אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק השבת גם באיטליה: הממשלה תאסור על פתיחת חנויות בימי ראשון צילום: בלומברג

חוק השבת גם באיטליה: הממשלה תאסור על פתיחת חנויות בימי ראשון

לפי החוק שייכנס לתוקף עוד השנה, תיאסר פתיחת חניות בימי ראשון במרכזים מסחריים גדולים. מוקדם יותר השנה הטילה פולין איסור דומה

10.09.2018, 15:10 | שירות כלכליסט

הממשלה החדשה באיטליה תאסור על חנויות לפעול בימי ראשון במרכזים המסחריים הגדולים, עוד בשנה הנוכחית. על כך הודיע אתמול (א') המשנה לראש הממשלה לואיג'י די מאיו. על הדברים מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס.

קראו עוד בכלכליסט

בניסיון לאושש את הכלכלה, ראש הממשלה לשעבר מריו מונטי אפשר ב-2012 מסחר חופשי ביום ראשון, זאת למרות לחצים שהופעלו על הממשלה מצד הכנסיה הקתולית ואיגודי עובדים, שטענו כי על המדינה לשמר את יום המנוחה המסורתי. "הליברליזציה הורסת משפחות איטלקיות", אמר היום די מאיו, מנהיג המפלגה האנטי-ממסדית, תנועת חמשת הכוכבים. "אנחנו צריכים להגביל שוב את שעות הפתיחה והסגירה".

חנות התכשיטים בולגרי ברומא, צילום: בלומברג חנות התכשיטים בולגרי ברומא | צילום: בלומברג חנות התכשיטים בולגרי ברומא, צילום: בלומברג

מוקדם יותר השנה, פולין הטילה מגבלה דומה על פתיחת עסקים ביום ראשון, זאת על רקע מגמה של חזרה לערכים הקתוליים שמקדמת הממשלה השמרנית בוורשה.

היוזמות של איטליה ופולין הפוכות למגמה של ליברליזציה מזדחלת בשעות העבודה בימי ראשון ברחבי אירופה, שם מנסים קמעונאים לשרוד על רקע התחזקות הקניות המקוונות. בעלי עסקים קטנים באיטליה כבר ביקשו זמן רב להפוך את החלטת מונטי, בטענה כי העסקים שלהם מתמודדים עם תחרות לא הוגנת מצד מרכזי הקניות הגדולים. די מאיו אמר עוד, כי החנויות הגדולות ייאלצו לסגור את שעריהן גם בחגים הלאומיים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

32 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

31.
נו שמאלנים תל אביבים גם באיטליה החרדים אשמים ?
המדינות פשוט הבינו שיום אחד שקט טוב לכולם ולהשאיר את התחרות הוגנת לכולם. אבל מדינת תל אביב רוצה עבדים בשקל לממן את החיים ההזויים שלהם. אלו גם צועקים שיעזבו לחו"ל כי כאן חונקים אותם אז שיעזבו לאיטליה או הרבה מדינות נוספות שבהם סגורים עסקים בשבת (כמעט בכל אירופה)
שירי  |  13.09.18
28.
בפולין ואיטליה מעל 90% נוצרים. בישראל יהודים פחות מ80%. ולכן אין הצדקה לסגור מסחר. אולי לצמצם.
אני בעד החוק הקיים שאוסר עבודת יהודים בשבת במסחר. יש מספיק לא יהודים במדינה שיעשו את המלאכה. אולי צריך גם לסגור דווקא בתוך הערים חנויות שיוצרות הפרעה לתושבים. אני חושב שפיתרון הגיוני לת"א זה פתיחת מכולות ומינימרקטים כל שבת שניה. זה גם יהיה טוב להם כי ירכז את הקונים לסופרים הפתוחים. הטיעון של בעלי מכולות שהם לא יכולים לעבוד בשבת ואחרים כן - פשוט לא מחזיק מים. רשתות יכולות גם לפתוח 24 שעות ביממה ובעל מכולת לא יכול מעל 12 שעות. אבל הוא כן יכול לשכור שכירים שיעבדו בשבילו בדיוק כמו בעל רשת סופרים.
atuk19  |  12.09.18
לכל התגובות