אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
על רקע הביקורת של בג"ץ: שטרק ונגל פורשים מהוועדה למינוי בכירים

על רקע הביקורת של בג"ץ: שטרק ונגל פורשים מהוועדה למינוי בכירים

בשבוע שעבר הוציא בג"ץ צו ביניים נגד מינויים לוועדה של השניים; נגד שטרק נטען בין השאר כי לא דיווחה אמת בכמה שאלונים שהגישה לתפקידים ציבוריים; נגד נגל נטען כי הוא מקורב לנתניהו

12.09.2018, 12:01 | אדריאן פילוט

רו''ח איריס שטרק שנבחרה בשבוע שעבר לנשיאת לשכת רואי החשבון, ויעקב נגל, פורשים מוועדת גולדברג, ועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה (הועדה המייעצת); זאת, בעקבות הביקורת הקטלנית שהשמיעו שלושה שופטי בג"ץ והלחץ הציבורי הרב. תפקיד הוועדה הוא להבטיח את טוהר המידות במינויים הבכירים של שבעה מהתפקידים החשובים במדינה: הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, ראש המוסד, ראש השב"כ, נציב בתי הסוהר, נגיד בנק ישראל והמשנה לנגיד בנק ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

שטרק שיגרה לפני דקות אחדות הודעה לעיתונות לפיה היא תקדיש את כל זמנה לתפקידה החדש בלשכת רואי החשבון. "כפי שהתחייבתי לבוחריי במהלך הקמפיין - אקדיש את כל זמני ומרצי לחיזוק מעמד רואי החשבון בישראל", מסרה שטרק. "בחירתי בימים אלה לנשיאת לשכת רואי החשבון בישראל תדרוש השקעה של מירב הזמן והמרץ למען ציבור רואי החשבון בישראל", כתבה.

נגל כתב למזכיר הממשלה, צחי ברוורמן: "שמחתי לראות ששופטי בג"ץ מצאו לנכון להדגיש שבאופן אישי לא דבק בי שום רבב 'והפגם' היחיד שמעיב על מינויי הוא העובדה שתפקידי כראש המל"ל בפועל היה משרת אמון מטעם ראש הממשלה ולכן הוא מרמז על קרבתי אליו ועל היותי 'עושה דברו', זאת במיוחד לאור העובדה כי גם מאז שסיימתי את תפקידי במל"ל הטיל עלי ראש הממשלה משימה לאומית נוספת (הטיפול בחוק השואה הפולני ביחד עם עו"ד צ'חנובר).

"למרות האבסורד וחוסר ההגיון המוחלט בטיעונים אלו (עליו החלטתי לאחר התלבטות קשה לא להרחיב במכתב זה), אני מבקש ממך להציג בפני הממשלה את בקשתי לשחרר אותי מהמינוי שקיבלתי, על מנת לא לעכב מינויים חשובים שהוועדה המכובדת אמורה לדון בהם בחודשים הקרובים".

יעקב נגל ואיריס שטרק יעקב נגל ואיריס שטרק יעקב נגל ואיריס שטרק

נזכיר כי לפני שבוע ימים הכריעו שלושה שופטי בית המשפט העליון להוציא צו ביניים וגם צו על תנאי נגד מינויים של שטרק ונגל לחברי הוועדה המייעצת זאת לאחר שהתנועה לטוהר המידות, בראשות יובל יועז, עתרה לבג''ץ ומצאה 14 פגמים במינויה של שטרק, ועוד שבעה פגמים במינויו של נגל. בין השאר, נטען כי שטרק לא דווחה אמת במספר שאלונים שהגישה לתפקידים ציבוריים. במהלך החודשים האחרונים, מאז הוגשה העתירה, ניסתה שטרק להסביר ולטעון כי אין כל פגם בכל התנהלותה ואם נעשתה משהו הכל נעשה בתום לב, וכי כל הטענות נגדה הם פרי תוצר של קמפיין מלוכלך שמתנהלים נגדה יריביו בבחירות ללשכת רואי החשבון.

אלא שדברי השופט מני מזוז, שיכהן גם כיועץ המשפטי לממשלה, מדברים אחרת: "דווקא משטרק, שישבה בוועדת מינויים ראתה ומילאה עשרות שאלונים, ממנה קשה לקבל טענה כמו 'לא הבנתי'", פוסק מזוז שלא קנה את ההסברים של הנשיאה החדשה.

הערכות הן כי אחרי ההחלטה הן על צו על תנאי והן על צו ביניים פרקליטות המדינה ויועץ המשפטי לממשלה "יכוונו" את ראש הממשלה "לרדת" ממינוים של שטרק ונגל - שניהם מקורבים לנתניהו - ולבחור במועמדים אחרים המייצגים את הציבור ולא את נתניהו, כמתחייב בחוק.

מהתנועה לטוהר המידות נמסר: "טוב עשו שטרק ונגל שהפנימו את הערות שופטי בג"ץ ובחרו להתפטר מוועדת גולדברג מבלי להמתין לפסק דין שיחייב אותם לעשות כן. יש להצר על כך שהפרקליטות והיועמ"ש התגייסו להגן על מינויים כה בלתי ראויים, לוועדה האמונה על בדיקת המועמדים לתפקידים החשובים ביותר במערכת הציבורית. יש לקוות שלהבא יהיה ברור למקבלי ההחלטות כי נציגו של ראש הממשלה איננו יכול לשמש נציג מטעם הציבור.

"ניתן היה לצפות מן הראשון לשומרי הסף, היועץ המשפטי לממשלה, כי יבהיר לראש הממשלה שלא ניתן להגן בבג״ץ על מינוי מקורביו לוועדה למינויים בכירים. היועץ מנדלבליט כשל בשיקול דעתו, ואת הצו על תנאי שהוציא בג״ץ בעתירת התנועה יש לראות ככרטיס צהוב ליועץ המשפטי לממשלה, בבחינת אזהרה למינויים שבדרך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות