אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר: הגירעון בחודש אוגוסט טיפס ועמד על 2.5% צילום: עמית שעל

האוצר: הגירעון בחודש אוגוסט טיפס ועמד על 2.5%

ההערכות הן כי בחודש הבא הגירעון אף יחצה את רף ה-3%. סך ההכנסות ממסים עמדו באוגוסט על 24.4 מיליארד שקל, וכאשר מנכים את ההכנסות החריגות בשנה שעברה מדובר בגידול של 4%

06.09.2018, 19:20 | עמרי מילמן

הגירעון ל-12 החודשים האחרונים זינק מ-2.1% בחודש יולי ל-2.5% בחודש אוגוסט, כך עולה מדו"ח ביצוע התקציב לחודש אוגוסט שמפרסם היום (ה') האוצר.

במשרד היו ערוכים לזינוק שכן עם התקדמות השנה, החודשים בהן ההכנסות היו גבוהות יחסית בשנה שעברה יוצאים מהחישוב השנתי ונכנסים חודשים "רגילים". בחודש אוגוסט שעבר נכנסו הכנסות חריגות בעקבות מכירת מובילאיי לאינטל ומבצע מס הדיבידנד. ההערכות הן כי בחודש הבא, כאשר הכנסות אלה ייצאו מהחישוב של הגירעון ל-12 החודשים האחרונים, הגירעון אף יחצה את רף ה-3%. הדבר צפוי לגרום מבוכה למשרד האוצר, שכן למרות שלאורך השנים הגדיל שר האוצר משה כחלון את יעד הגירעון השנתי מעבר למתווה היורד שנקבע בעבר בחוק, הוא הקפיד לשמור עליו מתחת ל-3%.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

סך ההכנסות ממסים עמדו בחודש אוגוסט על 24.4 מיליארד שקל, וכאשר מנכים את ההכנסות החריגות בשנה שעברה מדובר בגידול של 4%. בראייה שנתית עמדו ההכנסות ממסים מינואר ועד אוגוסט על 207.6 מילארד שקל, זאת לעומת 204.2 מיליארד בתקופה המקבילה ב-2017. מדובר על גידול בשיעור של 1% זאת כאשר מאז 2013 ועד שנה שעברה עמד שיעור גידול ההכנסות ממסים השנתי בממוצע על 6%. במיסוי מקרקעין נרשמה ירידה של 3%, בעיקר בגלל ירידה בהכנסות ממס שבח שעמדה על 11% המבטאת פחות מכירות מצד משקיעים (או מכירות של דירות זולות יותר מצד משקיעים), זאת לעומת עלייה של 2% במס רכישה.

גם הוצאות הממשלה הגבוהות יוצרות לחץ המגדיל את הגרעון. לפי נתוני האוצר, הוצאות המשרדים האזרחיים היו אמורות לגדול בשיעור של 5.3% ובפועל הן גדלו ב-7.5%. משרד הביטחון היה אמור לצמצם את ההוצאות שלו ב-0.5% אולם בפועל הגדיל אותן ב-5.6%. בעוד שלאורך השנה משרד האוצר ציין בכל חודש כי הוא עוקב אחרי ההוצאות של מערכת הביטחון וכי הן לא אמורות לחרוג בסופו של דבר ממסגרת התקציב, ההתחייבות הזו כבר ירדה מהדיווח כעת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
תביא דירה מחו"ל בפחות מ 75 דולר
תהייה פטור ממע"מ. מה גם - שכל שטויותיך, שטויות הן. יש מוצרים שאפשר לקנות בארה"ב, ובסין, וגם אם תוסיף להם את דמי המשלוח, המע"מ, עמלת שחרור מהמכס, עמלת "הקצאת אשראי", וכל התוספות החביבות של החברות שמביאות את המוצר לארץ ומעבירות אותו במכס, עדיין תחסוך 30-50 אחוז, כך שהמע"מ הוא לא הבעייה, אלא חזירותם של היבואנים ובעלי רשתות השיווק והחנויות.
המגיב  |  08.09.18
4.
שפוטרים שחקן אחד ממעמ
את האון ליין לא רק שזה מחסל יצרנים מקןמים ומחריב את הקמענות פה. זה אובדן ישיר ממעמ של 4 מילארד שח שרק גדל. כסף שכולו עובר לסין וחסר פה מאד. אבל זה גם אובדן של מס הכנסה ארנונה וחיסול עסקים במעגל השני . לדוגמא מסעדה שמכרה אוכל לגזרני אופנה . למה לתת פטור ממעמ דוקא על אופנה מחול ולא לדירה ראשונה לזוג צעיר. מה הרעיון. כחלון מוביל אותנו למיתון
דני  |  07.09.18
לכל התגובות