אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארדואן יכול להיות מודאג: הכלכלה מאטה, וזה כנראה רק יחריף צילום: בלומברג

ארדואן יכול להיות מודאג: הכלכלה מאטה, וזה כנראה רק יחריף

הצמיחה בטורקיה אמנם עמדה ברבעון השני על נתון נאה של 5.2%, אך עדיין מדובר בירידה לעומת הרבעון הראשון; בנוסף רשמו הצריכה הפרטית וההשקעות ירידה, ויש מי שכבר מזהיר מפני החרפה ואף מיתון בהמשך השנה

10.09.2018, 20:06 | שירות כלכליסט
לאחר שיעור צמיחה של 7.4% ברבעון הראשון, הכלכלה הטורקית מתחילה להראות סימני האטה. חלק מהמשקיעים אף סבורים כי זו תתפתח למיתון בהמשך השנה, על כך דיווחה היום (ב') סוכנות בלומברג.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הנתונים העדכניים, הצמיחה בטורקיה עמדה על 5.2% ברבעון השני בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, זאת בדומה לצפי אנליסטים שעמד על 5.3%. נתון זה אמנם שומר על מקומה של טורקיה בין המדינות בעלות הצמיחה הכלכלית המהירה ביותר, אך צלילה אל עומק הנתונים הכלכליים של טורקיה מגלה שהצרכנים והמשקיעים לא ממהרים להוציא כמו בעבר. עם זאת, ההוצאה הממשלתית והיצואנים בולמים חלק ממגמת ההאטה.

הלירה הטורקית, צילום: איי אף פי הלירה הטורקית | צילום: איי אף פי הלירה הטורקית, צילום: איי אף פי

הצריכה הפרטית, המהווה כמעט שני שלישים מהכלכלה, אמנם צמחה ב-6.3% אך זאת בהשוואה לנתון של 9.3% ברבעון הראשון. ההשקעות רשמו האטה, עם צמיחה של 3.9% ברבעון השני, בהשוואה לצמיחה של 7.9% ברבעון הראשון. בצד החיובי ניתן לציין כי ההתרחבות הגדולה ביותר בענף השירותים נרשמה בבנקים ובחברות הביטוח, שתפוקתם גדלה ב-12.1% לעומת 3%. היצוא גדל ב-4.5% בהשוואה ל-0.7% ברבעון הראשון, וההוצאה הממשלתית עלתה ב-7.2%, לעומת 4.9% בשלושת החודשים הראשונים של השנה.

"זאת רק הקדמה להאטה חריפה יותר שתגיע במחצית השנייה של השנה", אמר לבלומברג אינאן דאמיר, כלכלן מטעם נומורה אינטרנשיונל שנתן את התחזיות המדויקות ביותר בסקר של בלומברג, "אני צופה שני רבעונים רצופים של התכווצות בכלכלה הטורקית: מיתון טכני".

טורקיה בראשות הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן נאבקת במשבר כלכלי חריף בחודשים האחרונים, כולל צניחה בלירה המקומית ובאג"ח הממשלתי. זאת בעקבות הסנקציות שהוטלו על המדינה מצד ארה"ב לאחר מעצרו של הכומר האמריקאי אנדרו ברונסון, בחשד שהיה מעורב בניסיון ההפיכה במדינה לפני כשנתיים. בנוסף המשקיעים מביעים אי אמון בכלכלת המדינה לאחר ניסיונות ארדואן להתערב בסמכויות הבנק המרכזי, תוך הפעלת לחץ על הבנק שלא להעלות ריבית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות