אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל אופקו פיליפ פרוסט מואשם בהרצת מניות - החברה התרסקה ב-18% בנאסד"ק והמסחר בה הופסק

מנכ"ל אופקו פיליפ פרוסט מואשם בהרצת מניות - החברה התרסקה ב-18% בנאסד"ק והמסחר בה הופסק

אופקו נסחרת גם בבורסה בתל אביב; לפי התביעה שהגישה רשות ני"ע האמריקאית, קבוצה של 10 משקיעים, בהם פרוסט, לשעבר יו"ר טבע, הריצה מניות של כמה חברות - וגרפה רווח של 27 מיליון דולר לאורך כחמש שנים; באופקו תוקפים את הרשות וטוענים שהתביעה כוללת אי דיוקים רבים

07.09.2018, 23:35 | שירות כלכליסט

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון של כלכליסט

מניית חברת הביומד אופקו צנחה הערב (ו') ב-18% בבורסת נאסד"ק והמסחר בה הופסק. החברה נסחרת גם בבורסת תל אביב. ברקע לצניחה: הודעת רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) כי הגישה לבית משפט פדרלי במנהטן כתב אישום נגד קבוצה של 10 משקיעים, בהם מנכ"ל אופקו פיליפ פרוסט (לשעבר יו"ר טבע) ואיש העסקים בארי הוניג, בגין ביצוע מניפולציה במחירי מניות לאורך כחמש שנים. התביעה הוגשה גם נגד 10 חברות.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הודעת הרשות, קבוצת המשקיעים מדרום פלורידה, בהובלת הוניג, רכשה כמויות גדולות של מניות של שלוש חברות, וקיבלה הנחות גדולות; לאחר מכן, גרמו המשקיעים לעלייה במחיר המניה באמצעות מסחר מניפולטיבי ופרסומים באתרים שונים כמו Seeking Alpha, וכן צעדים לא חוקיים אחרים. לפי הודעת הרשות, מדובר ב"מקרים קלאסיים של הונאה בסגנון pump-and-dump", כשהוניג עומד בראשה ומבצע את התיאומים עם השותפים האחרים בה. לפי הרשות, הפעולות המיוחסות "גרמו נזק משמעותי למשקיעים שנותרו עם מניות חסרות ערך".

 "פיננשל טיימס" פרסם הלילה כי שתיים מהחברות המדוברות הן MabVax Therapeutics ו- Biozone, כך לפי הכותרות החלקיות שפורסמו ב-Seeking Alpha המצוינות בכתב האישום. שתי הכתבות, שנכתבו על ידי נאשמים בתביעה, קידמו את האינטרסים של אופקו בחברות. החברה השלישית שהייתה מעורבת בתרמית היא ככל הנראה MGT קפיטל אינווסטמנטס, חברת אבטחת סייבר שהייתה בעבר בבעלות ג'ון מקפי, היזם השנוי במחלוקת שעומד מאחורי תוכנת האנטי וירוס מקפי. הוא עזב את החברה בינואר השנה לאחר שפרש כבר באוגוסט מתפקיד המנכ"ל. לפי התביעה, הונינג ושלושה נאשמים נוספים, לא כולל פרוסט, ניצלו את מעורבותו של מקפי ב-MGT כדי להעלות את שווי המניות של החברה.

פיליפ פרוסט, צילום: יובל חן פיליפ פרוסט | צילום: יובל חן פיליפ פרוסט, צילום: יובל חן

בסך הכל, בעקבות פעולות אלה גרפה קבוצת המשקיעים רווח של 27 מיליון דולר בשנים 2013 עד 2018. לפי ההערכות, פרוסט בן ה-82, שהונו האישי מוערך ב-2.6 מיליארד דולר, גרף לכיסו 1.1 מיליון דולר בעקבות ביצוע ההונאה. הוא מואשם כי השתתף בלפחות שתיים משלוש הרצות המניות.

אופקו מסרה בתגובה כי "ה-SEC לא הגישה התראה לפני הגשת התביעה, שכוללת אי דיוקים חמורים. אם ברשות ני"ע היו מצייתים להליכים שהם קבעו, אופקו ופרוסט היו שמחים לספק להם מידע שהיה עוזר לענות על כמה מהשאלות שעלו בתביעה, כך שניתן היה למנוע את הגשתה. אופקו ופרוסט תמיד התגאו בכך שהם מצייתים לנהלי השקיפות הפיננסית בסטנדרטים הגבוהים ביותר, והם בטוחים שברגע שתושלם חקירה הולמת ועובדות המקרה ייחשפו לגמרי, הפרשה הזו תסתיים לטובה". החברה הוסיפה כי התביעה לא כוללת שום האשמות בנוגע להתנהלות הפיננסית של אופקו, להצהרות הפיננסיות או להתנהלות העסקית של החברה. הוניג לא מסר תגובה לדברים.

רוברט לאד, מנכ"ל MGT ואחד הנאשמים בפרשה, לא הגיב לדברים. התביעה אינה מייחסת למקפי או לחברות שהמניות שלהם היו מעורבות, מעשים לא חוקיים.

  

אופקו נרשמה למסחר בבורסה בתל אביב ב־2013 לאחר מיזוג עם חברת פרולור הישראלית. באפריל השנה הודיעה כי תעזוב את הבורסה - אך כעבור שבועיים הודיעה כי משכה את בקשתה להימחק מהבורסה. פרוסט שימש כיו"ר טבע במשך יותר מארבע שנים עד עזיבתו בדצמבר 2014.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
האם בוצעה לכאורה תרמית ומניפולציה במניית אופקו ?
האם בוצעה על ידי פרוסט וחבריו לכאורה תרמית במניות אופקו בת"א ? לקראת אפריל הודיעו אופקו ופרוסט על יציאת המניה מהמסחר במדדי ת"א. המשמעות - הלקוחות המוסדיים הגדולים נאלצו למכור ולהיפטר ממניות אופקו, שמהוות חלק מהמדדים המובילים - מדד ת"א 35 ומדד ת"א 125. כתוצאה מכך - מחיר מנית אופקו התרסק בעשרות % והגיע לכ - 3 דולר. באופן מפתיע ביותר בנקודת זמן זו, יצאה הודעה נוספת של אופקו ופרוסט, שמניית אופקו לא תצא לבסוף מהמדדים, אלא תמשיך להיסחר בת"א כבעבר. עקב כך - מחיר המניה טס למעלה ואף הוכפל למחיר של כ - 6 דולר. במידה ופרוסט וחבריו רכשו לכאורה את מניות אופקו ברמות אלו של כ - 3 דולר, טרם ההודעה שהמניה לא תצא מהמדדים, קיים חשד יותר מסביר לתרמית ולמניפולציה לכאורה של פרוסט וחבריו על חשבון ציבור המשקיעיים !!!
תום נעורים  |  08.09.18
5.
מיליארדר ולא יסתבך ברמאות בכסף קטן?
מגיבים יקרים כן ועוד איך רבים מהמיליארדרים יסתכנו גם בגניבה של סכומיםקטנים. לעיתים התשןקה של הטיפוסים הללו להתעשר בעוד כמה דולרים ללא סיכון על חשבון הפראיירים חזקה מהם. וכאשר הם נתפסים אם בכלל אז קו ההגנה שלהם זה אני לא אסתבך בשביל סכום כזה פעוט. זוכרים את האיש שסחב חליפה מהדיוטי-פרי בהונג-קונג? גם הוא אמר אותו דבר כשנתפס.
אחד שיודע  |  08.09.18
לכל התגובות