אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סכנה נוסטלגית: כך תיפטרו מאפליקציות פייסבוק ששכחתם שהתקנתם - ושותות מידע אישי

מדריך כלכליסט

סכנה נוסטלגית: כך תיפטרו מאפליקציות פייסבוק ששכחתם שהתקנתם - ושותות מידע אישי

הרשת החברתית הודיעה לישראלים שמחקה את אפליקציית MyPersonality, שהיתה פופולרית ב-2008. הסיבה: ריגול אחר המשתמשים ומכירת מידע. היא ממש לא יחידה מסוגה; כך תיפטרו מאפליקציות פייסבוק עתיקות ומסוכנות

10.09.2018, 08:07 | ניצן סדן

בסוף השבוע קיבלו לא מעט ישראלים התראה מוזרה מפייסבוק, בזו הלשון: "מצאנו והסרנו אפליקציה שאולי עשתה שימוש לרעה בנתונים שלך". מדובר באפליקציית פייסבוק בשם MyPersonality, שזכתה לפופולריות בארץ ובעולם אי שם ב-2008, בראשית ימי הרשת החברתית - כשאף אחד עוד לא ידע מה בדיוק עושים שם.

קראו עוד בכלכליסט

אפליקציית MyPersonality הציגה לגולשים פרמטרים כל אישיותם לפי מענה על שאלון, ואיפשרה למקם את התשובות לצד אפליקציות תמוהות אחרות כמו גינה וירטואלית, משחקי פיראטים נגד זומבים ודומיהם.

אפליקציית MyPersonality אפליקציית MyPersonality אפליקציית MyPersonality

אל תתנו לניסוח המעורפל של פייסבוק להטעות אתכם: אפליקציית MyPersonality קיבלה גישה לפוסטים שלכם, לרשימות החברים ולפרטים אישיים רבים וכנראה העבירה את המידע הזה לכל גורם - מסחרי או פוליטי - שהיה מוכן לשלם. בהתחשב בכך ששיעור השימוש ב-MyPersonality דעך לאפס עוד ב-2012, כנראה שמפעיליה מכרו את המידע בזיל הזול; הוא היה פחות מעודכן מאשר באפליקציות אחרות.

פייסבוק הודיעה לגולשים בעולם על מעללי MyPersonality עוד ב-22 באוגוסט, ורק עכשיו עדכנה גם את הגולש הישראלי. בגלל מדיניות השקיפות האפסית של פייסבוק, היא לא מגלה מי מכר את המידע ואילו קמפיינים נשענו עליו. מבחינתה, ברגע שהודיעה לנו שהיישום נמחק, היא את שלה עשתה.

אבל סביר להניח ש-MyPersonality אינה מקרה בודד: למשתמשי פייסבוק ותיקים יש לרוב המון אפליקציות ישנות שפשוט נשארו מחוברות לחשבון שלהם, כשהן דולות מידע פרטי באין מפריע. מדובר בסיכון, משום שלאף אחד, כולל פייסבוק, אין מושג לידי מי התגלגלו האפליקציות העתיקות; אין כל ערובה שאפליקציית הגינה שהזכרתי לא נשלטת בידי המודיעין הרוסי, למשל. אז במקום לחכות שפייסבוק תתעורר ותעשה משהו, מומלץ להיפטר מהן בעצמכם - וכך עושים זאת:

1. היכנסו לתפריט שבפינת המסך (בדפדפן) וביחרו באפשרויות (settings).

2. ביחרו בסעיף האפליקציות והאתרים (Apps and Websites)

כך נראה מסך האפליקציות, כשמתחתיו היישומים הפעילים. אצלי, כפי שאפשר לראות, אין יישומים ישנים כך נראה מסך האפליקציות, כשמתחתיו היישומים הפעילים. אצלי, כפי שאפשר לראות, אין יישומים ישנים כך נראה מסך האפליקציות, כשמתחתיו היישומים הפעילים. אצלי, כפי שאפשר לראות, אין יישומים ישנים

3. תוכלו לצפות באפליקציות שהתקנתם בפייסבוק בשלושה רבדים - יישומים פעילים, יישומים שפג תוקפם ויישומים שמחקתם. עיברו על רשימת היישומים הפעילים.

4. האם יש שם אפליקציות בנות עשר שלא נגעתם בהן שנים, נניח - מראשית ימיכם בפייסבוק? מיחקו אותן. את כולן.

אפליקציות ישנות. אתרו והסירו אפליקציות ישנות. אתרו והסירו אפליקציות ישנות. אתרו והסירו

5. עתה, עיברו על רשימת רשימת האפליקציות הפעילות וודאו שנמצאים בה רק יישומים שאתם משתמשים בהם. אין סיבה להעניק גישה לחשבון שלכם לאפליקציות שאינן בשימוש תדיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות