אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הוועידה הלאומית

בן משה: "כספי חסכונות מושקעים יחד איתי - וזו אחריות שלי"

בוועידה הכלכלית הלאומית אמר מוטי בן משה: "שוק ההון נתן בי אמון. אייצב את אפריקה ישראל - זה הכסף שלי שמושקע בחברה". על ההפסדים בקניון TLV: "הוא היפה בישראל, צריך סבלנות". על נוחי דנקנר: "זה מקרה עצוב, אני לא שמח לאיד"

05.09.2018, 12:16 | חזי שטרנליכט

"אני אפעל ואייצב את אפריקה ישראל. זה הכסף שלי שמושקע. השותפים שלי כאן זה שוק ההון שנתן בי אמון. אני לא לוקח את זה כמובן מאליו. אלה כספי חסכונות שמושקעים יחד איתי ואת הדבר הזה אני רואה כל הזמן לנגד עיני וזו האחריות שלי". כך אמר הבוקר (ד') בוועידה הכלכלית הלאומית 2018 של כלכליסט מוטי בן משה. בשיחה עם כתב "כלכליסט" גולן חזני התייחס בעלי אקסטרה הולדינגס, אלון רבוע כחול ואפריקה ישראל להשקעתו בחברת הנדל"ן אפריקה ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

 

 

לא ראיתי הרבה אנשים שחיזרו אחרי האישה שלהם כמו שאתה חיזרת אחרי אפריקה ישראל.

"דבר ראשון, יש לי אישה אחת כבר 20 שנה. לגבי העסקה - אתה אומר להוט, אני מגדיר את זה כנחוש. אני חושב שאפריקה היא אחת מחברות הנדל"ן כפלטפורמה הכי טובה במדינת ישראל. שבעצם מכסה הרבה מאוד תחומים. בכל שרשרת המזון - החל מקבלנות, יזמות, בנייה, נכסים מניבים ועוד. ביחד עם אלון רבוע כחול שאותה אני מחזיק נדע להציף ערך טוב למשקיעים".

אפריקה זה נדל"ן והיום אתה מחזק גם בדור אלון שהיא אנרגיה, נעמן שזה קמעונאות - מה האסטרטגיה שלך לשתי החברות הגדולות האלה?

"כפי שהצהרתי, אני פועל למצב את הקבוצה כקבוצת החזקות תפעולית שמתמקדת בנדל"ן, תשתיות, אנרגיה וקמעונאות. יום אחרי רכישת אפריקה כ-80 אחוז מהפעילות בארץ הולכת להתמקד בתחום הנדל"ן. זה יהיה דרך מספר חברות ונדע לייצר ולמזג את הסינרגיה בין החברות. יש להן הרבה נכסים. צד נוסף זה תחום האנרגיה - אני מתכוון להמשיך לפתח את פעילות ייצור האנרגיה בישראל, אנחנו מושקעים בשתי תחנות כוח ואנחנו נמשיך לפעול ולהתפתח בתחום. ככל שהרגולציה בארץ תתפתח לשם, אני בהחלט אשמח להרים את הכפפה ביחס למה שאנחנו עושים בחול. שם אנחנו מספקים חשמל וגז לצרכנים פרטיים - למעלה מ-1.5 מיליון בתי אב, סדר גודל של חברת חשמל בארץ. מחזור של 1.5 מיליארד יורו, ויש שיגידו - די רווחיים. ככל שהתחום יתפתח בארץ, נהיה שם".

"אני רוצה להתייחס לדור אלון כתחום להפצת ערך. לפני שעברה לשליטתי הרוויחה 31-41 מיליון שקל בשנה. מאז שהשליטה עברה אליי יש צמיחה של 300% רק ב-2017. עברנו ל-104 מיליון שקל. השנה בחציון עברנו את ה-105 מיליון שקל. זה בא מהצפת ערך וניהול ממוקד. אם בניהול הגז הביתי והקמעונאות או הנדל"ן ותחנות הכח. ויצירה של מנועי צמיחה חדשים. מאמין שנעשה את זה בכל הקבוצה".

אתה שותף עם הגינדים בקניון TLV, רואים הפסד, השבוע מחקתם 80 מיליון שקל מהשווי של הקניון. הוא יתרומם?

קניון TLV, הוא לטעמי אחד מהיפים ביותר במדינת ישראל. לטעמי גם היפה ביותר בישראל. על כל קניון בישראל אומרים בהתחלה שהוא כישלון: עיר ימים, שבעת הכוכבים, עזריאלי וכו'. שנתיים ראשונות של כל קניון זו תקופת הרצה. מה גם שבקניון הזה הוא באזור בנייה מסיבי. כל אזור מרכז תל אביב עובר תנופת בנייה והאזור הזה במיוחד. לב תל אביב, 2,500 יחידות דיור, חלקן בבנייה וחלקן מאוכלסות על הקניון ברדיוס של 50-100 מטר עוד אלפי יח"ד שייבנו ליד הקניון. עוד מאות אלפי מטרים של שטחי משרדים. שתי תחנות רכבת קלה - קרליבך שמחובר לקניון ויהודית בשני הפתחים. תחנות רכבת שיובילו עשרות אלפי נוסעים כל היום. בנדל"ן צריכים להתמקד ב-3 דברים: מיקום, סבלנות וחזון. מיקום מצוין, סבלנות בע"ה יש לי וחזון גם".

נראה רווח מהקניון הזה?

"השאלה מה זה רווח. הלא הפסיד תפעולית. הוא עבר הפחתה בשווי. הקניון הוא תזרימי חיובי. ביחס לשנה שעברה, רואים צמיחה 20-30 אחוזים כל חודש במספר הלקוחות"

מימין: כתב "כלכליסט" גולן חזני בשיחה עם מוטי בן משה. "אם מישהו אומר שאני עוף מוזר - שיבושם לו", צילום: עמית שעל מימין: כתב "כלכליסט" גולן חזני בשיחה עם מוטי בן משה. "אם מישהו אומר שאני עוף מוזר - שיבושם לו" | צילום: עמית שעל מימין: כתב "כלכליסט" גולן חזני בשיחה עם מוטי בן משה. "אם מישהו אומר שאני עוף מוזר - שיבושם לו", צילום: עמית שעל

אתה לא מתערבב, לא איש עסקים טיפוסי. לא רואים אותך באירועים ובאירועי ספורט. אתה עוף די מוזר.

"אני לא מתעניין בספורט. מה לעשות לא מעניין אותי. האם זה הופך אותי לעוף מוזר? אם מישהו אומר שכן - שיבושם לו. אמרו שהגעתי לאי.די.בי שאני רוצה להיות נוחי הבא. הוכחתי שאני לא בן אדם מוחצן, לא מחפש. חי חיים צנועים גם לפני וגם אחרי. למה הגעתי לכאן? בסופו של דבר, השקעתי מאז אי.די.בי כ-1.5 מיליארד שקל.

"ב-2012 התארחה בביתי בערב שישי, אחותי היקרה. כאן בארץ. שאלה את בניי שהיו בני 12, היום בני 17.5. מה רוצים לעשות שיגדלו? שניהם קפצו - 'רוצים לעבוד עם אבא'. הם כבר התחילו לחלק את העסקים ביניהם. תקשורת-אנרגיה. אחד אמר 'אני לא רוצה לעבור לחו"ל כל שבוע ולחזור בסוף שבוע'. אני גאה בילד שלי. באותו ערב כשאשתי ואני עלינו לחדר שינה אמרתי שאולה צריך לעשות מחשבה מחודשת ואולי לפזר את העסקים גם בישראל. עיקר העסקים שלי בחו"ל. משם הבאתי את הכסף. אני לא משקיע רק במדינת ישראל. הכול עשיתי ללא מינוף וחוב. הכל מרווחיות תזרימית בחו"ל.

"אקסטרא אנרג'י, פעילות שחגגנו 10 שנים להיווסדה. בשוק האנרגיה בגרמניה יש כ-1,100 ספקי אנרגיה. השוק תחרותי מאוד. אנחנו אחד הדיסקאונטרים המובילים בשוק. 95% מהספקים מפסידים כסף. אנחנו עובדים על EBIT שבין 10-12 אחוזים. על מחזור של מיליארד יורו. אז משם הכסף. לא לקחתי כסף מאף אחד. ההשקעה באי.די.בי אמנם לא היתה מוצלחת. אבל בסופו של דבר לא הפסדתי כסף של אף אחד. אבל קמתי והתאוששתי".

השבוע התבשרנו שדנקנר נכנס ל-3 שנים לכלא. מניח שעקבת.

עקבתי. אני לא בקשר עם נוחי. מה שאני יכול להגיד ברמה האישית זה מקרה עצוב. אם מישהו חשב שאני אשמח לאיד - אני לא שמח לאיד. לראות בן אדם במקום שהיה והגיע לאן שהגיע זה מקרה עצוב. ברמה האישית אני מאחל לו רק בריאות אושר ושנה טובה".

נכנסת להשקעה עם אדוארדו אלשטיין ואחרי שנה-שנה וחצי החלטת לקום ולצאת עם הפסד של חצי מיליארד שקל. מה היה שם? חשבת שתרוויח? אי.די.בי נראתה משהו חסר סיכוי.

"הפסדתי חצי מיליארד שקל. זה לא הפסד קל או פשוט. זה כסף שלי לא לקחתי מאף אחד אחר. כסף שהרווחתי תזרימית. הסיבה שחטפתי - בגלל שהגענו למבוי סתום ניהולי שבסופו של דבר או שאני או שהוא נשאר. יודעים מה התוצאה. אין לי שום ביקורת. האם חשבתי שההשקעה יכולה להצליח? בחוכמת הבדיעבד קל לשפוט כל השקעה. יצאנו מאיזה כנס ואמרת (לגולן) שקיבלת טלפון ממוסדי שהמליץ לי לברוח (מרבוע כחול), אני לא מופסד על ההשקעה הזאת - אני מורווח חצי מיליארד שקל. גם על אי.די.בי אפשר היה להרוויח".

מוטי בן משה. "שוק ההון נתן בי אמון", צילום: עמית שעל מוטי בן משה. "שוק ההון נתן בי אמון" | צילום: עמית שעל מוטי בן משה. "שוק ההון נתן בי אמון", צילום: עמית שעל

איך?

"בכמה דרכים. חיזוק ההון העצמי של החברה. אבל זה לא היה מספיק. היה צריך להיות מלווה בהפחתת חוב יותר משמעותית דרך מימושים, ולא רק דרך הזרמות. הקבוצה הלכה והתמקדה בלהיות קבוצת אחזקות ריאלית ולא פיננסית. לא שכלל חברה לא טובה או ברת השבחה, חשבתי שבפעילות העסקית היה צריך להתמקד במכירת כלל ביטוח. תחשבו שאי.די.בי ב-2014 היתה מוכרת את כלל ביטוח, היתה מפחיתה 3 מיליארד שקל מהיקף החוב, והיתה חוסכת עלויות מימון של 750 מיליון עד מיליארד שקל ולא רק שם. אם מסתכלים על שופרסל כדוגמה, שופרסל ביום הראשון שנכנסתי אליה התוותי את מה שאני חושב שהאסטרטגיה צריכה להיות - הקטנת שטחי המסחר, הגדלת האונליין והגדלת תחום הפעילות לאספקה של הול-סייל למכולות וכו'. חייב לציין ששופרסל עושה עבודה מצוינת. העבודה של איציק אברכהן. זה היה חלק מהאסטרטגיה שלי. תשאלו את איציק מה אני חשבתי. אבל בסופו של דבר אני לא שם בשנתיים וחצי האחרונות ומכיר ומוקיר את העבודה שאיציק עשה. זו השבחה תפעולית בעסק שמציפה ערך. רוצה להגיד שבסופו של דבר כשבאים ומסתכלים ונכנסים להשקעה מעין זאת, בודקים את יכולת הצפת הערך מנכסי הבסיס. כשאני נכנס יש לי תוכנית סדורה. באי.די.בי במבנה הניהולי שנוצר, יכולת ההשפעה שלי לא יכולה להיות מוצפת ולכן החלטתי לחתוך.

אתה קונה את אפריקה עם מינוף, מביא 400 מיליון שקל מהבית ולוקח מיליארד שקל חוב? לא גורם לך לחשוש להגיע למצב שטייקונים הגיעו לפניך?

"העסקה היא 2.3 מיליארד שקל. מתוכם - 250 מיליון שקל זה מזומן בקופת אפריקה השקעות, כסף שלהם. זו תמורה שלהם. העסקה בנטו היא 2 מיליארד שקל. אבל יש מינוף. היקף ההזרמות שאני מביא לאפריקה השקעות ורבוע כחול מגיע ל-850 מיליון שקל. ולא 400 מיליון שקל. חלק מהעסקה מבוצעת מחברה ציבורית שאמנם תיקח חוב אבל לא מתחיל מאפס.

"יש באלון ריבוע כחול נכסים. בסופו של דבר היקף המינוף יגדל במיליארד שקל, אבל גם היקף הנכסים יגדל בהתאם. ה-TLV יגדל בתוך פחות משנה אל מתחת ל-50%. לכך אפעל ואייצב את החברה. הכסף שמושקע הוא הכסף שלי. השותפים שלי כאן זה שוק ההון שנתן בי אמון. אני לא לוקח את זה כמובן מאליו. אלה כספי חסכונות שמושקעים יחד איתי ואת הדבר הזה אני רואה כל הזמן לנגד עיני וזו אחריות שלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
מענין !
אני עוקב מהיום הראשון שבן משה פרץ לכותרות לתודעה ,נכון שבהתחלה כולם הרימו גבה ואולי בצדק ,מאיפה בא הבחור הזה ורוצה להזרים כסף.מיותר לציין שבאותה תקופה כל ההון היה נתון בידי כמה משפחות וזה קצת מפריע שמגיע משהו שהוא בלשון המעטה אואטסיידר . אני חושב שהוא עשה מהלכים מאוד יפים וגם הוכיח את יכולתו גם הפיננסית וגם כמתווה דרך . אני מאחל לו שיצליח ויעשה חיל . חבל שלא באים עוד אנשים כאלה שממש מכניסים את היד לכיס שלהם ולא לכיס של הציבור כדי לממן רכישות או הגדלת תזרים . כל הכבוד !
Dan  |  05.09.18