אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניסוי: תושבי כפר בשוויץ יקבלו 2,500 פרנק בחודש צילום: בלומברג

ניסוי: תושבי כפר בשוויץ יקבלו 2,500 פרנק בחודש

את הפרויקט מובילה במאית קולנוע שוויצרית - ונרשמו אליו מעל 50% מתושבי הכפר. בניגוד לתוכנית להבטחת הכנסה שתושבי שוויץ דחו במשאל עם לפני שנתיים, המיזם בריינאו לא ימומן באמצעות כספי המסים - אלא על ידי מימון המונים ותרומות

11.09.2018, 22:13 | שירות כלכליסט

הכפר ריינאו בשוויץ החל בניסוי שבמסגרתו ישלם לתושביו עד 2,500 פראנקים (2,570 דולר) לחודש, בהתאם לגילם - וללא קשר לשאלה האם הם עובדים.

בניגוד לתוכנית להבטחת הכנסה שתושבי שוויץ דחו במשאל עם לפני שנתיים, המיזם בריינאו לא ימומן באמצעות כספי המסים - אלא על ידי מימון המונים ותרומות.

כדי להוציא את התוכנית לפועל יש צורך ברישום של לפחות 50% מ-1,300 תושבי ריינאו, וכרגע מספר התומכים עומד על 737. ניתן להירשם למיזם עד 15 בספטמבר.

את הפרויקט מובילה במאית הקולנוע השוויצרית רבקה פניאן; לדבריה, הרעיון של הבטחת הכנסה בסיסית ריתק אותה, בעקבות הוויכוח הציבורי סביב משאל העם בנושא ב-2016. פניאן מתכוונת לתעד את המיזם בריינאו בסרט.

סכום של 2,500 פרנק בחודש אינו גבוה במיוחד בשוויץ; לשם השוואה, קופאי מתחיל בחנות בבזל, שעובד 42 שעות בשבוע, מרוויח כ-3,500 פרנק בחודש. 

על פי ההצעה שנדחתה במשאל העם, כל התושבים המבוגרים בשוויץ היו זכאים להכנסה חודשית של 2,500 פרנקים ללא קשר לעובדה אם הם עובדים או לא. המתנגדים טענו כי תוכנית מסוג זה, המבטלת את הקשר בין העבודה שנעשית והכסף שמרוויחים, תפגע בחברה.

שוויץ אינה המדינה הראשונה בה הועלו תוכניות הכנסה בסיסית. כך למשל, הממשלה בפינלנד בחנה את הנושא, שנמצא גם על סדר היום של הממשלה הפופוליסטית באיטליה. 

ריינאו , צילום: גטי אימג ריינאו | צילום: גטי אימג'ס ריינאו , צילום: גטי אימג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות