אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הוועידה הלאומית

"תנובה ניסתה להוריד את ממשלת ישראל על הברכיים ולא הצליחה"

"יוקר המחייה ירד ב-6%", "תקציבי הרווחה והבריאות עלו במספרים דמיוניים" ו"בתי השקעות בעולם מתפעלים מכלכלת ישראל". שר האוצר משה כחלון שוחח עם עורכת "כלכליסט" גלית חמי בוועידה הלאומית והכריז: "אם היינו מקימים ממשלה חדשה הייתי לוקח שוב את תיק האוצר. זה המשרד היחידי שאפשר לממש אג'נדות"

05.09.2018, 10:59 | ליאור גוטמן

"אם את שולחת את הילד לצהרון ב-900 שקל במקום 1,400 זה ביטחון. אבטלה נמוכה זה ביטחון. המהלך של סודה סטרים נותן ביטחון למדינת ישראל. כשנכנסתי האבטלה הייתה 4.9% והיום 4.2%. לא היה חסכון לכל ילד. דירוג האשראי היה יותר נמוך", כך אמר הבוקר (ד') שר האוצר משה כחלון, במסגרת ועידת התחזיות הלאומית של "כלכליסט" ובנק לאומי שנערכת בתל אביב, בשיחה עם עורכת "כלכליסט" גלית חמי.  

קראו עוד בכלכליסט

כחלון התייחס לנושא הבטחוני-כלכלי: "הייתי בארה"ב בסבב פגישות שנחלק לשלושה חלקים. הראשון מהם היה מול שר האוצר האמריקאי, וזו לא פעם הראשונה שנפגשנו. הוא יגיע בקרוב לישראל כדי לטפל בענייני מיסוי. הדבר השני היה הסנקציות מול איראן ויש לנו הרבה מה לתרום וסוכם על צוות משותף של ישראל וארה"ב שיעבוד ביחד, כי למעשה בישראל מי שאחראי הוא שר האוצר. השלישי הוא עבודה בצוותי עבודה מול הנהגה פלסטינית מתונה. בינואר הקרוב יזמנו את שרי האוצר לדאבוס שבשוויץ, עם סיכומים מול שרי אוצר של ארה"ב וגרמניה, כיוון שזה אינטרס מובהק של מדינת ישראל. זה אינטרס שלנו, וכולנו יודעים לאיפה הולך הכסף. אנחנו רוצים שיהיה להם מה להפסיד ואפשר יהיה לקדם תהליכים מדיניים דרך כלכלה".

   

מימין: עורכת כלכליסט גלית חמי ושר האוצר משה כחלון, צילום: עמית שעל מימין: עורכת כלכליסט גלית חמי ושר האוצר משה כחלון | צילום: עמית שעל מימין: עורכת כלכליסט גלית חמי ושר האוצר משה כחלון, צילום: עמית שעל

חמי אתגרה את כחלון ושאלה אותו על סל המזון לקראת ראש השנה. "מדד יוקר המחייה ירד ב-6% מאז המחאה החברתית. מחירי הפירות, הירקות והבשר ירדו. אין עליית מחירים במאקרו, וזה בלי לדעת עם טחינה מסויימת התייקרה או לו", אמר.

חמי שאלה את כחלון על מהלכי תנובה להעלאת מחירים בטענה שאולי נפרץ הסכר. "הם רצו להעלות את המחירי המוצרים המפוקחים ב-5% ואחרי שלא איפשרתי להם הם העלו את המוצרים שמחיריהם לא מפוקחים. תנובה ניסתה להוריד את ממשלת ישראל על הברכיים והיא לא הצליחה. מי שנושא החלב לא מפריע לו אין לו לב ומעולם לא נלחמתי על מחירי המאזארטי או הרולקס. לא אתערב בשוק הפרטי כי הוא יודע לעבוד לבד, ואין קשר לרתימת איגוד החקלאים לכולנו".

פחדן מת כל יום מחדש

במהלך הראיון חמי שאלה את כחלון לגבי שיקולי השקעה של הכסף הציבורי זאת תחת הידיעה שיש בעית השקעות בתחומי הבריאות או התשתיות. "יש בעיית תרופות וצהרונים. נתנו שם סכום אדיר שם ותקציבי הרווחה והבריאות עלו במספרים דימיוניים כולל בתקציב 2019. לא הייתה הרחבה במגזר האזרחי כמו שהייתה עכשיו", אמר. לדבריו אין מהלך שהוא לא ביצע שלא התחייב עליו קודם. "חלק הצלחנו יותר חלק פחות אבל כל מה שאמרנו ביצענו כולל בנקאות ומס הכנסה שלילי", אמר.

במעבר לעולם הסקרים והפוליטיקה, שם בחלק מהמקומות מנבאים למפלגת כולנו מספר מנדטים חד ספרתי, כחלון טען שגם אם שילם מחיר על יוקר המחיה והוזלת מוצרים זה לפעמים משתלם. "אם היינו מקימים ממשלה חדשה הייתי לוקח שוב את תיק האוצר. אחרי 3 וחצי שנים זה המשרד היחידי שאפשר לממש אג'נדות וזה מאבק יום יומי. כשאני מדבר על אבטלה ובתי חולים אני מעורב עד לרמת מיטות האשפוז ו-MRI וכמעט כל תחום ולכן הרבה מאוד שרים כועסים עלי. יש הצלחות ואת דרוג האשראי החדש של מדינת ישראל לא אני הדפסתי", אמר.

כחלון סיפר שהוא ערך לאחרונה סבב שיחות עם בתי השקעות שונים שהתפעלו מכלכלת ישראל. "נפגשתי עם בכירי JP מורגן והדברים שהם אומרים על כלכלת ישראל תענוג לשמוע. יש בעיות ונטפל בהם, ואל תשכחו אף פעם - פחדן מת כל יום, אבל אמיץ מת רק פעם אחת".

חמי ביקשה לקבל את התייחסותו של כחלון למהפכה שעוברת על ענף הבנקאות עם הויתור על גרעיני שליטה בפועלים ולאומי, ותהתה האם מדובר במגמה או תעודת עניות למשק המקומי.

"אני חושב שכל העולם הולך לכיוון הזה. זו הכלכלה המודרנית עם אחזקת מניות אצל הציבור. הלילה מכרנו את חמשת האחוזים האחרונים שהמדינה החזיקה בבנק לאומי, וזו דרישה שלי מהיום הראשון בתפקיד. לשמחתי החשב הכללי רוני חזקיהו מקסם את ערך המניות שיהיה בידי המדינה ומכר בזמן. מדינת ישראל לא צריכה להחזיק במניות ויש אנשים שמנהלים יותר טוב. ולכן מה שקרה בבנק פועלים זו מגמה עולמית וזה הכיוון וזה ימשיך בעוד מוסדות", אמר.

"אני ונתניהו רואים עין בעין בעניין הנגיד הבא"

במהלך הראיון חמי הזכירה לכחלון ששורת רגולטורים סבלו מביקורת נוקבת מצד הפוליטיקאים עם עזיבה בטונים צורמים הן של קרנית פלוג והן של דורית סלינגר, ואתגרה אותו בשאלה מתי ימונו ממונה חדש על שוק ההון כמו גם נגיד לבנק ישראל.

"לא חושב שזה נכון. שתי הנשים מוערכות, וגם אם תמיד היו ויכוחים גבי סלינגר ליוויתי אותה בכל הדרך. מדובר באישה אמיצה וערכית. אפשר להתווכח על מקצועיות אבל היא באה עם כוונות טובות. עם פלוג היו חלקים בעבודה שלא תמיד קיבלתי את העצות, אבל אם רואים את הדרוג החדש של מדינת שיראל כנראה שהתוצאות כנראה היו בסדר - אין שום דבר אישי, מה גם שמי שמאריך כהונה זה רה"מ בשילוב איתי ואני מזכיר שהיא ביקשה לא להאריך . אנחנו נמנעים מלהתווכח וזה הכי טוב וחשוב".

האם הביקורת על שתיהן חצתה את הגבולות?

"בגדול צריך לתת לרגולטור לעבוד ולא להתערב לו כי ראינו מה קרה ששרים מתערבים, אבל במרבית המקרים מדובר בכותרת צבעונית שאפילו 50% ממה שהתפרסם בתקשורת זה לא נכון. אלו חיינו ואם לא מסכימים לפעמים מתווכחים, לא צריך להיבהל מזה. לפעמים אני רואה כותרות שהשם ישמור אבל לא צריך להבהל ולשמור על תרבות שיחה וכבוד הדדי. לגבי מי ייכנס לתפקיד אני יכול לומר שעד ה-17 לחודש תיבחר ממונה על שוק ההון. אני ונתניהו ראיינו מספר אנשים ואני מניח שיבחר גם נגיד - אין בינינו חילוקי דעות ואין פערים גדולים ביני לבין רה"מ".

"חוק הגיוס הוא המוקש הגדול"

כחלון אמור להשתתף היום (ד') בישיבת הממשלה, האחרונה אולי לפני ראש השנה. חמי שאלה אותו על חוק הגיוס ועל המשבר הגדול שהוא מביא, כזה שעלול לפרק את הממשלה. "אני רואה קושי גדול ולא יודע אם נצליח. ליברמן אומר שאם משנים את החוק הוא מפרק הכל, ואני מאמין לו. ליצמן אומר שאם לא ישנו את החוק הוא מפרק הכל- ואני מאמין לו. נתניהו אומר שאם כולם לא יסתדרו הוא יפרק הכל - ואני מאמין לו. קשה לי לראות איך צולים את המשבר אבל פוליטיקה היא אומנות הבלתי אפשרי".

הספידו את הממשלה הזו מההתחלה והנה מסיימת כהונה.

"על הממשלה הזו אמרו כל כך הרבה פעמים שהנה היא נופלת. המשבר של הגיוס יהיה קשה ואם לא נצלח אז יהיו בחירות בחודש מרץ, ואם נצלח אז הכהונה תמשך עד נובמבר", סיכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות