אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הציוץ השגוי של טראמפ: "הצמיחה עברה את האבטלה לראשונה זה 100 שנה" צילום: איי אף פי

הציוץ השגוי של טראמפ: "הצמיחה עברה את האבטלה לראשונה זה 100 שנה"

עם זאת, שיעור הצמיחה עבר את שיעור האבטלה במשך יותר מ-60 פעמים מאז החל איסוף הנתונים לפני 70 שנים; בבית הלבן חזרו בהם מהציוץ

11.09.2018, 00:07 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ היום (ב') בחשבון הטוויטר שלו שהצמיחה בארה"ב עברה את שיעור האבטלה לראשונה מזה 100 שנה, אבל שורת כלכלנים הוכיחה שהוא לא דייק, בלשון המעטה ביחס לנתון האחרון: מאז 1948, אז החל איסוף הנתונים, הדבר התרחש פעמים רבות - יותר מ-60 פעם. 

קראו עוד בכלכליסט

לפי טראמפ, "שיעור הצמיחה (4.2%) גבוה משיעור האבטלה (3.9%) לראשונה זה 100 שנה!". לאחר מכן צייץ כי "אם הדמוקרטים היו מנצחים בבחירות ב-2016, התמ"ג שעמד על 1% והיה בירידה, היה עומד עכשיו על מינוס 4% במקום 4.2%. התנעתי את המנוע הכלכלי היפהפה שלנו באמצעות רגולציה והורדת מסים. המערכת שלנו היתה חנוקה והיתה הופכת גרועה יותר. יש עדיין הרבה מה לעשות".

דונלד טראמפ, צילום: גטי אימג דונלד טראמפ | צילום: גטי אימג'ס דונלד טראמפ, צילום: גטי אימג

אולם לפי נתונים שאספה CNBC, ב-70 השנים מאז החלה הממשלה לעקוב אחר נתונים אלה, התמ"ג היה גבוה משיעור האבטלה ביותר מ-20% מהזמן. מאוחר יותר הודה קווין האסט, המשמש כיו"ר המועצה הכלכלית של טראמפ, כי טענתו של הנשיא לא היתה נכונה. "אני לא יודע מהי שרשרת הפיקוד", אמר האסט, "מה שנכון הוא שמדובר בנתון הטוב מזה עשור. בשלב מסוים מישהו כנראה גרם לו להוסיף 0 לנתון, וזה לא היה צריך לקרות". הפעם האחרונה בה נתון זה היה נכון היתה ברבעון הראשון של 2006, אז שיעור האבטלה עמד על 4.7% והתמ"ג - על 5.4%.

בין הכלכלנים שגיחכו על הציוץ של טראמפ ניתן להזכיר את פרופ' ג'סטין וולפרס מאוניברסיטת מישיגן שפרסם את הציוץ הבא:

אין זו הפעם הראשונה שהבית הלבן לא מדייק במסירת נתונים סטיסטיים. בחודש שעבר הדוברת שרה האקבי סאנדרס מסרה הצהרה שגויה, לפיה טראמפ יצר פי 3 יותר משרות (700 אלף) עבור עובדים ממוצא אפרו-אמריקאי בהשוואה לקודמו ברק אובמה בכל משך כהונתו - שמונה שנים. נתונים אלה הופרכו על ידי משרד העבודה האמריקאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות