אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החוקים הפופוליסטיים ששעלולים לשתק את הכלכלה צילום: אוראל כהן

החוקים הפופוליסטיים ששעלולים לשתק את הכלכלה

מהצעת החוק "הקפיטליזם האחראי" ועד קביעת הדירקטורים בידי העובדים: גל החקיקה ורגולציית היתר, שהחל לאחר המשבר העולמי משנת 2008, ממשיך לאיים על העשייה הכלכלית

07.09.2018, 07:35 | דוד חודק
גל של חוקים ורגולציה, שהחל במשבר ב-2008 ונמשך עד היום, מאיים לשתק את החברות והכלכלה. למשל, רק לאחרונה הוגשו מספר הצעות חוק בארה"ב שעלולות להגביל את פעולת החברות, ואף לבלבל אותן.

 

 

קראו עוד בכלכליסט

חוק הקפיטליזם האחראי

לאחרונה, הציגה הסנטורית האמריקאית חברת המפלגה הדמוקרטית - אליזבט וורן, הצעת חוק שכותרתה היא "קפיטיליזם אחראי". הצעת החוק נועדה להטיל על חברות אמריקאיות, שהיקף פעילותן המסחרי (הכנסות) הוא מעל מיליארד דולר, אחריות מוגברת ליצירת "תועלת ציבורית כללית" (General Public Benefit). הצעת החוק חלה על כל חברה שהתאגדה בארה"ב ולא רק על חברות ציבוריות.

התועלת הציבורית הכללית מוגדרת בהצעת החוק, כהשפעה מהותית חיובית על החברה (Society) כתוצאה מעסקיה של החברה בכללותם. זוהי הגדרה לא ברורה, שמתאימה לדיון פילוסופי.

ההצעה כוללת רשימת נושאים שעל נושאי המשרה והדירקטוריון לשקול כשהם ממלאים את תפקידם ובאים לבחון את טובת החברה. הצעת החוק מטילה עליהם את החובה לכוון את עסקיה וענייניה של החברה באופן ש:

עובדים (אילוסטרציה). מעבר מהעדפת האינטרסים של בעלי המניות והשאוותם לאינטרסים של העובדים ומחזיקי עניין אחרים, יבלבל וישתק את החברות, צילום: שאטרסטוק עובדים (אילוסטרציה). מעבר מהעדפת האינטרסים של בעלי המניות והשאוותם לאינטרסים של העובדים ומחזיקי עניין אחרים, יבלבל וישתק את החברות | צילום: שאטרסטוק עובדים (אילוסטרציה). מעבר מהעדפת האינטרסים של בעלי המניות והשאוותם לאינטרסים של העובדים ומחזיקי עניין אחרים, יבלבל וישתק את החברות, צילום: שאטרסטוק

- תפעל ליצירת "תועלת ציבורית כללית".

- תאזן בין אינטרסים כספיים של בעלי המניות לבין טובת כל מי שמושפע מהותית מהתנהגות החברה.

בכל הקשור לביצוע מטרות אלו, עליהם לשקול את ההשפעה של מעשה או מחדל של החברה על בעלי המניות, כלל העובדים, ספקים, לקוחות, וככלל היבטים קהילתיים, חברתיים, וכן נושאי סביבה מקומיים וגלובליים. יתרה מכך, הצעת החוק שוורן הגישה קובעת כי אין דרישה לתת העדפה לזה על אחר מתוך רשימת השיקולים; כלומר, כל השיקולים שווים בדרגת חשיבותם.

תגמול הוני לדירקטורים ונושאי משרה אחרים

הצעת החוק קובעת כללים מחייבים ביחס לתגמול דירקטורים ונושאי משרה באמצעות ניירות ערך בהתאם לכללים דירקטורים, ומנהלים לא יוכלו למכור או לשעבד מניות שקיבלו בחברה במשך 5 שנים מיום העסקתם, אלא בעת מכירת החברה, בכפוף לחריגים מסוימים.

בחירת דירקטורים מקרב העובדים

הצעת החוק קובעת שלפחות 40% מהדירקטורים בחברות אמריקאיות גדולות ייבחרו על ידי עובדי החברה. נושא זה הוא עניין לניתוח בפני עצמו.

הצעת חוק זו שהוגשה במכה של מדינת השוק החופשי, מדאיגה. זהו נסיון לרתום את מנועי השוק החופשי (החברות העסקיות) למושגים ערטילאיים של יצירת תועלת ציבורית כללית. יתר על כן, הצעת חוק זו משנה את מטרת החברה הקלאסית, שהינה יצירת תשואה מירבית לבעלי המניות במסגרת החוק. מעבר זה מהעדפת האינטרסים של בעלי המניות והשאוותם לאינטרסים של מחזיקי עניין רבים בחברה (נושים, ספקים, לקוחות, עובדים, הסביבה, הקהילה), תיצור בלבול ושיתוק של החברות העסקיות המהוות את מנועי הכלכלה החופשית.

החברה, שבעליה מוגבלים באחריותם, היא כלי משפטי מרכזי לעשיית עסקים בעולם כולו. המשקיעים בחברה הם בעלי מניות שעבורם החברה אמורה להשיג תשואה מירבית. השוואת האינטרס של בעלי המניות בחברה לכל שאר מחזיקי העניין בה, תיצור מצב של עמידת החברה בדילמה משפטית – את האינטרס של מי עליי לשרת מכל מחזיקי הענין? כידוע, מרכבה שרותמים אליה סוסים שמנסים לדהור לכל הכיוונים במקביל, עומדת במקום.

תנו לעסקים לנצח במסגרת מומחיותם

אני מניח ומקווה שהצעת החוק לא תעבור בארה"ב. צריך לתת לשוק, ליוזמה החופשית ולחברות העסקיות להמשיך ליצור עושר וצמיחה במסגרת החוקים הקיימים. פעילות עסקית זו משרתת את הכלכלה ואת החברה (Society) בכללותה. קיימים עיוותים במנגנוני השוק והכלכלה ויש לתקנם באמצעות חקיקה רגילה העוסקת בתחומי התחרות, הגנה על עובדים, הגנה על נושים ועל הסביבה ולהימנע מיצירת בלבול ומבוכה שיפגעו בסופו של דבר בכלכלה.

סבורני, שיש לתת לכל אחד לפעול ולמצות את יכולותיו בתחום התמחותו. חברות עסקיות מתמחות ביזום עסקים וניהולם למטרות רווח. לעומת זאת, פרלמנטים מחוקקים חוקים ורגולטורים ורשויות אוכפים נורמות מחייבות על כל האזרחים והתושבים, לרבות על חברות עסקיות. אין מקום לבלבול יוצרות. תנו לעסקים ולחברות העסקיות להרוויח במסגרת החוק ולשלם מיסים ואת היתרה יעשו האחראים לכך, כל אחד בתחומו.

עו"ד חודק הוא ראש משרד עורכי הדין גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג, שנהב ושות' GKH.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
די כבר חודק רד מאיתנו צא מחיינו
אתה והרם כספים והפיני רובינים, האמיתיים והוונביז. אתם מתפרנסים כבר שלושים ארבעים שנה מלאיים עלינו שאם לא נתרפס בפני הטייקון הזה הוא ייעלב ויעבוד רק בחו"ל, ואם הטייקון ההוא לא יקבל מה שהוא רוצה יהיה כאן איום ונורא. אתה נלחמת כאריה לא רק במלחמה ההיא, אלא גם נגד חוק הריכוזיות. היום אנחנו יודעים שהחוק הזה הציל אותנו מהפיכה לרפובליקת בננות-אוליגרכית או לפחות קצת האט את התהליך. עכשיו אתה מאיים בשיתוק הכלכלה אם יקודמו רגולציות חדשות שבאות לרסן את הכח של בעלי ההון על יתר השותפים במשחק הכלכלי. די, נמאסת כבר. על איזו "עשיה כלכלית" אתה מדבר? על ההזויה ששומעת קולות ומקבלת תקשורים או על הרמאי שהולך לבית סוהר סוף סוף עוד חודש? לא הם ולא אף אחד מחבריהם תרמו למשק שלנו ולו מקום עבודה אחד. להשחית את ההסתדרות הם כן הצליחו. די כבר, חודק, די כבר, תשתוק
זגונה  |  08.09.18
1.
צודק כותב המאמר
יצירת רווחים מקסימאליים לבעלי החברה, תוך הרס הסביבה, הרג ישיר ועקיף של אנשים, בגלל חיסכון בעולויות ציוד בטיחות, בגלל השפעות רעלים, ובגלל חוסר הכשרה. זה הדבר הנכון ביותר לבעלים של החברות. לעומת זאת - התחשבות בכל "בעלי העניין" ה"ערטילאיים" וה"פילוסופיים", כמו עובדי החברה, כמו התושבים הגרים בסביבתה, כמו כל מיני משאבי טבע וסביבה, זה דבר שעולה כסף, וכנראה לא מעט. זה מפריע להשאת הרווחים הגבוהים ביותר. לשפוך כספית לנהר, לשפוך חומרי הדברה לים, לערבב חומרים רעילים עם אדמת הפארק - זה הרבה יותר זול, ומאפשר רווחים גדולים הרבה יותר.
המגיב  |  08.09.18