אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירידות קלות בנעילה בבורסת ת"א; דיסקונט קפץ ביותר מ-3% צילום: בלומברג

דיווח שוטף

ירידות קלות בנעילה בבורסת ת"א; דיסקונט קפץ ביותר מ-3%

ת"א 35 ות"א 125 ירדו ב-0.1%; דיסקונט רכש את בנק דקסיה ב-670 מיליון שקל; לאחר ההשעייה בנאסד"ק - לא התקיים מסחר במניית אופקו; בלטו המסחר: טאואר שנפלה ב-5.2% ואורמת שזינקה ב-6%

12.09.2018, 17:29 | כתבי שוק ההון

דיווח שוטף מהבורסה בת"א: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

ת"א 35 ת"א 125 בנקים-5 טכנולוגיה ביומד נפט וגז נדל"ן

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

17:25 - המסחר ננעל בירידות שערים קלות של עד 0.1% במדדים המובילים ת"א 35 ות"א 125. דיסקונט הוסיף 3.3% לערכו אחרי שדווח כי הוא רוכש את בנק דקסיה (שעלה ב-9%) תמורת 670 מיליון שקל. עוד בלטו במסחר: טאואר שירדה ב-5.2%, אורמת שזינקה ב-6%, נובה שאיבדה 5% וטבע שירדה ב-2%. לאחר ההשעייה בנאסד"ק - לא התקיים מסחר במניית אופקו.

 

16:40 - ליאור יוחפז, סמנכל השקעות בהלמן-אלדובי גמל (הגוף המוסדי בעל האחזקות הגדולות ביותר בדקסיה - כ 5.3% ממניות הבנק): "דקסיה הינו בנק קטן שעסק בפעילות נישתית של הלוואות לרשויות מקומיות. התשואה על ההון שלו עמדה ב- 2017 על 5.2%, רמה נמוכה. ביחס לבנקים האחרים במערכת מחד, אך רמה סבירה ביחס לסיכון הנמוך בשוק שלו. ההודעה של הנהלת הבנק על הרצון להיכנס לעוד פעילויות ובכך להעלות את התשואה על ההון הייתה ההזדמנות. לדיסקונט, כמו לשאר הבנקים, עודפי הון משמעותיים ורצון לצמוח בתיק האשראי. העסקה טובה לשני הצדדים היות ותאפשר לדקסיה להיכנס לעולמות האשראי שאינו רשויות מקומיות על בסיס הנסיון של דיסקונט. ומהצד השני, לדיסקונט תהיה דריסת רגל בעולם הרשויות המקומיות, כשכבנק גדול יוכל להיכנס לעוד פעילויות מול הרשויות".

 

16:00 - מישוריםחתמה על הסכם לרכישת חניון מסחרי "255 NE 1ST ST" הממוקם בדאונטאון של העיר מיאמי, בפלורידה, ארה"ב, בתמורה לסך של כ-18.25 מיליון דולר. הנכס הינו מבנה בן 7 קומות, הכולל כ-756 מקומות חנייה, שוכן על מגרש בשטח כולל של כ-3,483 מ"ר וכולל כ-24 אלף מ"ר בנוי, עם זכויות בנייה של כ-120 אלף מ"ר נוספים. הנכס בעל נגישות גבוהה לצירי תנועה ותחבורה מרכזיים ובקרבה למרכזים מסחריים ותרבותיים, בנייני יוקרה, כמו גם האוניברסיטה של מיאמי.

מיאמי פלורידה , צילום:  timesofindia מיאמי פלורידה | צילום: timesofindia מיאמי פלורידה , צילום:  timesofindia

15:00 - חברת הביו-פרמצבטיקה הישראלית, רדהיל ביופארמה, המתמקדת בתרופות מוגנות פטנט לטיפול במחלות הקשורות לדרכי העיכול, הודיעה כי השלימה לאחרונה פגישה חיובית עם ה-FDA, לאחר תוצאות חיוביות בניסוי שלב-2 בטיפול בתסמונת המעי הרגיז (IBS-D).

 

13:30 - הבורסה הודיעה שאם הפסקת המסחר במניית אופקו בארה"ב תמשך גם היום אז מחר יערך במניה מסחר פתיחה מיוחד, שיהיה מכרז זהה למכרז פתיחה רגיל (רק ללא הגבלת התנועה במניה). פרשן "כלכליסט" אורי טל טנא מסביר כי המחיר של המניה שיקבע באותו מסחר פתיחה יהיה המחיר לפיו יפקעו מחר האופציות השבועיות על מדד ת"א 35. בכך הבורסה מבטיחה שהאופציות השבועיות יכללו גם את השפעת ירידת המחיר של אופקו על מדד ת"א 35.

אכן תימשך ההשעייה בארה"ב, יושעה המסחר גם בת"א מייד לאחר אותו מכרז פתיחה. כאשר תסתיים השעיית המסחר בארה"ב יפתח גם המסחר במניה בישראל. אופקו דווחה שהיא פועלת בזריזות כדי לענות על השאלות שקיבלה מבורסת נאסד"ק שהובילו לעצירת המסחר בה. המסחר בארה"ב יחודש רק לאחר שנאסד"ק תהיה מרוצה מהתשובות שקבלה מאופקו, ואופקו לא יודעת להעריך מתי זה יתבצע. ראו בעדכון מוקדם פרשנות נוספת של טל טנא בעניין.

 

12:40 - אליום מדיקל דיווחה כי חתמה על מזכר הבנות בלתי מחייב עם חברה בינלאומית מובילה ומהגדולות בעולם בתחום המכשור הרפואי. העסקה כוללת תשלום ראשוני משמעותי במועד חתימת ההסכם, הפצה בלעדית של מוצרי אליום בשוק האמריקאי לתקופה של 3 שנים, וכן אופציה לרכישת כל הנכסים שלה בתקופה של 27 חודשים מיום החתימה על ההסכם.

אסף אלפרוביץ אסף אלפרוביץ' מנכ"ל קבוצת אליום אסף אלפרוביץ

10:00 - המסחר במניית דקסיה נפתח, המניה מזנקת ב10.4%.

9:45 - המסחר נפתח: מדדי ת"א 35 ות"א 125 עולים ב-0.1%, ת"א בנקים עולה ב-0.7% - דיסקונט מטפס ב-1.5% לאחר עסקת דקסיה (שעדיין בשלב הטרום).

9:20 - פרשן "כלכליסט" אורי טל טנא על הבעייתיות הנוצרת בשוק האופציות בעקבות השעית המסחר במניה: "על פי כללי הבורסה במניה דואלית שהמסחר הושעה בה בארה"ב תהיה השעיית מסחר גם בתל אביב. לכן לא צפוי מסחר במניה היום בתל אביב. עצירת המסחר במניית אופקו עלולה ליצור בעיה בפקיעת האופציות השבועיות מחר בבוקר. על פי הכללים הפקיעה תקבע לפי מחירי המניות בפתיחת המסחר מחר, אך אם יש מניה בהפסקת מסחר המחיר שלה לצורך הפקיעה יקבע לפי המחיר שיהיה לה במכרז הפתיחה שיבוצע באותו יום – בהנחה שאכן יפתח המסחר במניה.

אם ההשעיה תמשך גם מחר ולא יפתח מסחר במניית אופקו, על פי הכללים, הפקיעה של האופציות תחושב לפי שער הנעילה האחרון של אופקו בתל אביב - שלא כולל את הירידה בגלל חקירת הרשות לניירות ערך בארה"ב. מצב זה עלול ליצור עיוות גדול, כיוון שהפקיעה של האופציות עלולה שלא לכלול את השפעת ירידת המחיר של המניה. הבעיה תפתר מעצמה אם המסחר במניה יחודש הערב או מחר בארה"ב, ואז יחודש במקביל גם בתל אביב. אך אם לא יחודש המסחר בארה"ב ביומיים אלו עלולה להיווצר בעיה בתל אביב וחוסר ודאות גדול לגבי הפקיעה של האופציות השבועיות.

לדעתנו פתרון אפשרי יהיה אם הבורסה תודיע בהקדם שאם המסחר באופקו לא יחודש עד מחר בשעה 16:30, יערך בחצי השעה האחרונה של יום המסחר מחר מסחר פתיחה מיוחד במניה, ששער המניה לצורך הפקיעה יקבע לפיו. כך תובטח הכללת ההשפעה במניית אופקו על הפקיעה השבועית ותמנע אי הוודאות. כיוון שמניית אופקו לא צפויה להיסחר היום, אך האופציות על המדד ותעודות הסל צפויות לגלם ירידה צפויה במניה, צפוי להיווצר פער בין המדד הגלום לפי מחירי האופציות ותעודות הסל ובין מדדי ת"א 35 ות"א 125 שלא יכללו היום את ההשפעה הצפויה מהירידה במניית אופקו".

9:10 - איי.די.או מדווחת שהחברה הבת איי.די.או נכסים החליטה שלא לצאת להנפקת אג"ח, לנוכח תנאי שוק האג״ח בשווקים הרלוונטיים ועל רקע חלופות המימון הקיימות. "החברה הבת ממשיכה ובוחנת את חלופות מימון העומדות בפניה ואת המועד המתאים לביצוען".

 8:45 - רפקמודיעה על מכירת 50% מהחברה הבת רפק אנרגיה לקפיטל ג'נריישן, תמורת 70 מיליון שקל. רפק אנרגיה אנרגיה מחזיקה בכ- 82% מהון המניות של כל אחת מאיי.פי.פי. אלון תבור בע"מ ואיי.פי.פי. רמת גבריאל בע"מ ("התחנות הצפוניות"), הפועלות להקמתן של תחנות כח פרטיות.

7:45 - דיסקונטרוכש את דקסיה: "כלכליסט" מדווח שבערב ראש השנה חתמו שני הבנקים על עסקה שלפיה ירכוש דיסקונט 100% ממניות דקסיה תמורת 670 מיליון שקל במזומן - סכום כמעט זהה להון העצמי של הבנק (נכון לסוף הרבעון השני של השנה) ושגבוה ב־17% משווי השוק שלו, שעמד על 573 מיליון שקל ביום חמישי האחרון; זאת לאחר שבמהלך החודש האחרון עלתה מניית דקסיה ב־15%.

7:30 - חוזרים לפעילות: הבורסה בת"א תיכנס הבוקר לשנת מסחר חדשה, כשלפנינו שני ימי מסחר בלבד לפני חופשה נוספת - ולמעשה כמעט חודש שלם של שבועות מקוצרים בשל תקופת החגים. ברקע למסחר, ארבעה ימי פעילות מלאים בשווקים הבינ"ל, כאשר בוול סטריט נרשם בימים אלה מסחר תנודתי – עם מגמה מעורבת בחמישי ובשני, ירידות בשישי, ועליות במסחר של אתמול (באסיה נרשמת הבוקר מגמה שלילית עם ירידות של 0.5% בטוקיו ושל 0.4% בהונג קונג).

אופקולא תיסחר היום בבורסה בת"א - לנוכח ההשעיה של המסחר במניה בנאסד"ק בעקבות הודעת רשות ני"ע בניו יורק על הגשת כתב אישום נגד 10 משקיעים, בהם מנכ"ל אופקו (ובעל המניות הגדולה בחברה) פיליפ פרוסט, בשל חשד לביצוע מניפולציות במחירי מניות.

 

אלה הפערים עמם חוזרות לבורסה לת"א יתר הדואליות הבכירות: פער חיובי: אלביט מערכות 0.6%; אורמת טכנ' 5.6%, מזור רובוטיקה 2.2%; פער שלילי: טבע 2.9%-, פריגו 2.7%-, נייס 1.3%, סודהסטרים 0.3%-, טאואר 4.4%-, גזית גלוב 0.4%, לייבפרסון 0.9%- (כיל ללא פער).

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות