אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנקים באים לקראת בעלי העסקים: יעניקו הקלות בעת פתיחת חשבון צילום: שאטרסטוק

הבנקים באים לקראת בעלי העסקים: יעניקו הקלות בעת פתיחת חשבון

רשות המסים והפיקוח על הבנקים פרסמו להערות הציבור טיוטת הוראה ממנה עולה כי קציני ציות יוכלו להסתמך על הצהרות חתומות של בעלי העסקים כאסמכתה לפתיחת חשבון ולביצוע פעולות שונות

12.09.2018, 14:55 | עמרי מילמן

רשות המסים והפיקוח על הבנקים פרסמו היום להערות הציבור טיוטת הוראה שאמורה להקל על עסקים בעת תהליך פתיחת חשבונות בנק. ההוראה קובעת כי בנקים יוכלו להתבסס על הצהרה של העסק כי דיווח על הכנסותיו לרשות המסים כדי לאפשר לו לפתוח חשבון בנק.

לאחר שב-2016 נכללו עבירות המס במסגרת החוק לאיסור הלבנת הון ומימון טרור כעבירות מקור (עבירות המסייעות בהלבנת הון) דרשה המפקחת על הבנקים במכתב למערכת הבנקאית שעסק ב"היערכות לניהול סיכוני ציות נוכח קביעת עבירות מס כעבירות מקור" כי הבנקים ידווחו על העלמות מס או חשד להעלמת מס לרשות לאיסור הלבנת הון, שם גם ציינה כי "הסברים לקוניים של לקוח כי מדובר ב'תכנון מס' (או הסברים דומים) לא מהווים כשלעצמם הסבר מניח את הדעת, ועל התאגיד הבנקאי לבחון, בהתאם לגישה מבוססת סיכון, את הצורך לדרוש מהלקוח הצהרה כי דיווח על הכנסתו בהתאם לדין, ואף לדרוש ממנו להציג חוות דעת מקצועית ומנומקת".

יקלו בפתיחת חשבון, צילום: shutterstock יקלו בפתיחת חשבון | צילום: shutterstock יקלו בפתיחת חשבון, צילום: shutterstock

בפועל קציני ציות רבים סירבו לאשר פתיחת חשבונות, העברות כספים או מימוש עסקאות לאחר שלא ידעו לפרש האם התרחשה התנהלות מיסויית תקינה או לא. כעת מבהירים רשות המסים והפיקוח על הבנקים כי הבנקים יוכלו להסתמך על הצהרות חתומות של הלקוחות כאסמכתה לפתיחת חשבון ולביצוע פעולות שונות לצורך ניהול סיכוני ציות מול רשות המסים.

אולם לפי הסיכום, רשות המסים תוכל לבחון את אותן הצהרות לפי דרישתה, כך שהרשות תוכל לאתר לקוחות שידווחו כי הצהירו על הכנסות מסוימות ולא עשו זאת בפועל

עוד מבהירים בטיוטה שלהם כי חלק מהדגלים האדומים המחייבים קציני ציות לדווח לרשויות החוק לא יחולו על חברות ציבוריות זאת בטענה כי הן שקופות יותר והמידע עליהן בנושאים אלו כבר גלוי. הפיקוח על הבנקים מעריך כי תיקונים אלה, שצפויים להגביר את הוודאות לבנקים בניהול סיכוני הציות, יסייעו בהפחתת החיכוך עם הלקוחות ובהקלה על פעילותם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות