אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנתיים לאחר הקמת קרן ההון הטורקית: ארדואן פיטר את ההנהלה ומינה עצמו ליו"ר צילום: בלומברג

שנתיים לאחר הקמת קרן ההון הטורקית: ארדואן פיטר את ההנהלה ומינה עצמו ליו"ר

קרן ההון שלה החזקות בחברות כמו טורקיש איירליינס, טורק טלקום וזיראט הוקמה במטרה לבלום את הטלטלות בשוק הטורקי, אך לא הצליחה לעשות זאת. ארדואן מינה לקרן מנכ"ל חדש. שר האוצר הטורקי, ביראט אלבייראק, חתנו של ארדואן, יכהן בדירקטוריון

12.09.2018, 14:25 | שירות כלכליסט
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מינה עצמו ליו"ר קרן ההון הממשלתית של המדינה, ובמקביל פיטר את כל צוות הניהול, שנתיים לאחר שהקרן הוקמה ומבלי שיסכימו על דרכי פעולה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי צו רשמי שפורסם השבוע, זאפר סונמז, שהיה אחראי על אזור טורקיה ואפריקה מטעם קרן ההשקעות של ממשלת מלזיה, מונה לתפקיד המנהל הכללי של הקרן הטורקית. בנוסף, שר האוצר הטורקי ביראט אלבייראק, שהוא גם חתנו של ארדואן, יכהן בדירקטוריון.

השינוי מתבצע שנתיים לאחר הקמת הקרן, שמטרתה הייתה להרוויח מנכסי המדינה ולבלום את הטלטלות בשוק בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל. אך המטרות והאסטרטגיה של הקרן לא הוגדרו בצורה ברורה ומאבקים פנימיים הובילו לפיטוריו של המנכ"ל הראשון, זאת לאחר שארדואן הביע באופן פומבי את אכזבתו מתפקודו.

נשיא טורקיה רג נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן | צילום: בלומברג נשיא טורקיה רג

המינוי של ארדואן את עצמו מחזק את השפעתו של הנשיא במוסד פיננסי מרכזי נוסף במדינה. במאי האחרון טען כי בכוונתו להגביר את ההשפעה שלו על המדיניות הכלכלית, זאת לאחר שזכה בזכויות נרחבות לאחר הבחירות ביוני. מאז הוא הדיח את קובעי המדיניות שניהלו את הכלכלה והעניק לעצמו את הסמכות הבלעדית למנות את הנהלת הבנק המרכזי ומוסדות ממשלתיים אחרים.

לקרן ההון הטורקית אחזקות בחברות כמו טורקיש איירליינס, טורק טלקום, הבנקים הממשלתיים זיראט (Ziraat Bankasi) ו- Turkiye Halk Bankasi, בחברות הנפט והגז הממשלתיות, ברשות הדואר, בבורסה, בלוטו וברשות התחבורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות