אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שריל סנדברג בסנאט: "אנחנו חוסמים כיום מיליוני ניסיונות לייצר חשבונות פיקטיביים" צילום: מסך משידור ישיר של CSPAN ביוטיוב

שריל סנדברג בסנאט: "אנחנו חוסמים כיום מיליוני ניסיונות לייצר חשבונות פיקטיביים"

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק מעידה בנושא ההשפעה של רוסיה על הבחירות בארה"ב. ג'ק דורסי מנכ"ל טוויטר מעיד גם כן על הצעדים שבהם נקטה החברה כדי לפתור את בעיות החשבונות המזויפים והפצת תכנים שקריים

05.09.2018, 19:26 | רפאל קאהאן

"לפייסבוק תפקיד חשוב בדמוקרטיה שלנו, ואנחנו רואים מה יכול לקרות כשהשירות מנוצל לרעה", כך פתחה היום (ד') שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, את עדותה בפני ועדת המודיעין של הסנאט. "רוסיה כבר הוכיחה שהיא מעוניינת להשתמש בשירות שלנו כדי להתערב בנעשה בבחירות".

קראו עוד בכלכליסט

סנדברג נדרשה להעיד במסגרת השימוע הרביעי שמתקיים בנושא ההשפעה של רוסיה על הבחירות בארה"ב.

במקביל לסנדברג, הופיע בוועדה גם ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר, שגם הוא נדרש להסביר לחברי הוועדה מה הצעדים שבהם נקטה החברה כדי לפתור את בעיות החשבונות המזויפים והפצת תכנים שקריים.

החברה השלישית שנדרשה לשלוח בכיר להעיד הייתה גוגל, אך המושב שהוכן לה נותר ריק משום שסירבה לאפשר למנכ"ל גוגל או למנכ"ל אלפבית להעיד. במקום זאת הציעה לשלוח את יועצה המשפטי - אך נדחתה.

מימין: ג מימין: ג'ק דורסי ושריל סנדברג | צילום: מסך משידור ישיר של CSPAN ביוטיוב מימין: ג

סנדברג היתה הנמרצת בין השניים והרבתה לצטט מספרים ומהלכים קונקרטיים. "הכפלנו את מספר האנשים שעובדים להגן על המשתמשים וכעת הם מונים 20 אלף עובדים", הסבירה לחברי הוועדה. היא גם התגאתה בטכנולוגיה של פייסבוק והוסיפה שכ-80% מהתכנים שהורדו בחודשים האחרונים זוהו על ידי הטכנולוגיה עוד לפני שדווחו על ידי משתמשים.

"אנחנו חוסמים מיליוני ניסיונות לייצר חשבונות פיקטיביים כיום. נלחמים בפייק ניוז ומנסים להגביר את הנראות של תכנים אמיתיים ודורשים זיהוי רשמי של כל בעל חשבון או דף בעל היקף חשיפה גבוה", פירטה את הצעדים שנקטה החברה. עוד הוסיפה שבאוגוסט הורדו 650 דפים וחשבונות מאיראן ורוסיה שעברו על כללי הקהילה.

שריל סנדברג היום בסנאט, צילום: מסך משידור ישיר של CSPAN  ביוטיוב שריל סנדברג היום בסנאט | צילום: מסך משידור ישיר של CSPAN ביוטיוב שריל סנדברג היום בסנאט, צילום: מסך משידור ישיר של CSPAN  ביוטיוב

מנגד, מנכ"ל טוויטר דורסי נראה הרבה פחות נמרץ. הוא קרא את דבריו מהסלולר שלו, לעומת סנדברג שדיברה באופן חופשי. כמו סנדברג הוא גם ציטט מספרים ומהלכים שהרשת החברתית ביצעה: "הכפלנו את כמות החשבונות שנמחקים על עבירות תנאי שימוש; אנחנו מנסים ופתוחים לשתף פעולה עם חברות אחרות בתחום שלנו כדי למנוע הפצה של מידע שגוי".

 ג ג'ק דורסי בסנאט | צילום: מסך משידור ישיר של CSPAN ביוטיוב  ג

טוויטר אולי כוללת מספר משתמשים נמוך יותר מפייסבוק אך היא משמשת יותר ככלי תקשורת מיידי להפצה של תכנים ודעות מאשר פייסבוק. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הוא ההוכחה להיקף ההשפעה שיכול להיות לציוץ בה. עם זאת דורסי הסביר שהחברה משקיעה הרבה יותר מבעבר בניטור של תכנים ובצמצום הפעולה של בוטים, חשבונות אוטומטיים שמפיצים תכנים באופן נרחב כדי להגביר את הנראות שלהם.

גם סנדברג וגם דורסי הסבירו שאין לחברות בעיה לשתף פעולה בנושא המניעה עם גורמים זרים או אפילו חברות מתחרות. עם זאת הם לא נקטו אחד בשמו של מתחרהו בצורה ישירה. היחיד שהצליח לגרום לשריל סנדברג להזיע ולנוע באי-נחת היה הסנאטור הדמוקרטי רון וויידן שידוע בביקורתו על תעשיית הטכנולוגיה ושעומד מאחורי חוק נייטרליות הרשת הראשון של אובמה.

וויידן שאל האם פייסבוק תהיה מוכנה לחשוף לציבור את היקף שיתוף הפעולה שלה עם ZTE ו-וואווי לציבור ולעבוד עימו על דרכים להגביל את היכולת של שתי החברות לחדור לפרטיות של אזרחי ארה"ב. סנדברג גמגמה מעט אך הסכימה לשתף עם הסנאטור את המידע הנדרש ככל שתוכל ולבדוק איזה חלק ממנו ניתן לחשוף לציבור.

בסך הכל השאלות שהועלו בדיון חפפו מאוד את רוב המידע שכבר פורסם על הפעולות שננקטות בידי הרשתות החברתיות כדי למנוע את ההתערבות הרוסית בבחירות ולהילחם בתופעות שליליות. בין השאר נדרשה סנדברג להסביר האם המקרה של מיאנמר טופל, כפי שאמר מארק צוקרברג בעבר וכפי שחזרה אף היא בעדויות קודמות, היא התנצלה והסבירה שהחברה היתה יכולה לעשות יותר ושכעת היא מגבירה את הפעילות שלה.

אחת הביקורות כלפי חברי הקונגרס והסנאטורים שנוהגים לדרוש דין וחשבון מפייסבוק, טוויטר או דומותיהן, היא שהם אינם מנוסים או מבינים את עולם הטכנולוגיה והאינטרנט. על פי חלק מהשאלות שהועלו ושנראו כמלטפות ביחס לאלה שהופנו בשימוע הראשון לצוקרברג, השימוע הנוכחי אכן נראה שחוזר על מה שכבר נאמר. עם זאת המניות של פייסבוק וטוויטר לא הפסיקו לאבד גובה במהלכו, אך ככל הנראה יחזרו למסלולן הרגיל בסגירת השימוע בהמשך היום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות