלום הפוליסות הקיימות כעת על ידי הנאמן תביא להפסד ברור של המשקיעים, שכן עם הפסקת תשלום הפוליסות הללו חברות הביטוח עלולות לבטל את הפוליסות והמשקיעים יאבדו זכויותיהם בהן.

בעקבות זאת, כתבה השופטת בהחלטתה האחרונה כי "לאחר עיון בבקשה ובעמדות הצדדים, ובכלל זה עמדת רשות ניירות ערך לפיה היא לא תנקוט באמצעי אכיפה נגד הנאמן בקשר לביצוע תפקידו בעקבות פסק הדין, ככל שלא תבוצע הצעה ומכירה של ניירות ערך למשקיעים קיימים או חדשים, אני נעתרת לבקשה למתן הוראות כמבוקש בה. אני קובעת כי הנאמן יוסיף לטפל בכספים המגיעים למשקיעים או בהעברת כספים מצדם על פי התקשרויות שנעשו קודם מתן פסק הדין, כדי לא לפגוע במשקיעים אלה".

לא נקבעו הוצאות משפט בגין החלטה זאת של השופטת רונן.

מחברת א.ד.ר כלכלה בטוחה בע"מ נמסר "אנו פועלים בהתאם להוראות הדין והוראות פסק הדין. בנוסף, מכוח הסטנדרטים הגבוהים שהצבנו לעצמנו, שהם בעיקר קיום ההתחייבויות כלפי המשקיעים, זכויות המשקיעים הקיימים לא תפגענה והם יקבלו את מלוא הזכויות שאליהם הם זכאים לפי ההסכמים שנחתמו עימם ולפי תנאי מימוש הפוליסה והזכויות של כל אחד מהם בכל פוליסה. כמובן, אנו מתנהלים מול רשות ניירות ערך בכל הקשור לשיווק ומכירה של פוליסות ביטוח נוספות מכאן ולהבא, באופן שיהיה שקוף כלפי המשקיעים ותואם את דרישות דיני ניירות ערך ורשות ניירות ערך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות